Strona głównaPoradyKiedy wychodzi opalenizna po solarium i kiedy schodzi?

Kiedy wychodzi opalenizna po solarium i kiedy schodzi?

Mimo że lampy opalające w solarium są znacznie mocniejsze od naturalnego słońca, nie gwarantują trwałej opalenizny. Jeśli chcesz wiedzieć, jak długo utrzymuje się ona po wizycie w solarium, przeczytaj poniższy tekst. Opowiemy w nim także o tym, czy wszyscy mogą liczyć na takie same efekty opalania. 

Sprawdź:

  • kiedy wychodzi opalenizna po solarium,
  • kiedy (i czy szybko) opalenizna po solarium schodzi. 

Zobacz: Czy podczas okresu można iść na solarium – na co uważać?

Kiedy wychodzi opalenizna po solarium?

To, jak szybko widoczna jest opalenizna po wizycie w solarium zależy od kilku czynników:

  • czas spędzony w solarium (od 5 do maksymalnie 20 minut jednorazowo),
  • stan skóry przed opalaniem (rodzaj karnacji),
  • kosmetyki użyte do opalania,
  • moc lamp (stare lampy mogą emitować promieniowanie o mniejszym natężeniu; stąd też czasem na solarium informacja w rodzaju Uwaga! Nowe lampy! Zapraszamy, nowe lampy!).

Pierwsze wizyta w solarium powinna trwać około 5 minut. Dlatego też nie ma co spodziewać się po niej żadnych efektów. Ma ona charakter adaptacyjny – chodzi bardziej o przyzwyczajenie skóry, zbadanie reakcji całego organizmu, niż uzyskanie efektu opalania. 

Zatem opalenizna po solarium kiedy wychodzi? Po drugiej i trzeciej wizycie w solarium większość kobiet zauważa u siebie efekty opalania. Nawet jeśli są to krótkie wizyty (8-10 minut) widać już, że skóra nabrała brązowego odcienia.
Jeśli chodzi o to, czy efekty pojawiają się tuż po wyjściu spod lamp, czy dopiero po kilku godzinach, zdania są podzielone. Większość kobiet uważa, że w ciągu 2-3 godzin po opalaniu widziały, że ich skóra zmieniła nieco kolor. Sporo na pytanie, kiedy wychodzi opalenizna po solarium odpowiada też, że najlepiej wszystko widać kolejnego dnia. 

Dlaczego opalenizna po solarium tak szybko schodzi? 

Wielu ludzi poza tym, że pyta w internecie: opalenizna po solarium kiedy wychodzi, chce też wiedzieć, dlaczego efekty nie są długotrwałe. Niestety, trzeba podkreślić, że aby się utrzymywały, trzeba przychodzić do solarium co 7-8 dni na kilkanaście minut. Inaczej opalenizna zacznie znikać już w ciągu miesiąca od ostatniego opalania. 

Opalenizna po solarium znika szybciej niż ta uzyskiwana na naturalnym słońcu głównie dlatego, że o wiele szybciej pojawia się na ciele. W solarium na naskórek działa głównie promieniowanie UVA, które daje szybkie efekty. Jednak to promieniowanie UVB nasila proces syntezy melaniny i dlatego po opalaniu na słońcu opalenizna jest trwalsza. 

Istnieją sposoby na to, by utrwalić opaleniznę uzyskaną w solarium:

  • regularne wizyty w solarium (po uzyskaniu zadowalającego efektu trzeba pojawiać się w solarium, by go utrzymać),
  • balsamy utrwalające opaleniznę (warto je stosować po każdym opalaniu, niektóre z nich dodatkowo mają właściwości brązujące). 
Źródło: azteka.com.pl

Zobacz: Ile kosztuje solarium? Cennik w 2022 roku

Czy każdy ma takie same efekty po solarium?

Już wiesz jak powstaje opalenizna kiedy wychodzi oraz dlaczego schodzi tak szybko. Sprawdźmy teraz, czy każda osoba korzystająca z solarium może liczyć na takie same efekty opalania. 

Nie u każdego opalenizna po solarium będzie wyglądać tak samo. Bardzo dużo zależy od wyjściowego stanu skóry. U osób z jaśniejszą karnacją, efekty opalania mogą pojawić się znacznie później niż u tych, którzy naturalnie mają ciemniejszy odcień skóry. 

Podobnie jak w przypadku opalania się na słońcu: u jednych skóra robi się brązowa, a u innych oliwkowa, opalona delikatniej po takim samym czasie spędzonym na słońcu. 

Zdarza się, że promieniowanie UV będzie powodować to, że skóra stanie się czerwona (dobitniej mówiąc: poparzona). Taki efekt może pojawić się zarówno po opalaniu na słońcu, jak i po solarium. Każdy, u kogo słońce wywołało poparzenia, powinien zrezygnować z wizyty w solarium lub na początku ograniczać ją do kilkuminutowych sesji. Lampy solaryjne emitują o wiele mocniejsze promieniowanie niż słońce, dlatego znacznie szybciej mogą spowodować, że skóra poparzy się. 

Zobacz: Dobry laser do depilacji

Artykuł zewnętrzny.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE