Strona głównaDzieckoKręcz szyi u niemowlaka - ćwiczenia, masaże, objawy, leczenie

Kręcz szyi u niemowlaka – ćwiczenia, masaże, objawy, leczenie

Kręcz szyi u noworodka to wada wrodzona. Nieleczony kręcz szyjny może doprowadzić do powikłań w okolicy głowy oraz karku. Konieczna jest rehabilitacja i ćwiczenia korekcyjne, dobre efekty daje także masaż. Jak często występuje kręcz szyi u niemowlaka? Czy kręcz szyjny boli? Więcej w artykule.

Jak objawia się kręcz szyi u niemowlaka?

Kręcz szyi, czyli skrzywienie szyi, to nieprawidłowość dotycząca mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego, czasem także struktury kostnej kręgosłupa szyjnego. Jest to nieprawidłowość, którą stosunkowo łatwo zauważyć i zdiagnozować. Jakie są przyczyny kręczu szyi? Kręcz szyjny u niemowlaka spowodowany jest najczęściej urazem okołoporodowym, powstałym podczas przechodzenia dziecka przez kanał rodny. Inną przyczyną jest wadliwe ułożenie dziecka jeszcze w łonie matki. Kręcz pojawia się u ok. 1% dzieci, częściej u chłopców. Jakie są objawy kręczu szyi? Kręcz można zauważyć, gdy zaobserwujemy asymetryczne ułożenie dziecka, które trzyma główkę tylko w jedną stronę, a mianowicie w stronę skróconego mięśnia. Aby zapobiec powikłaniom, należy jak najszybciej wdrożyć leczenie i rehabilitację. Warto dodać, że kręcz nie wywołuje zwykle objawów bólowych u dziecka. Jest to jednak poważna choroba, która nie mija samoistnie. Konieczna jest rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty i jednoczesne współdziałanie rodziców.

Kręcz szyi u dzieci – jak wygląda rehabilitacja?

Kręcz szyi może doprowadzić do wielu powikłań i wad rozwojowych. Pełna gama objawów pojawia się mniej więcej w 4. miesiącu życia. Dziecko nie potrafi leżeć na plecach z zachowaniem pełnej symetrii głowy i tułowia. Nie umie także leżeć na brzuszku. Niemowlę zwraca główkę tylko w jedną stronę, nie wykazuje zainteresowania drugą stroną ciała. Nieleczony kręcz doprowadzić może  do deformacji kostnych. Może dojść do  odkształcenia tylnej części czaszki, nieprawidłowego zgryzu, deformacji twarzy oraz skoliozy kręgosłupa. W celu dokładnego zdiagnozowania kręczu wykonuje się badania usg oraz zdjęcia rtg. Następnie należy wdrożyć rehabilitację. Składa się ona z ćwiczeń korekcyjnych wykonywanych z fizjoterapeutą i następnie powtarzanych w domu, a także z masażu klasycznego. Masaż wykonywany jest w celu rozluźnienia przykurczonych mięśni. Masaż mogą wykonywać rodzice, po odpowiednim przeszkoleniu przez rehabilitanta. Lekarz zalecić może także zmianę nawyków rodziców i opiekunów, w tym np. odpowiedni sposób podnoszenia dziecka, układania go i karmienia, tak aby zmuszać dziecko do odwracania głowy w drugą stronę.  Konieczne może być ustawienie łóżeczka w inną stronę, zmiana rodzaju przewijaka czy dobór  odpowiednich zabawek. W rzadkich przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi zamierzonych efektów, konieczna jest operacja.

Kręcz szyjny – ćwiczenia korekcyjne

Ćwiczenia korekcyjne powinny być wdrożone jak najszybciej. Ich zadaniem jest rozciągnięcie skróconego mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego, poprawa jego elastyczności, a także zmniejszenie i z czasem zlikwidowanie asymetrii ciała. Ćwiczenia powinny być wykonywane kilka razy dziennie, dlatego konieczna jest współpraca rodziców i fizjoterapeuty. Ćwiczenia dobierane są zawsze indywidualnie, odpowiednio do stanu dziecka i stopnia zaawansowania wady.

Objawy naciągnięcia mięśni karku u niemowlaka

Naciągnięcie mięśni karku u niemowlaka daje objawy podobne do kręczu szyi. Istotna różnica polega na tym, że jest to uraz mięśni szyi. Naciągnięcie mięśni jest bardzo bolesne, W przeciwieństwie do kręczu szyi, u dziecka może pojawić się opuchlizna i siniak. W wyniku naciągnięcia mięśni szyi niemowlę staje się nerwowe, reaguje płaczem na dotyk w okolicach szyi i każdą zmianę pozycji ciała. Jeśli dojdzie do naciągnięcia mięśni karku, należy udać się do lekarza. Konieczny będzie także kontakt z fizjoterapeutą, który doradzi jak postępować, czy wdrożyć masaż oraz ćwiczenia. Warto dodać, że z naciągnięciem mięśni karku możemy mieć do czynienia także u starszych dzieci i u dorosłych. Postępowanie lecznicze  jest takie samo, polega ono w pierwszej kolejności na wyeliminowaniu bólu.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE