Strona głównaDzieckoMuzyka dla niemowlaka - jaka i jaki ma wpływ?

Muzyka dla niemowlaka – jaka i jaki ma wpływ?

Według opracowań naukowych słuchanie muzyki bardzo dobrze wpływa na rozwój niemowląt i starszych dzieci. Naukowcy uważają, że muzyka działa stymulująco i prozdrowotnie, pomaga dziecku zwalczać stres, doskonale uspokaja przed zaśnięciem. W jakim wieku niemowlęcia powinno się zacząć puszczać mu muzykę? Jaka muzyka odpowiednia jest dla noworodka? 

Muzyka relaksacyjna dla noworodka – czy nie za wcześnie?

Rodzice często zastanawiają się, kiedy można zacząć puszczać niemowlakowi muzykę oraz jak rodzaj muzyki będzie odpowiedni. Okazuje się, że według badań lekarzy i naukowców dziecko może słuchać muzyki i odbierać pozytywne bodźce już w życiu płodowym. Zmysł słuchu rozwija się mniej więcej w szóstym miesiącu ciąży. Wiele doniesień naukowych wspomina o tym, jak ważny jest dla noworodka dźwięk głosu mamy. Poleca się dotykać brzuch i mówić do dziecka jak najczęściej. Po narodzeniu dziecko pamięta niektóre dźwięki, z którymi zetknęło się w życiu płodowym. Naukowcy zalecają włączanie muzyki już dla noworodka. Może to być ulubiona muzyka mamy, w tym piosenki lub utwory, których słuchała, będąc w ciąży. Muzyka działa na noworodki kojąco i uspokajająco. Łagodne dźwięki, w pogodnych tonacjach, wpływają dobrze na sen dziecka. Jaka muzyka jest najbardziej odpowiednia dla noworodka? Czy muzyka relaksacyjna dla noworodka i niemowlaka rzeczywiście pomaga mu zasnąć? 

Jaka muzyka dla noworodka i małego dziecka?

Różne rodzaje i gatunki muzyki mają odmienny wpływ na dziecko. Dlatego też muzyka dla noworodka powinna być odpowiednio dobrana. Jaka muzyka dla noworodka jest najbardziej zalecana? Według wielu opinii zaleca się puszczanie noworodkom muzyki klasycznej. Szczególnie polecane są utwory Mozarta, Bacha lub Chopina. Stwierdzono, że muzyka klasyczna wpływa niezwykle uspokajająco i relaksująco. Oczywiście muzyka dla niemowlaka nie powinna być puszczana zbyt głośno, warto też wybrać wolniejsze utwory, w pogodnej tonacji. Bardzo pozytywny wpływ na niemowlęta ma także muzyka relaksacyjna. Jest ona wykorzystywana także jako muzykoterapia. Muzyka relaksacyjna dla noworodka jest dostępna w formie gotowych kompilacji, zawierających dźwięki przypominające naturę, dźwięki przyrody, takie jak śpiew ptaków, szum wiatru, szemranie wody. Zawierają one także tzw. biały szum, czyli cichy, monotonny i jednostajny dźwięk, jaki np. wydaje suszarka lub odkurzacz. W sklepach można nabyć płyty przeznaczone specjalnie dla niemowląt i noworodków, zawierające specjalnie dobrana dla tak małych dzieci muzykę relaksacyjną.

Jaki wpływ ma muzyka na rozwój niemowlaka?

Wpływu muzyki na rozwój niemowląt i małych dzieci nie można przecenić. Świat dźwięków i muzyki odkrywany przez noworodka pomaga mu poczuć się bezpieczniej. Dla tak małych dzieci muzyka relaksacyjna spełnia głównie funkcję uspokajającą, pomaga niemowlakowi odstresować się i szybko zasnąć. Im starsze niemowlę, tym więcej rodzajów muzyki można mu zaprezentować. Muzyka może towarzyszyć dziecku nie tylko w celu uspokojenia go. Muzykę można także wykorzystać do zabawy, w celu pobudzenia i rozweselenia dziecka. Podczas słuchania wesołych piosenek, dziecko łatwo uczy się powtarzać tekst, ćwiczy pamięć i poczucie rytmu. Muzyka może pomóc uporządkować codzienny tryb życia dziecka. Puszczana codziennie kołysanka może stać się sygnałem, że czas zakończyć zabawę i pójść spać. Oczywiście wszystkie sposoby stymulacji dziecka należy stosować z rozsądkiem. Jeśli niemowlę cały czas będzie poddane bodźcom słuchowym, a muzyka relaksacyjna i inne dźwięki będą otaczały go nieustannie, efekt może być zupełnie odwrotny. Dziecko stanie się nerwowe, nadmiernie pobudzone, będzie miało problemy z koncentracją na zabawie lub zaśnięciem. Dlatego trzeba pamiętać, aby zapewnić niemowlęciu także czas na odpoczynek bez dźwięku, w ciszy i ciemności. Tylko w takich warunkach organizm dziecka będzie mógł się odpowiednio zregenerować. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE