Strona głównaDzieckoBiały nalot na języku u niemowlaka

Biały nalot na języku u niemowlaka

Jeśli zauważyłaś u swojego nowonarodzonego dziecka biały nalot na języku, pewnie mocno się zaniepokoiłaś. Nie jest to normalne i może oznaczać stan chorobowy. Jeśli białemu językowi u noworodka towarzyszą inne symptomy, tym bardziej powinnaś poznać przyczynę tego zjawiska. Co oznacza biały nalot na języku u niemowlaka? Czy biały język u niemowlaka jest groźny? Jak pozbyć się białego nalotu na języku u noworodka. Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższej treści artykułu.

Biały nalot na języku u niemowlaka – jakie są przyczyny jego powstania?

Biały nalot na języku u noworodka nie zawsze musi oznaczać chorobę. W pierwszych tygodniach życia, organizm noworodka dopiero przystosowuje się do nowych warunków. Nie wytwarza od razu tyle śliny, ile potrzeba, przez co na języku osadzają się białka z mleka. Kiedy powinniśmy się niepokoić? Jeśli biały nalot na języku u niemowlaka ma postać grudkowatą, przypomina twarożek to może być to objaw powstania pleśniawki. Jest to infekcja grzybicza, wywołana przez grzyby Candida albicans. Do zakażenia dochodzi podczas porodu. Grzyb przenosi się od matki. Biały język u niemowlaka może także pojawić się po antybiotykoterapii. Wynika to z osłabienia odporności. Jeśli lekarz potwierdzi, że biały nalot na języku u noworodka jest spowodowany przez pleśniawki, szybko wdroży leczenie. Niezbędne będą leki na receptę, które zahamują rozwój grzybów. Niezbędne do wyleczenie białego języka u noworodka jest poznanie przyczyny. Oprócz wizyty u pediatry zaleca się wizytę u dermatologa. 

Opieka nad dzieckiem jest nieprzewidywalna i okres, w którym dziecko adaptuje się do nowej rzeczywistości, ma styczność z wieloma bakteriami, wirusami i grzybami, z którymi do tej pory nie miało, może przynieść wiele nieoczekiwanych chorób. 

Biały nalot na języku niemowlaka powstaje także w wyniku gromadzenia się na nim zanieczyszczeń między brodawkami na powierzchni języka. Jest to zupełnie normalne. Małe dziecko nie ma możliwości przepłukiwania jamy ustnej, czy picia wody. Niemowlaki są karmione jedynie mlekiem. Zarówno to naturalne, jak i modyfikowane jest białe, stąd też osady pozostawiają biały nalot na języku u noworodka. 

Jeśli obawiasz się, że biały język u noworodka to nie tylko resztki mleka, możesz delikatnie potrzeć jeżyk pieluszką. Jeśli nalot nie schodzi pod wpływem tarcia, możliwe, że jest to pleśniawka. Rozwija się ona nie tylko na języku, ale także poza jego obrębem – w okolicach wewnętrznych i zewnętrznych ust oraz po wewnętrznej stronie policzków. Oprócz białego nalotu na języku u niemowlaka będzie występować także marudność, podrażnienie, niechęć do ssania piersi. Rzadko kiedy dziecko mocno przebywa tę chorobę. Zazwyczaj ma ona łagodny charakter, a same pleśniawki nie powodują aż tak wielkiego dyskomfortu. Jednak należy udać się do lekarza, zwłaszcza jeśli unika ono karmienia. Kilkudniowa apatia i brak apetytu może odwodnić dziecko, co jest bardzo niebezpieczne.

Biały język u niemowlaka powstały na skutek pleśniawki nie jest trudny do wyleczenia. Lekarz przepisuje preparat grzybobójczy, którym smaruje się biały nalot na języku u noworodka. Po posmarowaniu języka należy nie podawać dziecku pokarmu przez ok. 30 minut, ponieważ lek zostanie połknięty, a przez to nieskuteczny. W zaleceniach na pewno znajdziesz informację co do częstotliwości podawania leku. Leczona pleśniawka powinna zniknąć z powierzchni języka po ok. 4 – 5 dniach. 

Lekarze często podczas wizyty badają także brodawkę sutkową matki, ponieważ grzyby mogą się przenosić. Zazwyczaj przepisują krem, który zapobiega rozprzestrzenianiu się grzyba.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE