Przyjęło się uważać, że choroba Parkinsona dotyka przede wszystkim starszych osób, tymczasem, jak dowodzą statystyki, można na nią zachorować już po 40. roku życia. Sporadycznie występuje także u osób młodszych. Jest to choroba degeneracyjna, w której postępującemu uszkodzeniu ulega ośrodkowy układ nerwowy.
Czego dowiesz się z naszego artykułu? Znajdziesz w nim odpowiedzi m.in. na pytania:
- Co to jest choroba Parkinsona?
- Ile trwa ostatni etap Parkinsona?
- Jak wygląda w chorobie Parkinsona ostatnie stadium choroby?
- W jaki sposób przebiega choroba Parkinsona ostatnia faza?
Jeśli interesujesz się tym tematem, to koniecznie przeczytaj wpis do samego końca.
Parkinson ostatnie stadium choroby – co trzeba wiedzieć?
Nie każdy wie, że choroba Parkinsona doczekała się specjalnego dnia w kalendarzu. 11 kwietnia obchodzony jest światowy dzień choroby Parkinsona – to dzień, w którym rozpowszechniane są informacje na temat choroby oraz podpowiedzi dla opiekunów, którzy starają się otoczyć troskliwą opieką chorych bliskich. Wiele osób zastanawia się, jak wygląda w przypadku Parkinsona ostatnie stadium choroby.
Objawy choroby Parkinsona są dość charakterystyczne. Jeżeli u osoby powyżej 40. roku życia pojawia się postępujące spowolnienie ruchowe, a do tego coraz częściej występuje drżenie rąk, to można podejrzewać stopniowy rozwój tej choroby.
Co ważne, Parkinson to schorzenie postępujące, z biegiem czasu zmiany neurodegeneracyjne w ośrodkowym układzie nerwowym się pogłębiają, a osoba dotknięta tą chorobą jest w coraz gorszej kondycji i wymaga stałej opieki osób trzecich. Niestety, jak do tej pory, nie została ustalona jedna konkretna przyczyna choroby, może mieć ona podłoże genetyczne.
W chorobie Parkinsona ostatnia faza jest kumulacją objawów – zarówno tych, które występują od pojawienia się schorzenia, jak i nowych. Wśród dolegliwości, które wcześniej nie występowały, a pojawiają się dopiero w ostatniej fazie, wymienić należy m.in. fluktuacje ruchowe.
Ile trwa ostatni etap Parkinsona?
Jeśli pojawią się objawy świadczące o tym, że choroba Parkinsona weszła w ostatnie stadium, to prognozy długości życia nie są optymistyczne dla pacjenta. Ile trwa ostatni etap Parkinsona? Przeważnie do kilku lat, choć bardzo wiele zależy od tego, w jakiej kondycji zdrowotnej znajduje się pacjent (czy oprócz Parkinsona nie boryka się z innymi chorobami), a także od poziomu opieki, jaką jest otoczony.
Należy pamiętać, że w chorobie Parkinsona ostatnia faza to czas, w którym chory praktycznie nie rusza się z łóżka, a jeśli już, to przemieszczanie się jest możliwe wyłącznie przy pomocy wózka inwalidzkiego i osób trzecich. Wdrażana jest opieka paliatywna, chory stopniowo przestaje reagować na leki, a zadaniem opiekuna staje się wówczas zapewnienie osobie chorej jak najlepszym warunków.
Ostatni etap choroby Parkinsona w pigułce
Co trzeba wiedzieć o ostatniej fazie choroby Parkinsona? Już wiesz, ile trwa ostatni etap Parkinsona oraz jakie objawy pojawiają się, gdy zacznie się w chorobie Parkinsona ostatnia faza. Jest to choroba, która mimo wdrożonego leczenia, ciągle postępuje. Oznacza to, że z każdym miesiącem chory będzie coraz słabszy i będzie się u niego pojawiało coraz więcej dolegliwości.
Prawidłowa opieka nad osobą chorą wymaga nie tylko pomocy doraźnej w załatwieniu potrzeb fizjologicznych czy przy czynnościach dnia codziennego, lecz także niezbędne stają się bieżące konsultacje z różnymi specjalistami.
Warto skupić się na ćwiczeniach i aktywności fizycznej (we wcześniejszych fazach choroby) aby jak najbardziej wydłużyć okres sprawności chorego. Gdy osoba cierpiąca na Parkinsona nie będzie w stanie się poruszać, a postępujące drżenie kończyn i sztywność mięśni uniemożliwią nie tylko utrzymanie szklanki z wodą, lecz także komunikację, niezbędna stanie się cierpliwość i wypracowanie alternatywnych sposobów komunikacji.
Parkinson ostatnie stadium choroby jest trudne zarówno dla chorego, jak i dla otoczenia. Chory znajdujący się w zaawansowanej fazie wymaga całodobowej opieki. Nie można zostawić go samemu sobie, bo nie będzie w stanie wykonać najprostszych czynności. W chorobie Parkinsona ostatnia faza to objawy takie jak poważne problemy z równowagą, sztywność mięśni uniemożliwiająca swobodne poruszanie się, a także spoczynkowe drżenie mięśni. Często chorzy borykają się także z dolegliwościami psychicznymi, między innymi z depresją – wówczas niezbędne stają się regularne konsultacje z psychiatrą lub psychologiem.
Zobacz też: