Strona głównaPoradyBlizny i przebarwienia potrądzikowe – jak się ich pozbyć?

Blizny i przebarwienia potrądzikowe – jak się ich pozbyć?

Blizny i przebarwienia potrądzikowe to zmora wielu osób. W niektórych przypadkach stanowią one równie poważny problem, co sam trądzik. Nie każdy jednak wie, jak sobie z nim poradzić. W leczeniu przebarwień i blizn potrądzikowych duże znaczenie ma dobór odpowiedniej pielęgnacji i kosmetyków. Na jakie kosmetyki warto postawić?

Podpowiadamy!

Dlaczego powstają blizny i przebarwienia po trądziku?
W przypadku osób, które zmagają się z ostrym trądzikiem, blizny i przebarwienia są często nieodłączną częścią choroby. Jeśli nawet uda się wyeliminować wypryski, nieestetyczne plamy i wgłębienia pozostają na twarzy przez długi czas. Nieleczone mogą utrzymywać się nawet przez całe życie.
Przebarwienia pozapalne pojawiają się najczęściej w miejscu zagojonego wykwitu, natomiast blizny powstają w wyniku uszkodzenia skóry właściwej, która z czasem zastępowana jest tkanką łączną włóknistą o charakterystycznym wyglądzie. Bliznom i przebarwieniom potrądzikowym mogą towarzyszyć widoczne wgłębienia i nierówności, które dla wielu osób są jeszcze większym problemem niż sam trądzik.
Blizny potrądzikowe można podzielić na kilka podstawowych rodzajów. W zależności od tego, z jakim typem mamy do czynienia, dermatolog powinien nam pomóc dobrać właściwe leczenie i pielęgnację. Wyróżnia się:

 • blizny hipertroficzne – umiejscowione są tuż pod powierzchnią skóry i mają charakterystyczne czerwono-różowe zabarwienie,
 • blizny atroficzne – mogą przyjmować różne postacie; niekiedy są wąskie i głębokie, a czasami płytkie i szerokie,
 • odbarwione – jest to najtrudniejszy do usunięcia rodzaj blizn, a to co je wyróżnia, to brak lub bardzo mała ilość melaniny,
 • blizny przerosłe i keloidy – są to blizny, w których nastąpił przerost kolagenu, wypychającego skórę na zewnątrz.

Jakie kosmetyki sprawdzają się najlepiej w leczeniu blizn i przebarwień potrądzikowych?

Tak jak już wspomniano, doborem kosmetyków w leczeniu powikłań potrądzikowych, powinien zająć się doświadczony dermatolog. Należy pamiętać, że zastosowanie nieodpowiednich preparatów zamiast pomóc, może nam jeszcze bardziej zaszkodzić.
Przebarwienia skóry i blizny najczęściej leczone są z zastosowaniem kosmetyków, w których składzie znajdują się takie substancje jak:

 • kwas salicylowy – odpowiada za redukcję bakterii i usuwanie nadmiaru zanieczyszczeń,
 • retinoidy – ich zadaniem jest blokowanie stanów zapalnych i przyspieszenie regeneracji komórek,
 • kwasy AHA – zmniejszają widoczność zmian i wygładzają skórę,
 • kwas azelainowy – eliminuje zaczerwienienia, rozjaśnia i nadaje skórze równomierny koloryt,
 • kwas glikolowy – normalizuje pracę gruczołów łojowych i usuwa martwy naskórek,
 • rumianek – rozjaśnia blizny i przebarwienia i działa na skórę kojąco,
 • alantoina – pobudza komórki do regeneracji, łagodzi pieczenie, nawilża i wygładza skórę,
 • żele na bazie silikonów – ich zadaniem jest zabezpieczenie skóry przed utratą wilgotności,
 • masa perłowa – zmiękcza skórę i stymuluje tworzenie fibroblastów.

W leczeniu blizn i przebarwień potrądzikowych, oprócz samych kosmetyków, warto regularnie wykonywać specjalistyczne zabiegi. Do najskuteczniejszych należą mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa i leczenie laserem frakcyjnym ablacyjnym lub nieablacyjnym.

Artykuł sponsorowany

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE