Strona głównaChorobyBorderline - co to jest? Objawy, fazy, leki, przyczyny, czy jest uleczalny?

Borderline – co to jest? Objawy, fazy, leki, przyczyny, czy jest uleczalny?

Wraz z biegiem lat, wzrasta świadomość na temat dbania o swoje zdrowie psychiczne oraz jakie mogą być konsekwencje jego zaniedbania. Coraz większa liczba osób korzysta z pomocy specjalistów takich jak psychiatrzy czy psychologowie. Wśród najczęściej diagnozowanych chorób psychicznych w XXI wieku, wyróżnia się: depresję, chorobę afektywną dwubiegunową, anoreksję czy borderline. Co to jest borderline? Omówimy w poniższym artykule, zapraszamy do lektury.

Co to jest borderline?

Borderline to inaczej ,,osobowość z pogranicza’’. Co to jednak oznacza w praktyce? Jest to zaburzenie osobowości, które przyczynia się do ciągłych zmian stanów emocjonalnych u pacjentów. Jednak kondycja ich, nie pogarsza się na tyle mocno, aby można było mówić o schizofrenii. Można zatem mówić, że jest to stan pomiędzy schizofrenią (zaburzeniami psychotycznymi) a nerwicą (zaburzeniami neurotycznymi). 

Pierwszą osobą, która wyróżniła w swoich pracach ten problem, był Robert Knight. Był on psychoanalitykiem, który większość swoich naukowych działań, poświęcił zagadnieniu zaburzeń borderline. O czym warto pamiętać w kontekście borderline, to fakt, że nie jest to choroba. Osoby, u których zdiagnozowano borderline, charakteryzują się zupełnie innym poziomem organizacji psychiki. Mają na to wpływ czynniki: 

  • biologiczne
  • psychologiczne,
  • społeczne

O czym należy jeszcze wiedzieć, szukając odpowiedzi na pytanie, co to jest borderline? Według klasyfikacji ICD-10 osoby zmagające się z ,,osobowością z pogranicza’’ cechują się osobowością chwiejną emocjonalnie. Można podzielić ją na dwa podtypy: 

  • impulsywny – osoby, które zmagają się z tym rodzajem borderline, cechują się zwiększoną skłonnością do popadania w konflikty. Ponadto, są impulsywne, często wybuchają gniewem (niekiedy też przemocą), mają niestabilny i kapryśny nastrój oraz nie potrafią podtrzymać działań, które nie przynoszą natychmiastowej satysfakcji.
  • borderline – mają niejasny obraz własnej osoby, towarzyszy im pustka wewnętrzna, niekiedy również groźby i czyny samobójcze oraz samo uszkadzające, próbują unikać porzucenia, decydują się na niestabilne związki, wchodzą w nie bardzo intensywnie, co często prowadzi do kryzysów emocjonalnych, nie mają celów i preferencji. W tym podtypie, aby można było go zdiagnozować, muszą występować co najmniej trzy cechy z wymienionych powyżej.
nagła zmiana nastroju
Wszystkie 4 humorki w 30 minut. To jest możliwe przy tej chorobie.

Borderline objawy

Wiemy już mniej więcej, na czym polega ,,osobowość z pogranicza’’.  W tym akapicie omówimy sobie, kwestię borderline i objawy, jakie ma to zaburzenie. Przede wszystkim, osoby, u których zdiagnozowano borderline, objawy są następujące:

  • konfliktowe skłonności,
  • napady gniewu,
  • wyidealizowany wizerunek partnera, który ulega załamaniu po pierwszym większym konflikcie,
  • częste wahania nastroju,
  • zachwiany obraz otoczenia,
  • zachwiany obraz siebie.

Co jeszcze wiadomo o borderline? Objawy tego zaburzenia, to również poczucie niespełnienia, brak samokontroli, ryzykowne zachowania, a także permanentne poczucie krzywdy.

Nieleczone borderline – czy trzeba to leczyć? 

Nieleczone borderline może mieć tragiczne konsekwencje. W znaczący sposób obniża jakość życia, a nawet niekiedy przyczynia się do jego utraty. Jak zostało powiedziane już wcześniej, ,,osobowość z pogranicza’’ to przede wszystkim ciągła zmienność i impulsywność. Osoby zdiagnozowane tym zaburzeniem, czują bardzo dużo złych i negatywnych emocji. Towarzyszą im również epizody, w których odczuwają względny spokój, który przeplata się ze stanami depresyjnymi i niekiedy również z niekontrolowanym pobudzeniem. Osoby te, bardzo cechują się często dużą wrażliwością. Nieleczone borderline, może być fatalne w skutkach i powodować wiele problemów w codziennym życiu.  

Borderline – jak żyć z osobą o skrajnych emocjach?

Niekiedy zdarza się, że u naszych bliskich zostaje stwierdzona osobowość borderline. Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach? Przede wszystkim, należy: 

  • wykazywać dużą cierpliwość i zrozumienie, 
  • być dobrym słuchaczem,
  • zadawać dużo pytań,
  • nie bronić i nie usprawiedliwiać się zbyt mocno,
  • postawić granice,
  • być konsekwentnym i rozważnym,
  • zastosować w relacji z osobą zaburzoną zasadę lustra, które będzie odbijać jego uczucia, nie stosować zasady gąbki, która będzie wchłaniać ból i wściekłość

Niektórzy myślą, że to koniec świata, który następuje wraz z diagnozą borderline. Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach, nie jest wcale tak trudno. Jak wynika z forum poświęconego chorobom i zaburzeniom psychicznym, nie jest to wcale takie skomplikowane, jeśli tylko w porę zastosuje się pewne reguły (o których mówimy między innymi wyżej).

 Fazy borderline 

Charakterystycznymi dla tego zaburzenia, są fazy. Borderline często wywołuje niekontrolowane ataki złości, które są pełne gniewu i niepohamowanej wściekłości. Fazą borderline, może być też nagły i silny atak stanu depresyjnego, któremu towarzyszą często myśli samobójcze, które występują często razem z czynami autodestrukcyjnymi. Bardzo wielu psychologów oraz osób, które zmagają się z tym zaburzeniem, dzieli się wiedzą na temat ich przebiegu na forum internetowym, poświęconym chorobom i zaburzeniom psychicznym. 

Borderline – co mówią na forum o tej chorobie? 

Fora są skarbnicą wiedzy na różne tematy. Jak zostało już wcześniej powiedziane, w internecie można też znaleźć te, które dotyczą zdrowia psychicznego i różnych jego zaburzeń. Wiele osób na forum, zastanawia się, jakie są przyczyny tego zaburzenia. Najczęściej wymienia się wśród nich, duży wpływ dzieciństwa. Osoby, które podczas jego trwania doświadczyły rażącego zaniedbania ze strony swoich rodziców są znacznie bardziej podatne na ,,osobowość z pogranicza’’. Wśród przyczyn wyróżnia się również psychiczną lub fizyczną nieobecność ojca. Bardzo często osoby, które mają osobowość borderline, podczas swojego dzieciństwa doświadczyły ogromu chaosu i niespójności w rodzinie. Pośród przyczyn wskazywanych przez wielu naukowców, zwraca się również uwagę na fakt, że matki takich osób bardzo często opisywane są jako zdystansowane, konfliktowe lub niezaangażowane. 

Borderline – przyczyny, skąd się to bierze? 

Jak zdiagnozować borderline? Test zaburzenia osobowości może być jedną z metod. Można wykonać go na przykład w internecie. Nie jest to jednak wiarygodne źródło, gdyż powinien być podparty diagnostyką, wykonaną przez wykwalifikowanego psychiatrę. Jeśli przypuszczamy, że możemy cierpieć na borderline, diagnostyka wykonana w takim gabinecie, da nam 100% pewność. Nieleczone borderline, może mieć fatalne skutki i warto o tym pamiętać.

Wracając do przyczyn tej choroby, podejrzewa się, że niemały wpływ mogą mieć również:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • przeżyte traumy,
  • dysfunkcyjne relacje rodzinne,
  • zaburzenia w obrębie mózgu.

Czy borderline jest niebezpieczne? 

Wielu pacjentów, u których zdiagnozowano zaburzenie osobowości ,,z pogranicza’’ zastanawia się, czy borderline jest niebezpieczne? Na pewno, jeśli nie jest leczone. Z wiekiem bowiem, może się nasilać, a także stanowić pośrednie zagrożenie zdrowia a w konsekwencji życia. Szukając odpowiedzi na pytanie, czy borderline jest niebezpieczne, warto również zastanowić się nad wpływem tego zaburzenia na relacje z innymi. Nie wiedząc, że posiadamy tego typu osobowość, nasze zachowania mogą być dla nich niezrozumiałe. W konsekwencji mogą prowadzić do wielu nieporozumień, a nawet i dramatów. 

Czy borderline jest uleczalne? 

Co z kwestią, czy borderline jest uleczalne? Wiele badań optymistycznie wypowiada się na temat. Mówi się w nich, że terapia może przynieść lepsze rezultaty niż w przypadku depresji czy zaburzeń afektywno – dwubiegunowych. W momencie diagnozy nie musimy zatem obawiać się kwestii, czy borderline jest uleczalne. Niezbędne w jej leczeniu jest regularne uczęszczanie na terapię, którą wspiera się również farmakologicznie. 

Leki na borderline – co się stosuje? 

Jakie leki na borderline się stosuje? Tak zwane stabilizatory nastroju oraz małe dawki leków przeciwpsychotycznych. Leki na borderline w połączeniu z odpowiednią terapią, mogą przynieść naprawdę spektakularne efekty.  

Borderline jest zaburzeniem, z którym boryka się spora część społeczeństwa. Nie należy się jednak obawiać. Szybka i odpowiednia diagnoza i wdrożenie odpowiedniej terapii podpartej farmakologicznie, potrafią szybko wrócić nasze życie do normalności.

Warto pamiętać o dbaniu o swoje zdrowie psychiczne, które powinno stanowić taki sam priorytet, jak troska o swoje zdrowie fizyczne. Zdrowa i zadbana psychika, to klucz do życia w pełni bez obaw o krzywdzenie siebie i innych.

Sprawdź też:

Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE