Strona głównaPoradyResuscytacja niemowlaka - ile uciśnięć i jak powinna wyglądać?

Resuscytacja niemowlaka – ile uciśnięć i jak powinna wyglądać?

Zasady udzielania pierwszej pomocy są ciągle zbyt mało znane przez Polaków. Pierwsza pomoc może uratować czyjeś życie. Niestety wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Jak wygląda resuscytacja u niemowlaka? Czy rodzice potrafią udzielić pierwszej pomocy u niemowlaka? 

Co to jest RKO niemowlaka?

RKO to skrót od resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa to cały zespół działań, koniecznych do wykonania w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Nagłe zatrzymanie krążenia jest zagrożeniem dla zdrowia i życia, ponieważ może prowadzić do powstania w krótkim czasie nieodwracalnych zmian w mózgu. Konieczne jest jak najszybsze udzielenie pierwszej pomocy, z zachowaniem wytycznych i zasad wskazanych podczas szkoleń z pierwszej pomocy. Czas reakcji jest niezwykle ważny. Należy wezwać pogotowie ratunkowe, lecz reanimację rozpoczyna się jeszcze wcześniej. Po przyjeździe pogotowia może być za późno. RKO u niemowlaka różni się od resuscytacji dorosłego, ponieważ niemowlęta mają inną budowę ciała. Jakie są podstawowe różnice dotyczące resuscytacji niemowlaka? Przede wszystkim nie wykonujemy oddychania usta-usta, natomiast włączamy do tej czynności nos dziecka, który także obejmujemy swoimi ustami. Warto dodać, że udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdej osoby, a brak pomocy jest karalny.

Jak wygląda pierwsza pomoc u niemowlaka?

Jak wygląda reanimacja u niemowlaka w sytuacji, gdy występuje podejrzenie zatrzymania krążenia wraz z utratą przytomności i oddechu? Zastanówmy się najpierw jakie mogą być przyczyny zatrzymania akcji serca u dzieci. Zatrzymanie akcji serca następuje w wyniku niewydolności układu oddechowego lub układu krążenia. Przyczynami takiej sytuacji może być niedrożność dróg oddechowych, spowodowana zadławieniem lub połknięciem ciała obcego. Niedrożność wystąpić może także podczas wielu chorób – stanów zapalnych dróg oddechowych, astmie oskrzelowej i innych. Innymi przyczynami niewydolności oddechowej mogą być krwawienia wewnętrzne, odwodnienie, a także bezdech senny o charakterze patologicznym. Problemy z oddychaniem występują podczas chorób serca oraz innych schorzeń. Sytuacją zagrażającą życiu jest wstrząs anafilaktyczny, do którego może dojść po podaniu leku lub w trakcie szczepienia, a także po kontakcie z substancjami uczulającymi. Do zatrzymania akcji serca może dojść także wtedy, gdy dziecko ulegnie wypadkowi w podróży lub w domu.

Zasady przeprowadzania reanimacji dziecka

W przypadku zatrzymania akcji serca u niemowląt i małych dzieci należy rozpocząć akcję udzielania pierwszej pomocy. Wiele osób nie zna zasad przeprowadzania resuscytacji u dzieci, a dodatkowo boi się, że jeszcze bardziej zaszkodzi dziecku. Niestety brak reanimacji prowadzi najczęściej do śmierci. Jakie są zatem zasady reanimacji u dziecka, ile uciśnięć klatki piersiowej u dziecka należy wykonać? Pierwsza czynność wobec dziecka, które uległo wypadkowi, to ocena czy dziecko jest przytomne i oddycha. Jeśli jest kontakt z dzieckiem i dziecko oddycha, wtedy najlepiej pozostawić je w pozycji, w której się znajduje, aż do przyjazdu pogotowia. Jeżeli dziecko nie oddycha, należy sprawdzić drożność dróg oddechowych. W przypadku braku drożności trzeba spróbować usunąć ciało obce. Następnie należy wykonać 5 oddechów ratunkowych. W przypadku niemowląt należy objąć ustami jednocześnie usta i okolice nosa. Oddechy powinny być delikatne, jednosekundowe. Jeśli dziecko po tej czynności nadal nie oddycha, konieczna jest resuscytacja niemowlaka. Ile uciśnięć klatki piersiowej u dziecka należy wykonać? Zasady są takie, że wykonujemy 2 wdechy, a potem 30 uciśnięć palcami wskazującym i środkowym, ułożonymi prostopadle do klatki piersiowej w odcinku mostka, między sutkami. Resuscytację prowadzimy tak długo, aż dziecko zacznie oddychać i zacznie się poruszać. Jeżeli nie ma poprawy, należy starać się kontynuować reanimację do przyjazdu pogotowia ratunkowego. Każda osoba powinna poznać zasady udzielania pierwszej pomocy. Obecnie w szkołach często przeprowadzane są szkolenia dla dzieci i młodzieży. Szczegółowe instrukcje i filmy z kursami pierwszej pomocy można znaleźć w Internecie.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE