Strona głównaDzieckoCzkawka u dziecka, niemowlaka, płodu – od czego powstaje i co robić?

Czkawka u dziecka, niemowlaka, płodu – od czego powstaje i co robić?

Czkawka dotyka wielu z nas, czasami w najmniej spodziewanym momencie. Część z nas nauczona już doświadczeniem ma na to swoje sposoby, ale czy każdy wie jak powstaje czkawka? Czy uzależniona jest od zjadanych produktów a może od prowadzonego trybu życia? 

W przypadku dorosłych osób jest ona dużo łatwiejsza do zminimalizowania oraz w późniejszym czasie do wykluczenia niż u płodu, niemowlaka czy dziecka. 

Czkawka to nic innego jak cykliczne skurcze przepony oraz klatki piersiowej po którym zachodzi zamknięcie głośni powodując specyficzny dźwięk. 

A więc od czego powstaje czkawka? 

W zdecydowanej większości czkawka powstaje w wyniku szybkiego i łapczywego pochłaniania jedzenia. U mniejszej części społeczeństwa przypadłość ta może wskazywać na poważne choroby układu nerwowego, jamy brzusznej czy klatki piersiowej. Zatem od czego czkawka pojawia się już u płodu znajdującego się w łonie matki albo u dziecka w wieku niemowlęcym?

Czkawka u płodu- niegroźne objawy czy niedotlenienie?  

Zastanawiającym może być czkawka u płodu, które nie dość, że nie wykształciło się w pełni, nie oddycha bez pomocy matki to potrafi czkać kilka razy dziennie.

Co wpływa na częstotliwość występowania czkawki? A może większe znaczenie ma już ułożenie płodu w dole brzucha?  

Głównym powodem jej powstawania jest zbyt szybkie pochłonięcie płynu owodniowego przez dziecko w ciąży. Jednak nie ma się czego obawiać, gdyż jest to z reguły niegroźny skutek uboczny. W szczególności czkawka może pojawiać się u płodu kilka razy dziennie w czasie II trymestru, kiedy to maluszek zaczyna rozwijać poszczególne organy. Charakterystycznym objawem, dzięki którym odróżnimy czkawkę od kopnięć są regularne podskoki, które mogą trwać od kilku do kilkunastu minut.

Jak odróżnić czkawkę płodu ułożonego w dole brzucha od niedotlenienia?

Bardzo często w przypadku gdy dziecko znajduje się pod koniec ciąży w dole brzucha matki dochodzi do zwiększenia częstotliwości występowania czkawki. Jednak według specjalistów nie powinno nam to przysporzyć większych problemów, gdyż jest to naturalny proces w którym dziecko przygotowuje się do przybycia na świat. Powtarzający się cykl czkania płodu kilka razy dziennie pod koniec ciąży nie ma związku z niedotlenieniem. Zgodnie z przeprowadzonymi przez lekarzy badaniami żadne z nich nie wykazało, aby czkawka płodu ułożonego w dole brzucha miała większy wpływ na niedotlenienie. 

Częsta czkawka u noworodka po wypiciu mleka – czy to powód do zmartwień?

Pojawiająca się czkawka u noworodka nie powinna być dla nas niepokojąca, nawet ta często występująca. Nowo narodzone dziecko nie jest jeszcze w pełni wykształcone, dlatego podczas jedzenia i picia mleka w większości przypadków występowanie czkawki jest normalnym procesem. Dzieje się tak gdyż żołądek dziecka zostaje napełniony w bardzo krótkim czasie. Specjaliści dowiedli, że czkawkę może powodować nadmierne wychłodzenie ciała, dlatego warto zadbać o ciepły kocyk dla maluszka w tych pierwszych miesiącach życia. Inną przyczyną wpływającą na proces występowania czkawki u noworodka jest również połknięcie zbyt dużej ilości powietrza w czasie picia mleka lub śmiania się.

Nie zostało udowodnione aby czkawka u noworodka występowała w mniejszym stopniu po wypiciu mleka modyfikowanego niż tego bezpośrednio od matki. 

Występowanie u noworodka czkawki po jedzeniu – jak sobie z tym radzić?

Skutecznym sposobem na zmniejszenie występowania czkawki u noworodka po jedzeniu może okazać się jej porcjowanie, dzięki temu brzuszek Twojego maluszka nie zostanie w szybkim tempie przepełniony ani nie zje więcej niż potrzebuje. Ryzyko pojawienia się czkawki możemy zminimalizować pomagając naszemu maluszkowi odbić po jedzeniu. Złotym środkiem może okazać się również prawidłowe trzymanie noworodka podczas karmienia piersią. Warto zapytać swojego lekarza czy położną o rady w tym zakresie, a zdecydowanie łatwiej będzie Ci się z nią uporać. Ostatnią rzeczą, która jest warta naszej uwagi to odpowiedni dobór smoczka. Czkawka u noworodka nie tylko występuje po jedzeniu, ale także gdy zbyt duża ilość powietrza zbierze się w smoczku, dlatego tak ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi przy jego zakupie. 

Czkawka u niemowlaka a rocznego dziecka – co robić i jak podołać temu wyzwaniu?

Czkawka u dziecka występuje z różnych przyczyn i nie jest wcale uzależniona od wieku. Z ogólnych badań wynika, że w większej liczbie przypadków występuje ona u niemowlaka niż u rocznego dziecka. Dlaczego tak się dzieje?

Częsta czkawka u dziecka zależy od wykształconych narządów układu nerwowego. U niemowlaka, który jest w ciągłej fazie rozwoju występowanie czkawki jest częstsze niż u rocznego dziecka. Często pojawiającym się pytaniem jest co robić w przypadku czkawki u niemowlaka albo większego dziecka? Po pierwsze nie panikować, gdyż to normalne funkcjonowanie organizmu. Następnym krokiem może być ułożenie dziecka w pozycji pionowej, a gdy mu zimno przytulenie i ogrzanie, może warto pomyśleć na cieplejszymi ubrankami.

Pojawiająca się czkawka u rocznego dziecka i niepokój związany z prawidłowym rozwojem. 

Każdy z rodziców marzy, aby ich pociechy rosły zdrowe, ale co w przypadku powracającej czkawki u dziecka? Czy to oznaki zaburzeń występujących w organizmie? 

Czkawka u rocznego dziecka nie wysyła nam niepokojących sygnałów o zdrowiu naszego malucha. Częsta czkawka u dziecka pojawia się w przypadku wypicia napojów gazowanych czy nawet z nudy! Warto zadbać aby nasz maluch niezamrzł, dotlenił się na świeżym powietrzu lub zmienił pozycję w której je. 

Problem czkawki dotyka każdego, dlatego warto obserwować samego siebie czy nasze dzieci. Z reguły jest ona nieszkodliwa jednak długotrwałe występowanie należy skonsultować z lekarzem.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE