Strona głównaDzieckoKiedy pójść z dzieckiem do ortodonty?

Kiedy pójść z dzieckiem do ortodonty?

Wiele mam, które zauważyło nieprawidłowości w zgryzie swojego dziecka, zastanawia się, kiedy jest odpowiedni czas do odwiedzenia gabinetu ortodontycznego. Kiedy z dzieckiem do ortodonty? Jaki jest na to najlepszy czas? Odpowiedzi na te pytania poznasz poniżej. 

Symptomy wskazujące na konieczność konsultacji ortodontycznej

Mamy pytają – kiedy z dzieckiem do ortodonty? Pierwsza kontrolna wizyta powinna odbyć się ok. 7. roku życia. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy powinna ona nastąpić znacznie szybciej. Jeśli zauważysz poniższe objawy, nie czekaj do osiągnięcia przez dziecko 7. roku życia, tylko zgłoś się jak najprędzej do ortodonty.

Wskazaniem do wcześniejszej wizyty jest:

  • wada wymowy ( należy jednocześnie udać się do logopedy oraz ortodonty; często wizyta u ortodonty jest zalecana przez logopedę)
  • otwarte usta oraz oddychanie przez nie
  • złe nawyki, jak ssanie kciuka, obgryzanie paznokci, ołówków
  • szpary między zębami, stłoczenia zębów
  • widoczne krzywizny zębów przez nieprawidłowo kontaktujące zęby
  • utrudnione żucie i gryzienie
  • przedwczesne wypadanie mleczaków ( najczęściej na skutek nieleczonej próchnicy)
  • wysunięta lub cofnięta szczęka
  • zaciskanie oraz zgrzytanie zębami

Myślimy, że powyższe objawy na pewno pomogą odpowiedzieć sobie na pytanie – kiedy z dzieckiem do ortodonty? Wady zgryzu dobrze jest leczyć jak najwcześniej, aby się nie pogłębiały, dlatego warto rozmawiać z dzieckiem na ten temat. Czym bardziej zaawansowana jest wada, tym trudniej jest ją wyeliminować, a cały proces jest o wiele dłuższy. Leczenie w wieku od 5 do 10 lat zapobiega pogłębianiu się wad zgryzu. Dziecko w takim wieku jest w stanie współpracować z ortodontą. W wieku, w którym dziecko uzyskało maksimum wzrostowe, efekty leczenia utrzymują się na dłużej bądź na stałe. Wynika to z ukształtowania się szkieletu. 

Poważne wady szkieletowe często zmuszają do usunięcia kilku zębów, aby możliwe było zachowanie prawidłowego kształtu uzębienia. 

Wiesz już, kiedy do ortodonty, ale jak zapobiec powstawaniu wad zgryzu? Należy zacząć od pozbywania się z życia dziecka złych nawyków, jak ssanie kciuka, smoczka, obgryzanie paznokci. Na prawidłowy rozwój zgryzu ma prawidłowa dieta. Spożywanie pokarmu powinno wymagać od dziecka dużego nakładu pracy, czyli gryzienia i żucia. To często wystarcza, aby wyeliminować wadę zgryzu. Jak pozbawić dziecka złych nawyków? Nie jest to proste, jednak “gra jest warta świeczki”. Chodzi tu o zdrowie i samopoczucie Twojego dziecka w dalszym życiu. Nie ma tutaj złotej rady, musisz po prostu wytłumaczyć dziecku, jakie konsekwencje przyniosą nieodpowiednie nawyki. Za każdym razem, kiedy zauważysz, że dziecko np. ssie palec upominaj je. 

Jeśli Twoje dziecko oddycha przez usta to warto jest skonsultować tę przypadłość z laryngologiem oraz alergologiem. Często polecana jest w tym przypadku także wizyta u dietetyka. 

Między 3. a 6. rokiem życia można zacząć stosować aparaty ruchome. Leczenie w tym okresie rozwoju dziecka jest jednak bardzo rzadkie. Zdarza się, że wymaga ono też szlifowania szkliwa, na tych zębach, których szkliwo jest nieodpowiednio starte, co jest składową pogłębiania się wady zgryzu.

Podsumowując, po zauważeniu u dziecka wady zgryzu lub symptomów wskazujących na jej pojawienie się lub pogłębianie, należy udać się do ortodonty lub w pierwszej kolejności do innych specjalistów w zależności od rodzaju objawów. Wskazaniem do jak najwcześniejszego leczenia ortodontycznego jest posiadanie przez dziecko zgryzu krzyżowego przedniego. Jest to wada, w której zęby górne nie pokrywają dolnych. Może to wystąpić tylko bocznie, stąd też możliwa jest wada zgryzu opisywana jako zgryz krzyżowy boczny. 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci odpowiedzieć na pytanie – kiedy do ortodonty?

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE