Solarium to sposób na to, by zachować ładny odcień skóry przez cały rok. Wiele osób wybiera je zimą, gdy w naturalny sposób nie można się opalić, ale znajdą się też tacy, którzy opalają się w solarium cały rok. Wtedy trzeba jedynie pamiętać o tym, by korzystać z lamp wytwarzających sztuczne promieniowanie z rozsądkiem i stopniowo przyzwyczajać naskórek do promieniowania.
Spalona skóra, która była modna w latach 90-tych, dziś na nikim nie zrobi dobrego wrażenia. Poza tym ważna jest również samokontrola ciała. Jeśli korzystasz z solarium, musisz obserwować pieprzyki i znamiona, które masz na skórze. Jeśli zaczną zmieniać kolor i kształt, trzeba pokazać je dermatologowi. To równie ważne podczas opalania na słońcu.
Wiele kobiet, które korzystają z solarium chce, by efekty zachowały się jak najdłużej i wyglądały jak uzyskana naturalnie opalenizna słoneczna. Dlatego też zastanawiają się, ile godzin po solarium można się kąpać, by nie popsuć efektu. Jeśli też chcesz wiedzieć, czy po solarium można się kąpać, czy trzeba czekać kilka godzin, poniżej poznasz odpowiedź na to pytanie.
Zobacz: Kiedy wychodzi opalenizna po solarium i kiedy schodzi?
Czy po solarium można się kąpać?
W czasie wizyty w solarium na skórę aplikuje się kremy ochronne. Najczęściej dostępne są w solarium w ramach opłaty za korzystanie z lamp.Podczas rozprowadzania kosmetyku po ciele, staraj się zrobić to równomiernie i nie przesadzić z ilością kremu. Skóra powinna być nim nawilżona, ale nie może stać się tłusta. Poza tym, że kremy do opalania właśnie nawilżają skórę, to mogą również przyspieszyć opalanie. Dzięki nim opalone ciało wygląda naturalnie. Już 2-3 wizyty w solarium sprawiają, że nabiera brązowego odcienia, który latem można uzyskać dzięki promieniom słońca.
Warto pamiętać o tym, by nie stosować na ciało olejków, które nie są przeznaczone do stosowania podczas opalania w solarium. Mogą uszkodzić lampy, gdy podczas opalania będą spływać z łóżka solaryjnego. Poza tym nie będą skuteczne i w żadnym stopniu nie ochronią skóry przed podrażnieniami.
Czy po solarium można się kąpać, skoro na skórze znajduje się krem utrwalający opaleniznę? Zdecydowanie tak. Warto odczekać jedynie około 2 godzin, ale później można wziąć kąpiel lub prysznic.
Opalenizna, która wytwarzana jest na skórze podczas kontaktu z lampami UV tworzy się w głębszych warstwach naskórka. W związku z tym nie ma ryzyka, że zmyje ją kąpiel, gąbka, czy nawet szczotkowanie skóry. Choć to ostatnie, z uwagi na podrażnienia, trzeba odłożyć na kilka dni.
Zobacz: Czy podczas okresu można iść na solarium – na co uważać?
Ile godzin po solarium można się kąpać?
Niektóre kobiety po wizycie w solarium narzekają, że ich ciało pachnie spalenizną i mocnymi kosmetykami, których użyły do opalania. Charakterystyczny zapach skóry po opalaniu w solarium jest efektem utleniania się keratyny obecnej w naskórku. Może być drażniący i nieprzyjemny. Dlatego też osoby, które skorzystały z lamp opalających chcą wiedzieć, ile godzin po solarium można się kąpać.
Po wizycie w solarium trzeba odczekać około 2 godzin ze wszelkimi zabiegami wykonywanymi na skórze. Później można się wykąpać, a najlepiej wziąć prysznic. Aby nie wywołać podrażnień, skóry nie powinno się mocno wycierać. Trzeba osuszyć ją delikatnie przy użyciu bawełnianego miękkiego ręcznika. Warto też pamiętać o odpowiednim nawilżeniu balsamem. Można wykorzystać ten do codziennej pielęgnacji, albo środek przeznaczony do skóry po opalaniu. Solarium może podrażniać naskórek, szczególnie jeśli ktoś korzystał z niego po raz pierwszy. Wraz z kolejnymi wizytami, skóra przyzwyczaja się do światła emitowanego przez lampy i lepiej na nie reaguje.
Nie pomyl wizyty w solarium z opalaniem natryskowym. To dwa odmienne zabiegi. Po tym drugim musisz odczekać około 10 godzin, zanim weźmiesz kąpiel. Podobnie jest z aplikacją samoopalacza. W zależności od tego, jakiego kremu samoopalającego użyjesz, musisz poczekać z kąpielą od 4 do 6 godzin.