Strona głównaDietaJak pozbyć się kofeiny z organizmu?

Jak pozbyć się kofeiny z organizmu?

Kofeina to substancja, która pierwotnie pochodzi z natury – z ziaren kakaowca. Kofeina znajduje się w wielu napojach, które człowiek spożywa każdego dnia. Przykładem nie jest tylko kawa, ale również napoje gazowe, popularne ,,energetyki”, przedtreningówki czy nawet ku zdziwieniu niektórych osób – herbata! Jak działa kofeina i jak pozbyć się kofeiny z organizmu w przypadku gdy przesadzi się z jej ilością? 

Działanie kofeiny 

Głównym działaniem kofeiny jest pobudzenie organizmu człowieka eliminujące stan zmęczenia i znużenia. Poranna porcja świeżo zmielonej, mocnej kawy potrafi postawić na nogi! Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić bez niej życia. Jednak dlaczego kofeina pobudza?

Kofeina jest z farmakologicznego punktu widzenia antagonistą receptorów adenozynowych. Oznacza to, że zajmuje miejsce adenozyny(ze względu na podobieństwo budowy) na receptorach dla nich stworzonych. W wyniku tego adenozyna nie może połączyć się z receptorami i wywołać swoistej dla siebie reakcji jaką jest lekkie zwolnienie czynności układu nerwowego w celu regeneracji czy odpoczynku. Efektem tego jest owe pobudzenie!

Niestety zdarza się, że dana osoba chce za bardzo pobudzić się do działania za pomocą kofeiny. Może to być związane z przewlekłymi obowiązkami, małą ilością snu, ciężkimi treningami czy wyczerpująca nauką na studiach. Przedawkowanie kofeiny objawia się bólami brzucha, rozdrażnieniem, przyspieszoną akcją serca czy nawet drgawkami. Jest to bardzo nieprzyjemne uczucie, które trzeba przeczekać i najlepiej nigdy w przyszłości nie doprowadzać do takiego stanu rzeczy. Jak pozbyć się kofeiny z organizmu szybciej?

Jak oczyścić organizm z kofeiny – wskazówki 

Kofeina przestaje mocno działać po upływie około 4 godzin. Niestety po przedawkowaniu kofeiny 4 godziny zdają się wiecznością… Jak oczyścić organizm z kofeiny szybciej?

  • Można ją po prostu wypłukać! Jak wypłukać kofeinę z organizmu? To proste – wystarczy pić sporą ilość wody. Odwodnienie nie sprzyja detoksykacji organizmu często sprawiając, że zachodzi ona o wiele dłużej, a nieprzyjemny stan przeciąga się w nieskończoność. Częste picie niewielkich ilości wody pomoże wypłukać kofeinę z organizmu. Aby równocześnie zadbać o swoje zdrowie warto jest pić wodę wysoko zmineralizowaną zawierającą spore ilości magnezu. 
  • Ćwiczenia fizyczne; lekka aktywność fizyczna może pomóc. Niestety w stanie silnego przedawkowania ostatnie o czym się marzy to wyjście na powietrze i długi bieg. Lecz na lekkie przedawkowanie kofeiny taka umiarkowana aktywność fizyczna może być wskazana. 
  • Relaks; chwila ulubione, spokojnej muzyki potrafi zrelaksować organizm. Walka z niepokojem nie jest łatwa jednak warto spróbować!
  • Cierpliwość – tak naprawdę ona najlepiej odpowiada na pytanie jak wypłukać kofeinę z organizmu. Wszystkie poprzednie punkty mogą pomóc jednak mimo wszystko organizm musi sam poradzić sobie i za pomocą biologicznych i fizjologicznych procesów usunąć nadmiar kofeiny wraz z moczem.

Jak oczyścić organizm z kofeiny? Czy są na to jakieś leki?

Często farmakologia detoksykacyjna może pomóc w wielu przypadkach. Przykładowo w przypadku zatrucia paracetamolem stosowana jest N-acetylocysteina. Jednak niestety w przypadku kofeiny nie ma aż tak bezpośrednich związków. Jednak jest jedno wyjście!

Jest nim stosowanie węgla aktywnego. To substancja powierzchniowo czynna, która ma zdolność do absorpcji różnych substancji. Może pomóc na zatrucie kofeiną, jednak nie zaleca się stosowania węgla aktywnego na własną rękę. W takiej sytuacji, gdy zatrucie nie przechodzi, a objawy niepożądane dosłownie nie dają ani chwili spokoju warto skontaktować się z lekarzem choćby przez teleporadę. 

Jak wypłukać kofeinę z organizmu – podsumowanie 

Przedawkowanie kofeiny wbrew pozorom nie jest takie trudne. Dzienna dawka kofeiny dla przeciętnego człowieka, która nie powinna wywołać żadnych skutków ubocznych to 400mg. I jeżeli o ile w przypadku wypiciu kawy w ilości około 2-3 filiżanek ta wartość nie jest przekroczona o tyle niewiele osób zauważa, że w innych substancjach również znajduje się kofeina. Może ona znajdować się w innych napojach, na które dana osoba może nie zwracać uwagi narażając się na niebezpieczeństwo. Dlatego warto analizować skład spożywanych napojów, aby nie dopuścić do takich sytuacji.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE