Strona głównaChorobyParkinson ostatnie - stadium choroby, ile trwa ostatni etap parkinsona?

Parkinson ostatnie – stadium choroby, ile trwa ostatni etap parkinsona?

Przyjęło się uważać, że choroba Parkinsona dotyka przede wszystkim starszych osób, tymczasem, jak dowodzą statystyki, można na nią zachorować już po 40. roku życia. Sporadycznie występuje także u osób młodszych. Jest to choroba degeneracyjna, w której postępującemu uszkodzeniu ulega ośrodkowy układ nerwowy. 

Czego dowiesz się z naszego artykułu? Znajdziesz w nim odpowiedzi m.in. na pytania:

  • Co to jest choroba Parkinsona?
  • Ile trwa ostatni etap Parkinsona?
  • Jak wygląda w chorobie Parkinsona ostatnie stadium choroby?
  • W jaki sposób przebiega choroba Parkinsona ostatnia faza?

Jeśli interesujesz się tym tematem, to koniecznie przeczytaj wpis do samego końca.

Parkinson ostatnie stadium choroby – co trzeba wiedzieć?

Nie każdy wie, że choroba Parkinsona doczekała się specjalnego dnia w kalendarzu. 11 kwietnia obchodzony jest światowy dzień choroby Parkinsona – to dzień, w którym rozpowszechniane są informacje na temat choroby oraz podpowiedzi dla opiekunów, którzy starają się otoczyć troskliwą opieką chorych bliskich. Wiele osób zastanawia się, jak wygląda w przypadku Parkinsona ostatnie stadium choroby.

Objawy choroby Parkinsona są dość charakterystyczne. Jeżeli u osoby powyżej 40. roku życia pojawia się postępujące spowolnienie ruchowe, a do tego coraz częściej występuje drżenie rąk, to można podejrzewać stopniowy rozwój tej choroby. 

Co ważne, Parkinson to schorzenie postępujące, z biegiem czasu zmiany neurodegeneracyjne w ośrodkowym układzie nerwowym się pogłębiają, a osoba dotknięta tą chorobą jest w coraz gorszej kondycji i wymaga stałej opieki osób trzecich. Niestety, jak do tej pory, nie została ustalona jedna konkretna przyczyna choroby, może mieć ona podłoże genetyczne.

W chorobie Parkinsona ostatnia faza jest kumulacją objawów – zarówno tych, które występują od pojawienia się schorzenia, jak i nowych. Wśród dolegliwości, które wcześniej nie występowały, a pojawiają się dopiero w ostatniej fazie, wymienić należy m.in. fluktuacje ruchowe.

ostatni etap Parkinsona

Ile trwa ostatni etap Parkinsona?

Jeśli pojawią się objawy świadczące o tym, że choroba Parkinsona weszła w ostatnie stadium, to prognozy długości życia nie są optymistyczne dla pacjenta. Ile trwa ostatni etap Parkinsona? Przeważnie do kilku lat, choć bardzo wiele zależy od tego, w jakiej kondycji zdrowotnej znajduje się pacjent (czy oprócz Parkinsona nie boryka się z innymi chorobami), a także od poziomu opieki, jaką jest otoczony.

Należy pamiętać, że w chorobie Parkinsona ostatnia faza to czas, w którym chory praktycznie nie rusza się z łóżka, a jeśli już, to przemieszczanie się jest możliwe wyłącznie przy pomocy wózka inwalidzkiego i osób trzecich. Wdrażana jest opieka paliatywna, chory stopniowo przestaje reagować na leki, a zadaniem opiekuna staje się wówczas zapewnienie osobie chorej jak najlepszym warunków.

Ostatni etap choroby Parkinsona w pigułce

Co trzeba wiedzieć o ostatniej fazie choroby Parkinsona? Już wiesz, ile trwa ostatni etap Parkinsona oraz jakie objawy pojawiają się, gdy zacznie się w chorobie Parkinsona ostatnia faza. Jest to choroba, która mimo wdrożonego leczenia, ciągle postępuje. Oznacza to, że z każdym miesiącem chory będzie coraz słabszy i będzie się u niego pojawiało coraz więcej dolegliwości. 

Prawidłowa opieka nad osobą chorą wymaga nie tylko pomocy doraźnej w załatwieniu potrzeb fizjologicznych czy przy czynnościach dnia codziennego, lecz także niezbędne stają się bieżące konsultacje z różnymi specjalistami. 

Warto skupić się na ćwiczeniach i aktywności fizycznej (we wcześniejszych fazach choroby) aby jak najbardziej wydłużyć okres sprawności chorego. Gdy osoba cierpiąca na Parkinsona nie będzie w stanie się poruszać, a postępujące drżenie kończyn i sztywność mięśni uniemożliwią nie tylko utrzymanie szklanki z wodą, lecz także komunikację, niezbędna stanie się cierpliwość i wypracowanie alternatywnych sposobów komunikacji. 

Parkinson ostatnie stadium choroby jest trudne zarówno dla chorego, jak i dla otoczenia. Chory znajdujący się w zaawansowanej fazie wymaga całodobowej opieki. Nie można zostawić go samemu sobie, bo nie będzie w stanie wykonać najprostszych czynności. W chorobie Parkinsona ostatnia faza to objawy takie jak poważne problemy z równowagą, sztywność mięśni uniemożliwiająca swobodne poruszanie się, a także spoczynkowe drżenie mięśni. Często chorzy borykają się także z dolegliwościami psychicznymi, między innymi z depresją – wówczas niezbędne stają się regularne konsultacje z psychiatrą lub psychologiem.

Zobacz też:

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE