Strona głównaOpinieDzbanki filtrujące - czy są zdrowe?

Dzbanki filtrujące – czy są zdrowe?

Dzbanki filtrujące stają się coraz bardziej popularne. Samorządy przekonują do picia wody z kranu. Jednak warto wiedzieć, że nie w każdej miejscowości nadaje się ona do picia. Czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa? Co może być przyczyną gorzkiej wody po przefiltrowaniu? Jakie są wady wody filtrowanej? Która jest lepsza – woda filtrowana, mineralna, a może butelkowana? Czy woda filtrowana dla niemowlaka jest bezpieczna? Jakie są opinie na temat dzbanków filtrujących? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższej treści naszego artykułu.

Jakie opinie posiadają dzbanki filtrujące?

Zanim przejdziemy do tego czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa oraz czy dzbanki filtrujące są zdrowe, poznaj opinie na ten temat.

Jak wynika z opinii, wielu ludzi decyduje się na zakup dzbanka filtrującego ze względów ekologicznych. Życie w duchu zero waste jest teraz w modzie. Zamiast zgrzewki wody w plastikowych butelkach wystarczy jeden dzbanek z filtrami, które wymienia się co kilka tygodni. Technologia poszła na tyle do przodu, że pojawiają się możliwości recyklingu wkładów filtrujących. Opinie osób proekologicznych wskazują na to, że nie zastanawiają się one zbyt długo nad tym, czy woda filtrowana, czy butelkowana będzie lepsza. 

Pozytywne opinie wynikają również z faktu, że obsługa dzbanka jest dziecinnie prosta. W środku umieszcza się filtr węglowy, który wyłapuje substancje zmieniające smak, zapach i jakość wody. Filtr tego typu jest naturalny i bezpieczny, jednak warto mieć na względzie, że nie powstrzyma on bakterii i wirusów od przedostania się do wody.

Czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa? Czy dzbanki filtrujące są zdrowe? Wszystko zależy od filtra, którego się wybierze. Na rynku jest ich kilka rodzajów. Filtr wzbogacony żywicą jonowymienną powoduje, że woda się zmiękcza, co zapobiega osadzanie się osadów podczas gotowania wody. Inny rodzaj to filtr mineralizowany, czyli z wzbogacony o takie pierwiastki jak jod, magnez, potas. Należy jednak wiedzieć, że woda z tego typu filtra nie jest alternatywą dla dobrze zbilansowanej i zróżnicowanej diety. Są także filtry ze złożem alkalicznym, które wpływają na pH wody i zwiększają ilość związków mineralnych.

Co jest powodem tego, woda jest gorzka?

Niektórzy skarżą się, że gorzka woda po przefiltrowaniu nie nadaje się do picia. Jak się okazuje woda filtrowana nie powinna mieć wad, takich jak obce smaki i zapachy. Filtr powinien zatrzymać wszelkie zanieczyszczenia. Gorzką wodę po przefiltrowaniu należy przefiltrować jeszcze raz. Jeśli nic się nie zmienia to znaczy, że jakość dzbanka jest niezadowalająca bądź filtr nadaje się do wymiany. Nie kupuj dzbanków z najniższej półki, ponieważ często okazuje się, że mają one sporo wad. 

Co sprawi, że jakość wody z dzbanka filtrującego będzie dobra? 

Należy kupować dzbanki filtrujące z atestem. Da to pewność, że z wkładów filtrujących nie przenikną takie zanieczyszczenia, jak jony srebra, potasu, amonu i sodu, pH nie zmieni się negatywnie, ilość mikroorganizmów wodzie będzie zdecydowanie mniejsza. Producent każdego dzbanka powinien dać czytelną informację o tym, co ile zaleca się zmianę filtrów, jak długo po przefiltrowaniu woda jest użyteczna, a także jak powinno się go czyścić. W droższych dzbankach często można spotkać czytnik, który informuje o tym, jak długo używa się filtra. W 2013 roku sanepid powiadomił, że niektóre dzbanki zatrzymują niezbędne dla człowieka minerały, a w filtrach gromadzą się bakterie, które w zaskakującym tempie się rozmnażają. Tak więc, czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa? Wszystko zależy od wyboru producenta dzbanka, jego jakości, od tego, czy filtry będą regularnie wymieniane, a dzbanek czyszczony. 

Jaka woda jest najlepsza?

Woda filtrowana czy mineralna? Woda filtrowana czy butelkowana? Woda filtrowana dla niemowlaka? Jaką wodę wybrać? Debatuje o tym wielu konsumentów. Woda jest z nami na co dzień, dlatego warto zadbać o to, aby jej jakość była jak najwyższa. Z jednej strony zrezygnowanie z wód butelkowanych przyczynia się do mniejszej ilości plastiku, z drugiej zaś ma się pewność, że woda jest zdrowa. Niektórzy obawiają się o przenikanie plastiku do wody w dzbanku filtrującym. Na rynku dostępne są już dzbanki wykonane ze szkła lub szkła borokrzemowego. Toksyny nie będą miały szans na przedostanie się do wody. Szklane dzbanki są łatwiejsze w czyszczeniu, nie matowieją, jednak ryzyko stłuczenia jest dużo wyższe. Świetną alternatywą dla wód filtrowanych, czy mineralnych butelkowanych są filtry na kran. Coraz więcej osób decyduje się na ich montaż.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE