Rodzice noworodków i niemowlaków skupieni są na obserwowaniu rozwoju ich dzieci oraz wyłapywaniu wszelkich niepokojących objawów. Wszystkie nieprawidłowości wywołują nerwowość i stres, szczególnie młodych rodziców, opiekujących się swoim pierwszym dzieckiem. Często zaniepokojenie rodziców wzbudza zielonkawa kupka u niemowlaka. Czy rzeczywiście zielona kupa u niemowlaka powinna wzbudzać nerwowość? Jakie mogą być przyczyny zielonej kupki u niemowlaka?
Czy zielona kupka u niemowlaka to powód do zaniepokojenia?
Kolor oraz zabarwienie kupy niemowlęcia jest informacją o stanie zdrowia dziecka. Dlatego rodzice, którzy bacznie obserwują wygląd stolca, zachowują po prostu należytą czujność. Nieprawidłowy kolor kupki może być jednym z pierwszych objawów choroby. Nie zawsze jednak jest się czym martwić. Kolor kupki zależy od bardzo wielu czynników. Wpływ na jej zabarwienie i konsystencję ma sposób karmienia bobasa, ewentualne szczepienia, podawane leki. Zielona kupka u 4-miesięcznego dziecka może być na przykład spowodowana rozszerzaniem diety i podaniem pierwszych przecierów owocowych lub kaszki. Zielonkawą kupkę u niemowlaka może spowodować nawet podanie dziecku herbatki z koprem włoskim. Przyczyn może być wiele, a jeśli po krótkim czasie problem znika, to nie ma się czym martwić.
Zielona kupka u niemowlaka karmionego piersią
Rodzaj stolca, jego zabarwienie i konsystencja zależy głównie od sposobu karmienia niemowlaka. Jeśli dziecko jest karmione sztucznym pokarmem, częstość wypróżnień oraz kolor stolca jest inny, niż w przypadku niemowląt karmionych piersią. Prawidłowa kupa powinna mieć kolor żółto-brązowy lub brązowo-zielony i mieć bardziej zbitą konsystencję. W przypadku niemowląt karmionych piersią zielona kupka jest zwykle czymś normalnym. Kolor kupy zależy od diety matki i spożywanych przez nią pokarmów. Zielona kupa u niemowlaka karmionego piersią może pojawić się jako reakcja na leki przyjmowane przez matkę karmiącą, czy nawet herbatki laktacyjne. Dieta zawierająca produkty o dużej zawartości żelaza albo laktozy również może być przyczyną. Zielonkawa kupka u niemowlaka występuje często z powodu karmienia dziecka z obu piersi naprzemiennie i krótko, wtedy mleko matki zawiera większą ilość laktozy. Zielona kupka u 4-miesięcznego dziecka karmionego piersią może być związane z rozszerzaniem diety. Jeśli nie występują inne niepokojące objawy, dziecko nie ma wzdęć, zaparcia, jest spokojne, to nie jest to powód do zmartwienia.
Zielona kupka u niemowlaka a ząbkowanie
Czy jest jakaś zależność pomiędzy pojawieniem się zielonej kupki niemowlaka a ząbkowaniem? Każde wydarzenie i zmiana w życiu niemowlaka może wywołać stres, ból i niepokój. Z kolei każda stresująca sytuacja może powodować zmiany w wypróżnianiu. Okazuje się, że często na kilka dni przed lub na początku ząbkowania rodzice zaobserwowali pojawienie się zielonej kupki u niemowlaka. Nie jest to powód do niepokoju, ponieważ najprawdopodobniej przyczyną jest niepokój, jaki odczuwa dziecko. W okresie ząbkowania powodem zielonej kupy u niemowlaka mogą być leki przeciwbólowe, podawane dziecku. Mogą to być zarówno środki przeciwbólowe podawane na przykład w formie żelu do smarowania dziąseł, jak i herbatki uspokajające. Dlatego też, jeśli niemowlak zrobi zielonkawą kupę w czasie ząbkowania, a potem wszystko wraca do normy, to nie trzeba się martwić.
Kiedy zielona kupa powinna zaniepokoić?
Oczywiście są także sytuacje, gdy zielona kupa u niemowlęcia powinna zaniepokoić. Najczęściej są to sytuacje, gdy oprócz zielonego koloru stolca pojawiają się inne objawy. Jakie sygnały powinny zaniepokoić rodziców? Warto wspomnieć, że dla własnego komfortu psychicznego warto skonsultować z pediatrą każdy niepokojący nas objaw. Jeśli martwi nas zielona kupa u 4-miesięcznego niemowlęcia, dlaczego nie zapytać o to lekarza? Szczególnie potrzebna jest konsultacja lekarska, gdy dziecko ma uporczywe zaparcia. Niepokojąca może być sytuacja, gdy w stolcu pojawia się śluz, ślady krwi, gdy kupa jest błyszcząca i tłusta. Niepokoić powinny stany podgorączkowe, biegunka i wymioty oraz brak przybierania na wadze. Wtedy konieczna jest szybka wizyta u lekarza.