Strona głównaChorobyPuchnięcie nóg od kolan w dół - jaki lekarz pomoże się z...

Puchnięcie nóg od kolan w dół – jaki lekarz pomoże się z tym uporać?

Obrzęk nóg od kolan w dół to bardzo niepokojący objaw, który towarzyszy coraz większej ilości osób. Puchnięcie nóg od kolan w dół najczęściej dopada osoby w podeszłym wieku, które nie wiedzą co jest spowodowane takim stanem rzeczy. Wraz z obrzękami dochodzą nerwy, stres, a także nieprzespane noce. Co jest przyczyną występowania obrzęków od kolan w dół? Do kogo się skierować? 

Obrzęk od kolan w dół – przyczyny 

Przyczyn, które mogą powodować puchnięcie nóg od kolan w dół jest wiele. Jednymi z nich mogą być nadużywanie alkoholu, spożywanie dużej ilości mocno przetworzonych produktów zawierających w swoim składzie sporo soli, picie niewielkich ilości czystej wody czy nawet przegrzewanie swojego ciała. 

Przyczyną również może być zmniejszona aktywność fizyczna. Nogi aktywnie pracują tylko i wyłącznie wtedy, gdy są „używane”. Dlatego siedząca praca, a następnie wylegiwanie się w łóżku z pewnością nie pomoże. Co prawda są mechanizmy i specjalne struktury zwane zastawkami, których zadaniem jest prawidłowe pompowanie krwi do górnych części ciała organizmu. Jednak wraz z wiekiem mogą spełniać coraz gorzej swoje zadanie. Dlatego warto im pomóc i regularnie uprawiać sport czy też chodzić na dłuższe spacery. 

Bardzo często poważniejszymi przyczynami takich obrzęków od kolan w dół mogą być przewlekłe choroby nerek, niewydolność serca, ale nawet skutki uboczne stosowania specjalistycznych leków! 

Jakiego lekarza od opuchniętych nóg wybrać? 

Jest wiele osób borykających się z problemem opuchniętych łydek. Do jakiego lekarza powinni się skierować. Jakiego lekarza od opuchniętych nóg wybrać?  

Na początku jako lekarza od opuchniętych nóg warto wybrać lekarza chorób wewnętrznych. Jednak należy nadmienić, że tak naprawdę nie ma lekarza od opuchniętych nóg. Lekarzem od opuchniętych nóg może być tak naprawdę kardiolog czy endokrynolog w zależności od przyczyny, która spowodowała ten obrzęk nóg. Lekarz internista może wykonać wstępną analizę i zrobić specjalistyczny wywiad. Po jego zakończeniu dana osoba otrzyma skierowanie do specjalisty, który pomoże na opuchnięte łydki. Do jakiego lekarza wybrać się z takim problemem? – Teraz już wiesz jak odpowiedzieć na to pytanie!

Jak widać nie tak łatwo jest zdecydować do jakiego lekarza od opuchniętych nóg się wybrać. Aby nie strzelać w ciemno i nie tracić zbyt dużej ilości pieniędzy na wizyty lekarz internista/rodzinny pomoże wybrać specjalistę. Bardzo często zaleci on odpowiednie leki, które mogą przynieść ulgę na spuchnięte nogi od kolan w dół. 

Domowe sposoby na opuchnięte nogi 

Czy można jakoś zaradzić opuchniętym nogom w domu? Należy nadmienić, że to przypadłość, która może być bardzo niebezpeiczna, dlatego poniższe propozycję mogą być wykorzystywane przykładowo w oczekiwaniu na wizytę u specjalisty. Domowymi sposobami na opuchnięte nogi mogą być:

  • Wcześniej wspomniana aktywność fizyczna, która pobudzi krążenie wewnątrz naczyń w nogach. Aktywność fizyczna może przybrać różnorodną formę – od spacerów po tak naprawdę każdy inny sport.
  • Podczas siedzenia i odpoczynku – czy to na sofie czy przed telewizorem warto jest położyć pod nogi poduszki. Wtedy krew będzie za pomocą grawitacji zmuszona do lepszego „opuszczania” nóg co może spowodować redukcję obrzęku.
  • Odzież uciskowa takie jak uciskowe rajstopy czy pończochy. Będą podnosić ciśnienie krwi poprawiając jej krążenie i również redukując obrzęki. 
  • Dieta uboga w sól. Warto jest unikać soli i zwracać uwagę na to, że ona już znajduje się w wielu przyprawach. Przede wszystkim jej ogromne ilości mogą znajdować się w daniach gotowych do spożycia, dlatego warto ich unikać.
  • Kontroluj swoją wagę! Jeżeli masz nadwagę to zdecydowanie nie pomaga to twoim nogom. Wręcz pogłębia to problem opuchlizny wokół kostek, łydek czy kolan. Dlatego redukcja nadwagi będzie jak najbardziej przydatna. 

Podsumowanie 

Istnieje wiele różnych powodów, które mogą powodować występowanie bolesnej i nieestetycznej opuchlizny na nogach. Z pewnością takich objawów nie należy ignorować i udać się do odpowiedniego specjalisty. Mimo że wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy to opuchnięte nogi mogą być objawem bardzo poważnych chorób zagrażających zdrowiu i życiu człowieka. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE