Strona głównaDzieckoKiedy dziecku zmienia się kolor oczu?

Kiedy dziecku zmienia się kolor oczu?

Kolor oczu jest uwarunkowany genetycznie. Wszystko więc zależy od tego, jakie geny przekażą dziecku rodzice. Można go przewidzieć. Kiedy zmienia się kolor oczu u niemowląt? Dlaczego? Do kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższej treści artykułu.

Kolor oczu noworodka – cała tajemnica

Dzieci po urodzeniu zazwyczaj posiadają niebieski kolor oczu. Czasami mają też granatowe lub szare zabarwienie. Wszystko zależy od melaniny, czyli substancji, której zadaniem jest pigmentacja tęczówki oka, skóry i włosów. Niemowlęcia posiadają bardzo mały zasób melaniny, dlatego też kolor oczu noworodka jest zazwyczaj jasnoniebieski. 

Jej zawartość zwiększa się podczas ekspozycji na światło i dzięki temu zachodzą zmiany koloru oczu. Do kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka? Ustabilizowanie się koloru trwa aż do trzeciego roku życia. 

Kolor oczu noworodka jest zależny od tego, jakie geny przekażą dziecku rodzice. Każdy z nas dostał dwie pary genów. Te dominujące odpowiadają za kolor brązowy, który dominuje nad zielonym i niebieskim. Geny recesywne są słabsze i generują jasne kolory. 

Rodzic z ciemnym kolorem oczu może przekazać jedną parę genów: dominujący z recesywnym lub dwa geny dominujące. Rodzic z jasną barwą oczu przekazuje dwa geny recesywne. 

Wnioski po przeczytaniu powyższej treści nasuwają się same – obydwoje rodziców z ciemnymi oczami nie są gwarancją tego, że kolor oczu u noworodka będzie ciemny, ponieważ prawdopodobieństwo dopuszcza przekazanie genów recesywnych, posiadając ciemną barwę oczu.

Rzadkimi sytuacjami jest to, kiedy rodzice mają niebieski kolor oczu, a dziecko ma inną barwę tęczówki niż niebieski. 

Kiedy zmienia się kolor oczu u niemowląt? Czy istnieje kalkulator?

Kiedy dziecku zmienia się kolor oczu ? Tego człowiek nie jest w stanie przewidzieć, jednak w internecie widnieją kalkulatory, dzięki którym można wyliczyć prawdopodobieństwo posiadania danego koloru oczu u noworodka. Okazują się one niezbyt dokładne, ponieważ nie można uwzględnić w nich barw, takich jak piwny i szary. 

Pamiętaj, że pomimo tego, że rodzice mają ciemną barwę oczu, to dziecko może odziedziczyć jasną po dziadkach. Kiedy zmienia się kolor oczu u niemowlaka? Do kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka? Zmiana niebieskiej, ciemnoszarej tęczówki może zmienić się w piwny lub brązowy około 1. roku życia dziecka. W tym czasie może on już się ustabilizować i nie zmieniać. Jednak, tak jak wcześniej już wspomnieliśmy, kolor oczu w 100% ustala się w wieku 3 lat.

Czy dziecko może mieć dwa inne kolory oczu?

Tak! Czasami zdarza się, że dziecko rodzi się z chorobą Waardenburga, której objawem jest posiadanie różnych kolorów tęczówek lub oczu w kolorze szafirowym. Pomimo tego, że ta choroba nie ma dokuczliwych, bolesnych objawów to uznana jest jako wada wrodzona. Może występować w zespole innych dolegliwości, jak szeroka nasada nosa, bielactwo, niedosłuch, biały kosmyk włosów. Jest to powód do tego, aby jak najszybciej udać się do lekarza i dokładnie zdiagnozować przyczynę.

Ciekawostki związane z kolorem oczu

Wiesz już, kiedy zmienia się kolor oczu u niemowlaka, dlatego teraz czas na ciekawostki, o których być może nie wiedziałeś. 

Zielony kolor oczu jest najrzadszy i ma go jedynie 2% ludzi na całym świecie. Często występuje wraz z rudymi włosami, ale nie jest to koniecznością. 

Brązowy kolor oczu to ten, którego można spotkać najczęściej. W Azji, Afryce, Ameryce Południowej 99% rdzennego społeczeństwa posiada właśnie taką barwę oczu. 

Różnobarwność tęczówki jest nazywana heterochromią. Może występować ona w obrębie jednej tęczówki (część z niej będzie posiadała inny kolor) lub każde oko będzie miało inny kolor. Przyczyną heterochromii jest zaburzenie w rozwoju tęczówki i nierównomierny rozkład barwnika.

Jasnobrązowy kolor oczu z odcieniami żółtego i brązowego jest nazywany piwnym. W krajach anglojęzycznych takie zabarwienie nazywa się “whiskey eyes”. Czasami nazywa się go także kolorem orzechowym.

Teoretycznie kolor oczu jest uwarunkowany genetycznie, jednak istnieje pewne połączenie pomiędzy grupami oczu z tym samym kolorem oczu. Osoby z tym samym kolorem oczy mogą posiadać takie same choroby, wspólne cechy charakteru.

Jak widzisz, kolor oczu to bardzo złożony i ciekawy temat. Możesz także samodzielnie nauczyć się rozwiązywać krzyżówki genetyczne, dzięki którym obliczysz prawdopodobieństwo posiadania przez dziecko danego koloru oczu.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE