Strona głównaPoradyDomowe sposoby na gorzki smak w ustach po antybiotyku

Domowe sposoby na gorzki smak w ustach po antybiotyku

Gorzki posmak w ustach jest dość częstą przypadłością wielu Polaków. Jego przyczyną może być zarówno spożywany pokarm, jak i nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz różnego rodzaju choroby. Więcej o przyczynach tej dolegliwości dowiesz się z dalszej części artykułu. Odpowiemy także na pytanie, jakie są domowe sposoby na gorzki smak w ustach po antybiotyku, jak zlikwidować gorzki smak w ustach po jedzeniu, czy może on pochodzić od wątroby, bądź być objawem raka trzustki? Zostań z nami.

Problematyczny gorzki smak w ustach

Nie należy od razu rozpatrywać tej przykrej, jednak nie aż tak uciążliwej dolegliwości, tylko w kategorii objawu chorobowego. Gorycz może występować po zjedzeniu niektórych produktów spożywczych, bądź wypiciu niektórych napojów. Do produktów, które przyczyniają się do tego należy cykoria, czarna kawa, czarna herbata, produkty z wysoką zawartością cukru, potrawy mocno grillowane, orzechy. Podejrzenia, że gorycz pojawia się po zjedzeniu wymienionych pokarmów, można potwierdzić, jeśli mija ona w dość krótkim czasie. Jeśli jednak utrzymuje się ona znacznie dłużej to przyczyna może leżeć po stronie jamy ustnej. Gorzki posmak w ustach może zwiastować próchnicę lub chorobę dziąseł. Nadmiar kamienia nazębnego także może dawać takie objawy. Inną przyczyną może być suchość w ustach (kserostomia). Niedobór śliny może być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, może także nasilać się wraz z wiekiem. Warto więc dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Myj zęby 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Należy także czyścić zęby nicią dentystyczną, a także płukać jamę ustną płynem do higieny jamy ustnej. W dalszej części artykułu dowiesz się m.in. jak zlikwidować gorzki smak w ustach po jedzeniu.

Co innego może zwiastować gorzki smak w ustach?

Czy gorzki posmak w ustach może być objawem raka trzustki, a może chorób związanych z wątrobą. Tak, gorzki smak w ustach po jedzeniu może wskazywać na wymienione przypadłości. Wynika to z tego, że podczas tych chorób bardzo często występuje niedobór cynku, co może powodować gorzki posmak w ustach. Problemy wątrobowe objawiają się także przykrym zapachem z ust, utratą apetytu oraz suchością w ustach. Bardzo często skóra zmienia barwę na żółtą. Jeśli występują u Ciebie wymienione objawy, warto jest udać się na wizytę do lekarza, który zleci odpowiednie badania w kierunku raka trzustki lub wątroby. Gorzki smak w ustach może także występować w 1. i 3. trymestrze ciąży ze względu na ogromne zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Przyczyną tego zjawiska może być przyjmowanie leków moczopędnych, antybiotyków, leków na nadciśnienie, nasercowych, na problemy żołądkowe. Substancje z leków wnikają do krwioobiegu, a co za tym idzie także do języka, czy policzków, przez co czujemy obcy posmak w jamie ustnej. Inną przyczyną może być zaburzenie pracy pęcherzyka żółciowego, bądź jego kamica. Oprócz gorzkiego posmaku często towarzyszą takie objawy, jak nudności, wymioty, napady kolki żółciowej, ból w nadbrzuszu. Jeśli towarzyszą Ci takie dolegliwości, niezwłocznie zgłoś się do lekarza.

Sposoby na pozbycie się gorzkiego posmaku w ustach

Gorzki smak w ustach pojawia się nie tylko po jedzeniu, ale także np. po antybiotyku. Jak zlikwidować gorzki smak w ustach po jedzeniu oraz po antybiotyku. Przede wszystkim warto jest dbać o higienę jamy ustnej, o czym wspomnieliśmy już wcześniej. Możesz także żuć natkę pietruszki lub goździk. Innym sprawdzonym domowym sposobem na gorzki smak w ustach po antybiotyku jest przygotowanie płukanki z bazylii. 2 łyczki suszonej bazylii zalej 1 szklanką wrzątku i płucz nią jamę ustną kilka razy dziennie. Możesz także wykonać płukankę z szałwi. Jedną łyżkę szałwii zalewa się wrzątkiem, odcedza się napar i również wykonuje płukankę kilka razy dziennie. Warto także ograniczyć cukier. Możesz żuć gumę bez cukru, szczególnie jeśli odczuwasz suchość w ustach. Pobudza ona ślinianki do produkcji śliny oraz przywraca pH. Jeśli pomimo stosowanych domowych sposobów na gorzki smak w ustach po antybiotyku i po jedzeniu nie ustaje, zgłoś się do swojego lekarza.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE