Strona głównaCiążaKiedy zaczyna bić serce dziecka? Bardzo wcześnie!

Kiedy zaczyna bić serce dziecka? Bardzo wcześnie!

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Pojawienie się nowego życia oznacza poszerzenie rodziny, przyjście na świat upragnionego dziecka. Od początku ciąży kobieta może zaobserwować zmiany następujące w swoim organizmie. Większość rodziców interesuje się także tym, w jaki sposób rozwija się płód, kiedy wykształcają się poszczególne organy, kiedy zaczyna bić serce dziecka. Szczególnie bicie serca kojarzy się z powstaniem nowego życia. Dowiedzmy się zatem, kiedy można usłyszeć bicie serca dziecka w ciąży.

W którym tygodniu ciąży zaczyna bić serduszko?

Rozwój płodu w brzuchu matki jest coraz lepiej poznany. W ostatnich latach lekarze dokonują coraz więcej odkryć dotyczących rozwoju płodu w poszczególnych tygodniach życia płodowego. Dzięki coraz nowocześniejszej aparaturze można obserwować rozwój płodu praktycznie od momentu poczęcia. Coraz lepiej wiadomo, w których tygodniach życia płodowego i w jaki sposób rozwijają się poszczególne organy. Dla rodziców szczególnym momentem jest możliwość posłuchania bicia serca dziecka. Wydarzenie to wydaje się szczególnie zbliżać ich z dzieckiem, poczuć z nim więź i móc zacząć je sobie wyobrażać. Kiedy zaczyna bić serce dziecka? Według ostatnich badań, serce dziecka zaczyna bić już w 4. tygodniu. Wcześniej sądzono, że następuje to jakiś czas później, lecz ostatnie badania za pomocą nowoczesnej aparatury potwierdzają tę tezę. Oczywiście na tym etapie ciąży serce nie jest jeszcze w pełni rozwinięte, a w każdym kolejnym tygodniu ciąży zachodzą duże zmiany w sercu i układzie krążenia. Początkowo serce przypomina cienką, wygiętą rurkę. Mniej więcej w 6. tygodniu zaczyna rozwijać się krwiobieg oraz powstają lewa oraz prawa komora serca Także tętno płodu zmienia się w trakcie całej ciąży. W wieku 6 tygodni serce dziecka bije 110 razy na minutę, za dwa tygodnie tętno wzrasta do 150-170 uderzeń na minutę,  a np. podczas porodu normalne tętno płodu wynosi od 110 do 160 uderzeń na minutę.

Kiedy można po raz pierwszy usłyszeć bicie serca dziecka w ciąży?

Bicie serca jest oznaką życia, dlatego rodzice pragną jak najszybciej usłyszeć bicie serca swojego dziecka. Kiedy można usłyszeć bicie serca dziecka? Najczęściej dzieje się to podczas usg wykonywanego pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Bicie serduszka teoretycznie można usłyszeć już od 6. tygodnia ciąży. Warto tu dodać, że wiek ciąży to nie to samo, co czas ciąży. Zwykle różnica wynosi ok. dwa tygodnie. Lekarz, który wykonuje usg, w pierwszym trymestrze ciąży przeprowadza kontrolne badanie, aby sprawdzić, czy serce płodu bije, nie ma jednak wtedy możliwości usłyszenia dźwięku bijącego serca. Dopiero podczas kolejnego badania usg, wykonywanego aparatem Dopplera, między 11. a 14. tygodniem ciąży, najczęściej udaje się przyszłym rodzicom posłuchać jak bije serce ich dziecka. Stwierdzono naukowo, że dźwięk bijącego serca działa bardzo pozytywnie i uspokajająco na kobietę w ciąży. Przyszłe matki często zastanawiają, się kiedy najpóźniej zaczyna bić serce płodu. Jak wspomniano, nie zawsze lekarz umożliwia usłyszenie bicia serca w pierwszych tygodniach ciąży, nie zawsze także dysponuje sprzętem, który to umożliwia. W pierwszym wykonywanym w czasie ciąży usg można za to zobaczyć na monitorze, jak bije serce. Widoczny jest poruszający się obraz, który obrazuje bicie serca dziecka.

Czy bicie serca płodu można usłyszeć przez stetoskop?

Wiele kobiet zastanawia się także nad tym, czy bicie serca można usłyszeć przez stetoskop. Owszem, za pomocą profesjonalnego stetoskopu medycznego można usłyszeć bicie serca dziecka. Nie jest to jednak możliwe wcześniej, niż około 18 tygodnia ciąży. z kolei w okresie okołoporodowym pracę serca monitoruje się poprzez badanie i zapis kardiotokograficzny, czyli KTG. Monitorowanie pracy serca jest niezwykle istotne w czasie całej ciąży i ma znaczenie nie tylko dla rodziców. Pozwala ono na wykrycie ewentualnych zaburzeń w rozwoju płodu oraz szybkie zauważenie wad serca i nieprawidłowości w budowie układu krążenia. Dzięki rozwojowi medycyny, niektóre wady mogą być poddane leczeniu jeszcze w trakcie życia płodowego dziecka.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE