Strona głównaOpinieSposoby na wytrzeźwienie. Jak szybko wytrzeźwieć?

Sposoby na wytrzeźwienie. Jak szybko wytrzeźwieć?

Jak szybko wytrzeźwieć? Jak szybko pozbyć się alkoholu z organizmu? Przynajmniej raz w życiu każda osoba dorosła zadała sobie to pytanie. Wczoraj byłeś na suto zakrapianej imprezie, a dzisiaj musisz iść do pracy? Oto kilka porad jak szybko pozbyć się alkoholu z wydychanego powietrza.

Proste sposoby na wytrzeźwienie

Zastanawiasz się jak zbić alkohol? Długość trzeźwienia uzależniona jest od Twojego wieku, masy ciała, ilości spożywanych posiłków, a także predyspozycji genetycznych. Jednak istnieją proste sposoby na wytrzeźwienie, a jednym z nich jest zażycie glukozy.

Glukoza to cukier prosty i natychmiastowy zastrzyk energii dla Twojej wątroby. A to właśnie ten organ odpowiada za pozbywanie się z organizmu alkoholu. Dostarczając mu glukozy, robi to o wiele szybciej i sprawniej. Więc jeśli nie wiesz, jak szybko wytrzeźwieć wystarczy, że zakupisz w aptece glukozę i rozpuścisz ją w letniej wodzie. Po jej wypiciu od razu poczujesz się o wiele lepiej.

sięganie po aspiryne
Sięganie po aspiryne nie będzie dobrym wyborem.

Jak szybciej wytrzeźwieć po imprezie?

Dla wszystkich tych, którzy chcieliby wiedzieć, jak szybko pozbyć się alkoholu z organizmu mamy dobrą radę, a mianowicie zimny, lecz nie lodowaty prysznic. Gdy po całonocnej imprezie budzisz się rano z okropnym bólem głowy, chłodna woda z pewnością postawi Cię na nogi. Pod wpływem zimna następuje kurczenie naczyń krwionośnych, natomiast gorąca woda je rozszerza i potęguje efekt kaca.

Jeśli nie przepadasz za zimnym prysznicem, ale nadal nie wiesz, jak zbić alkohol, mamy dla Ciebie kolejną propozycję. Jest nią wypicie wody z ogórków, ewentualnie soku warzywnego lub pomidorowego. Napoje te zawierają dużą ilość witaminy C. W stanie zatrucia alkoholowego pomoże Ci także kiszona kapusta, herbata z miodem, kefir, a także maślanka. Nawet zwykła woda mineralna niegazowana lub napoje izotoniczne są wskazane. Pamiętaj o tym, żeby pić je małymi łyczkami, zwłaszcza jeśli cierpisz na mdłości lub doświadczasz wymiotów. 

Jak szybko pozbyć się alkoholu z organizmu?

Czasem dzień po imprezie trzeba wsiąść za kierownicę. Wtedy nasuwa się pytanie, jak szybko pozbyć się alkoholu z wydychanego powietrza oraz z krwioobiegu? Sposoby na przepicie wcale nie są skomplikowane. Przede wszystkim pamiętaj o dobrze zbilansowanym posiłku. Zjedz śniadanie, w którego skład wchodzą jajka. Zawierają one aminokwas o nazwie cysteina, który odpowiada za przyspieszenie metabolizmu oraz działa odtruwająco. Wspomaga także usuwanie toksyn z organizmu. Jeśli nie lubisz jajek, a nie wiesz, jak zbić alkohol to napij się gorącego rosołu. On również jest bogaty w cysteinę. 

Kiedy już posilisz się lekkim śniadaniem, wybierz się na długi, aczkolwiek spokojny spacer. Świeże powietrze i ruch to od zawsze najlepsze sposoby na wytrzeźwienie. Dotlenienie mózgu poprawi Twój nastrój i sprawi, że ból głowy odejdzie w niepamięć. Szukaj miejsc ustronnych, najlepiej z dala od zgiełku wielkich miast. Łąka, las, skwer czy park to najlepszy kierunek do przechadzki. 

A co wtedy, jeśli nie masz ochoty zażywać aktywności fizycznej? Jak zbić alkohol? Najprościej jest zastosować chłodne okłady na czoło w pozycji półleżącej. Zwilż szmatkę w wodzie lub przyłóż lód owinięty w ręcznik. Zamknij oczy i odpoczywaj. Taką terapię relaksacyjną warto zastosować minimum przez pół godziny, a nawet i dłużej. 

Jak szybko pozbyć się alkoholu z wydychanego powietrza – proste porady

Z uwagi na to, że spożywanie alkoholu zazwyczaj przebiega w bardzo przyjemnej atmosferze, łatwo przesadzić z jego ilością. Nurtuje Cię pytanie, jak szybko pozbyć się alkoholu z wydychanego powietrza? Aby na nie odpowiedzieć, musisz wiedzieć, że organizm potrzebuje trochę czasu na jego spalanie. Proces ten składa się z kilku etapów i trwa od kilku do kilkunastu godzin.

Aby sprawdzić faktyczny poziom upojenia alkoholowego, można wykonać badania krwi lub skorzystać ze sprzętu o nazwie alkomat. Bezkonkurencyjnym sposobem na to, jak szybko wytrzeźwieć jest nic innego jak sen. To właśnie podczas snu Twoje ciało, zwłaszcza wątroba oczyszcza się z toksyn. Nawet godzinna drzemka może postawić Cię na nogi. Gdy już się obudzisz, zaparz sobie filiżankę kawy lub czarnej herbaty. Kofeina albo teina pobudzą otępiały umysł i przywrócą Ci chęć do życia. 

Ostatnim dość nietypowym sposobem na to, jak szybko pozbyć się alkoholu z organizmu jest picie wody z octem. Wystarczą dwie łyżki octu na szklankę wody, aby zbić alkohol i móc nareszcie normalnie funkcjonować. I tak właśnie dobrnęliśmy do końca naszego artykułu. Mamy nadzieję, że teraz już znasz skuteczne sposoby na wytrzeźwienie.

Zobacz też:

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE