Strona głównaPoradyCzy podczas okresu można iść na solarium - na co uważać?

Czy podczas okresu można iść na solarium – na co uważać?

Choć okres nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do tego, by powstrzymywać się od korzystania z solarium, wielu lekarzy zaleca wstrzemięźliwość od kąpieli słonecznych w tym czasie. Poniżej wyjaśniamy, co dokładnie lekarze odpowiadają na pytanie, czy w okres można iść na solarium i jakich argumentów używają. Z naszego tekstu dowiesz się także, jakie są inne przeciwwskazania do korzystania z solarium. 

Zobacz: Kolonoskopia a okres. Iść czy poczekać?

Czy podczas okresu można iść na solarium? 

Kobiety, które regularnie utrwalają opaleniznę w solarium często zastanawiają się, czy w okres można iść na solarium. Jak się okazuje, nie ma jednoznacznych przeciwwskazań, ale jeśli to możliwe, powinnaś odłożyć opalanie o kilka dni. 

Nikt nie odpowie kobiecie jednoznacznie na pytanie, czy podczas okresu można iść na solarium, ponieważ w dużej mierze zależy to od tego, jak kobieta znosi czas miesiączki.

Z opalania w czasie krwawienia menstruacyjnego powinny zrezygnować te panie, które:

  • mają obfite miesiączki,
  • podczas okresu czują się źle (osłabienia, omdlenia, wymioty, zawroty głowy),
  • są podatne na infekcje intymne. 

U tych kobiet opalanie w czasie miesiączki może spowodować nasilenie niebezpiecznych objawów. Promieniowanie i podwyższona temperatura, której doświadcza organizm w czasie opalania, mogą nawet spowodować kołatanie serca, przyspieszony puls, a w skrajnych wypadkach udar. 

Wiele kobiet jednak przechodzi czas miesiączki łagodnie. W dużej mierze to właśnie one chcą wiedzieć, czy w okres można iść na solarium. Generalnych przeciwwskazań do tego nie ma. Dlatego kobiety, które dobrze czują się w czasie okresu i nie mają obfitych miesiączek, nie muszą rezygnować z solarium w tym czasie.

Źródło: wapteka.pl

Zobacz: Dlaczego okres przyszedł wcześniej?

Kiedy nie wolno korzystać z solarium?

Promieniowanie UV, którego skóra doświadcza podczas wizyty w solarium jest o wiele mocniejsze niż to podczas opalania na naturalnym słońcu. Dlatego też istnieje wiele przeciwwskazań do korzystania z tej metody opalania. Należą do nich:

  1. Bardzo jasna karnacja 

Osoby, które mają jasną karnację mogą zwyczajnie spalić sobie skórę podczas korzystania z solarium. Powinny go unikać. Jeśli mimo tego chcą z niego korzystać, ich sesja w solarium powinna ograniczać się do maksymalnie 5 minut jednorazowo. 

  1. Uczulenie na słońce

Każdy, u kogo alergie wywołuje naturalne opalanie, będzie na nie podatny także w solarium.

  1. Choroby skóry – łuszczyca, trądzik, wirus opryszczki

Nie jest prawdą, że opalanie w solarium wysusza zmiany trądzikowe albo łagodzi objawy łuszczycy. Może je nasilać i sprawiać, że skóra będzie jeszcze bardziej podrażniona. Podobnie jest w przypadku wirusa opryszczki, który może rozprzestrzenić się przez nadmierne opalanie. 

U niektórych osób opalanie w solarium łagodzi zmiany skórne spowodowane atopowym zapaleniem skóry. Wtedy wizytę w solarium trzeba skonsultować z lekarzem.

  1. Ciąża, połóg i karmienie piersią

Kobiety w ciąży nie powinny korzystać z solarium. Przy zachowaniu szczególnej ostrożności mogą opalać się na słońcu. Nie zaleca się także korzystania z lamp UV w czasie połogu, ponieważ w organizmie zachodzi wtedy wiele zmian o charakterze hormonalnym. Mogą one powodować powstawanie plam i podrażnienia. 

Kobiety, które karmią piersią, mogą opalać się w solarium. 

Kobieta w ciąży
  1. Cukrzyca

Cukrzyca powoduje, że mikrokrążenie w poszczególnych warstwach naskórka jest zaburzone. To może sprawić, że po opalaniu skóra będzie podrażniona i długo będzie się goić. Dlatego też osobom, które cierpią na cukrzycę (nawet uregulowaną), nie zaleca się korzystania z solarium. 

  1. Znamiona na skórze

W zdecydowanej większości znamiona barwnikowe na skórze nie są groźne. Wiele z nich usuwa się tylko ze względów estetycznych. Wszystkie powinny być regularnie kontrolowane u dermatologa. 

Osoby, które mają znamiona i pieprzyki powinny unikać solarium, ponieważ może ono powodować powstawanie kolejnych zmian na skórze. 

Zobacz: Ile kosztuje solarium? Cennik w 2022 roku

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE