Czy wiesz, że to przede wszystkim dzięki siatkówce w oku jesteśmy w stanie widzieć otaczający nas świat? Dzieje się tak, ponieważ skumulowane w niej neurony drogi wzrokowej przekazują impuls przez nerwy aż do mózgu! Zarówno ostrość, jak i jakość widzenia mogę się jednak nagle pogorszyć. Dowiedz się, jakie są popularne choroby siatkówki oka.
Siatkówka oka – przyczyny i następstwa chorób
Chociaż siatkówka w oku wydaje się tylko niewielką, cienką błoną, w rzeczywistości odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. W znacznym stopniu odpowiada za to, czy widzimy w sposób wyraźny oraz barwny. Warto więc dbać o jej kondycję oraz reagować, gdy tylko pojawią się jakieś niepokojące dolegliwości. Specyfika budowy sprawia, że najczęściej diagnozowanymi chorobami siatkówki oka, są te dotyczące jej centralnej części. Wtedy przede wszystkim zaczynamy stopniowo bądź nagle widzieć gorzej zarówno z bliska, jak i daleka. Sygnałem ostrzegawczym jest także zmiana postrzegania barw – kolorów, kontrastu, jasności czy nasycenia. Warto sprawdzać, czy w przypadku obu oczu jakość widzenia jest identyczna, ponieważ łatwo to przeoczyć.
Przyczyny chorób siatkówki w oku:
- nabyta lub wrodzona wada wzroku,
- choroby ogólnoustrojowe np. cukrzyca i nadciśnienie,
- zmiany pozapalne,
- starszy wiek i proces starzenia się.
Niektórych schorzeń w obrębie siatkówki oka nie da się w pełni wyleczyć, a można jedynie zahamować postępowanie choroby. Bagatelizowanie sygnałów ostrzegawczych potrafi doprowadzić nawet do utraty wzroku.
Sprawdź, co o problemach z siatkówką w oku mówią lekarze z kliniki Optegra: https://www.optegra.com.pl/zabiegi/choroby-siatkowki
Choroby siatkówki oka – zwyrodnienie plamki żółtej
Jednym z najbardziej popularnych schorzeń w przypadku siatkówki oka jest zwyrodnienie plamki żółtej. Choroba objawia się pogorszeniem widzenia (przede wszystkim w nocy). Czytanie oraz pisanie zaczynają wywoływać dyskomfort, widziane linie falują, a w zasięgu wzroku ciągle znajduje się dziwna plamka.
Przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej:
- geny,
- starzenie się,
- palenie papierosów,
- branie używek,
- nadmierne promieniowanie słoneczne,
- choroby przewlekłe np. nadciśnienie, cukrzyca, otyłość.
Nawet jeśli ta choroba siatkówki oka zaatakuje tylko jedną stronę, nie oznacza to, że w przyszłości objawy nie zaczną się powtarzać po drugiej. Prędkość postępowania schorzenia zależy od typu zwyrodnienia plamki żółtej.
Siatkówka w oku – zakrzep żyły środkowej
Zakrzepy w siatkówce oka powstają z powodu zamknięcia naczynia żylnego. Wyróżnić można 2 rodzaje tego schorzenia:
- niedokrwienne,
- bez niedokrwienia.
Objawem zakrzepu żyły środkowej siatkówki jest nagłe, niebolesne pogorszenie widzenia. Na tę chorobę siatkówki oka są bardziej narażone osoby, które palą papierosy, są otyłe, mają nadciśnienie, miażdżycę, cukrzycę lub biorą leki antykoncepcyjne. Przyczyną może być również jaskra, stany zapalne oka czy nadwzroczność. Schorzenie jest diagnozowane głównie u starszych ludzi powyżej 65 roku życia. Leczenie polega najczęściej na przyjmowaniu leków rozrzedzających krew takich jak np. heparyna, lecz w niektórych przypadkach wymagany może okazać się zabieg z użyciem lasera.
Odklejona siatkówka oka – warto być czujnym
Odwarstwienie siatkówki oka jest na tyle nietypowe, że nie zawsze objawy są zauważalne od razu. Choroba potrafi rozwijać się powoli i stopniowo, więc niektóre symptomy bywają bagatelizowane.
Przyczyny odklejonej siatkówki oka:
- wiek powyżej 50 lat,
- zaćma,
- urazy mechaniczne oka,
- zapalenie siatkówki.
Narażone mogą być też osoby chorujące na cukrzycę i mające atopowe zapalenie skóry. Z czasem kondycja siatkówki w oku słabnie, więc błona jest bardziej skłonna do odwarstwienia się od tęczówki.
Objawy odklejenia siatkówki oka:
- mroczki oraz błyski przed oczami,
- słabsza ostrość widzenia,
- czarna lub szara plama, ograniczająca pole widzenia
Do leczenia tej choroby siatkówki w oku służy głównie laser, ale metoda jest zależna od stopnia odwarstwienia.
Artykuł sponsorowany