Strona głównaPoradyJaki generator pary wybrać?

Jaki generator pary wybrać?

Prasowanie to obowiązek domowy, który zazwyczaj nie należy do ulubionych. Jest to żmudna i czasochłonna czynność. Trzeba dobrze się przyłożyć do tego zadania, aby efekt był zadowalający. Jakie żelazko z generatorem pary wybrać? Jakie są opinie na forum na temat tego urządzenia? Jaki jest najlepszy generator pary? Jak odkamienić generator pary Tefal? Jeśli nurtują Cię te pytania, zostań z nami i poznaj odpowiedzi!

Co zrobić, aby prasowanie było skuteczne?

Para wodna działa najlepiej na zagniecenia materiału. Tę wiedzę wykorzystano i najpierw stworzono żelazka z systemem parowym, a następnie generatory pary, które zamiennie nazywa się stacjami parowymi. Generator pary składa się ze stacji parowej oraz żelazka, które jest do niej bezpośrednio podłączone. Para, który tworzy się w generatorze jest transportowana do żelazka i jest z niego wyrzucana pod bardzo wysokim ciśnieniem. Jak to się dzieje, że pod wpływem pary zagniecenia się rozprostowują? Para rozpulchnia włókna tkanin. Jak czytamy w opiniach na forum za generatorami przemawia lekkość. Waga samej stacji to ok. 5 kg, jednak samo żelazko jest bardzo poręczne i lekkie. 

Na rynku popularne są także żelazka parowe i działają one na podobnej zasadzie co generatory pary, jednak siła wyrzutu pary w generatorze jest o wiele większa. Dla porównania popularne modele tworzą ok. 50 g pary na minutę, a generator pary aż 10 razy więcej. Żelazka parowe są szerokodostępne i tanie. Najtańsze modele można znaleźć już w granicach 50 zł. Jednak cena podąża za jakością i niestety skuteczność takich żelazek często wiąże się z niezadowoleniem. Generatory pary pozwalają na pracę w pionie, co szczególnie przydaje się podczas prasowania płaszczy czy kurtek. 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu żelazka z generatorem pary?

Jakie żelazko z generatorem pary wybrać? Najlepszy generator pary powinien cechować się łatwością i przyjemnością w obsłudze. Używanie żelazka powinno być intuicyjne. Lekkość to cecha, na którą także powinno zwrócić się uwagę, aby prasowanie nie było dużym obciążeniem dla nadgarstków. Jaki generator pary wybrać? Opinie na forum wskazują na to, aby kierować się współczynnikiem wytwarzania pary. Minimum, jakie powinno posiadać to 

120 g/ min. podczas pracy ciągłej oraz 450 g/ min. podczas uderzeń parą wodną. Generatory z niższymi wartościami nie będą przynosiły zadowalających efektów. 

Kolejny istotny parametr podczas wyboru najlepszego generatora pary to moc. W celu sprawnego i szybkiego prasowania warto wybrać taki, aby moc nie była niższa niż 2000W.

Jeśli Twoje “góry rzeczy do prasowania” są naprawdę pokaźne to, jak wynika z opinii na forum, należy postawić na model z dużym zbiornikiem na wodę. Ciągłe dolewanie wody może okazać się bardzo męczące. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że zakup generatora pary z dużym zbiornikiem na wodę, musi się łączyć z większą ilością miejsca do przechowywania takiego sprzętu. Jakie żelazko z generatorem pary wybrać? Jakie generator pary wybrać? 

Wygoda to także ważny aspekt podczas pracy, dlatego dobierz model, który będzie ergonomiczny. Żelazko powinno pozwolić Ci na swobodny uchwyt oraz komfort ruchów nadgarstka. Istotna jest także długość przewodu zasilającego. Dobierz taką, abyś mógł swobodnie manewrować żelazkiem. Świetnym udogodnieniem jest obrotowe mocowanie przewodu. Skręcanie się kabla bywa bardzo uciążliwe. 

Opinie na forum wskazują także na dodatkowe funkcje, jak system zabezpieczeń przed odkładaniem się kamienia. 

Najlepsze generatory pary wg forumowiczów to Philips PerfectCare Elite Plus, Bosch TDS 8040, Philips GC6709/20.

Odkamienianie generatora pary Tefal

Jak odkamienić generator pary Tefal? Zanim do tego przejdziemy warto podkreślić, że w celu zminimalizowania osadzania się kamienia należy używać wody destylowanej lub dzbanka filtrującego. Dzięki temu generator pary będzie mógł pracować bez problemu przez wiele lat. A więc, jak odkamienić generator pary Tefal? Świetnie sprawdzi się do tego celu użycie wody i kwasku cytrynowego w stosunku 2:1. Pamiętajmy, aby nie lekceważyć regularnej potrzeby czyszczenia generatora pary. Ma on bezpośredni kontakt z naszymi ubraniami i wszelkie jego zabrudzenia mogą uszkodzić odzież. Warto jest od czasu do czasu domowym sposobem wyczyścić żelazko. Posłuży do tego sól i gazeta. Na gazetę wysyp sól i prasuj jej powierzchnię do chwili aż żelazko przestanie brudzić. Pamiętaj, aby przed właściwym prasowaniem oczyścić żelazko z pozostałości soli. Czasem domowe sposoby okazują się najlepsze, dlatego nie należy od nich stronić.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE