Strona głównaDzieckoJak wiązać chustę do noszenia dziecka? Bezpieczny sposób

Jak wiązać chustę do noszenia dziecka? Bezpieczny sposób

Rodzice często zastanawiają się, jak prawidłowo opiekować się swoim nowo narodzonym dzieckiem. Chcą się dowiedzieć jak prawidłowo kąpać dziecko, nosić je i zapewniać mu bliskość oraz poczucie bezpieczeństwa. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się chusty do noszenia dzieci. Jeszcze jakiś czas temu korzystanie z chusty było rzadkością. Okazuje się jednak, że tzw. chustonoszenie ma bardzo wiele zalet, zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Od jakiego wieku dziecka można używać chusty do noszenia? Jak wiązać chustę, aby dziecko było w niej w pełni bezpieczne?

Dlaczego chusta do noszenia dziecka to dobry pomysł?

Od lat lekarze i fizjoterapeuci starają się znaleźć najlepsze metody noszenia dziecka, tak aby było ono bezpieczne i mogło rozwijać się w prawidłowy sposób. Jak się okazuje, chusta do noszenia dziecka jest bardzo dobrym sposobem na zapewnienie dziecku bliskości z matką oraz bardzo dobrze wpływa na rozwój dziecka. Chustę do noszenia można stosować już od pierwszych dni życia dziecka. Jeśli mama jest gotowa i jej stan zdrowotny po porodzie na to pozwala, nie ma przeszkód, aby stosować chustę już u noworodka. Co więcej, chusta może być używana do noszenia dziecka z obniżonym napięciem mięśniowym, z wadami rozwojowymi bioder i innymi dysfunkcjami. W takich przypadkach sposób noszenia dziecka w chuście najlepiej skonsultować z fizjoterapeutą. Dziecko w chuście przyjmuje naturalną pozycję, noszenie w chuście sprzyja właściwemu rozwojowi dziecka. Chusty można używać nawet przez kilka lat,  w zasadzie tak długo, jak długo rodzic jest w stanie unieść dziecko. Najbardziej jednak chusta sprawdza się u najmłodszych dzieci.

Jak prawidłowo wiązać chustę do noszenia dziecka?

Jak wygląda chusta do noszenia dziecka? Jak wiązać chustę? Warto zwrócić uwagę, iż rodzice, którzy chcą zacząć używać chusty od pierwszych dni życia dziecka, powinni już jakiś czas wcześniej nauczyć się prawidłowo z niej korzystać. Warto zapoznać się z instruktażami wiązania chusty do noszenia dziecka, które można znaleźć w Internecie. Często instrukcja wiązania chusty jest dołączona do chusty przez jej producenta. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów chust do noszenia dziecka oraz innych nosidełek. Typowa chusta do noszenia to pas materiału o długości od ok. 3 do nawet 8 metrów, o szerokości ok. 70 cm. Wybierając chustę należy kierować się wzrostem i budową ciała rodzica, a nie dziecka. Chusta prawidłowo dobrana do osoby noszącej będzie bowiem spełniać swoją funkcję zarówno w przypadku noworodka jak i starszego dziecka. Chusty wykonane są z materiałów różnego rodzaju, w tym bardziej i mniej elastycznych. Z chusty można wykonywać różne wiązania. Dobrze zawiązana chusta powinna chronić dziecko, zapewniać mu bezpieczną pozycję, zabezpieczać główkę. Dziecko zawsze powinno mieć buzię skierowana w stronę rodzica, a nie na zewnątrz. Chusta powinna zapewniać wygodę i komfort rodzicowi. Jak wiązać chustę? Istnieje kilka podstawowych sposobów wiązania chusty. Dla najmłodszych dzieci zaleca się wiązanie o nazwie kieszonka. Inne popularne formy wiązania to kangurek, prosty plecak oraz 2 razy x. Warto zapoznać się ze szczegółowymi instrukcjami wiązania chust. Chusty zapewniają wygodę oraz ułatwiają rodzicom sprawowanie opieki nad dzieckiem. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE