Strona głównaOpinieJak usunąć stare plamy z dziecięcych ubranek?

Jak usunąć stare plamy z dziecięcych ubranek?

Dopranie plam na ubrankach niemowlęcych i dziecięcych to nie lada wyzwanie dla wielu mam. Namaczanie, tarcie, szorowanie, kilkukrotne pranie plam po marchewce, sokach owocowych i warzywnych, trawie, czy kupce bywa męczące i nieskuteczne. Jak usunąć stare plamy z dziecięcych ubranek? Czy jest jakaś szansa, aby sprać żółte plamy na ubrankach niemowlęcych? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższej części artykułu.

Stare plamy na dziecięcych ubraniach – jak usunąć? Oto porady!

Wiele mam ceni sobie naturalne sposoby usuwania plam i zamiast po odplamiacz sięgają po sól, ocet, cytrynę, kwaśne mleko, spirytus, szare mydło, wodę utlenioną. Jak usunąć stare plamy z dziecięcych ubranek? Pierwszym krokiem będzie zamoczenie ubranka w zimnej wodzie. Ciepła woda sprawia, że zabrudzenie się utrwala i ciężej jest je usunąć bądź staje się to całkowicie niemożliwe. Nie bez powodu mamy wybierają naturalne sposoby do spierania plam na ubrankach niemowlęcych. Naturalne składniki nie powodują uczuleń. Dzieci są bardzo wrażliwe na chemiczne alergeny. Najlepiej jest zaprać świeżą plamę, a nie czekać do jej wyschnięcia czy wrzucać do kosza na pranie. Do świeżych żółtych plam na ubrankach niemowlęcych najlepiej sprawdzi się szare mydło potasowe. Nie posiada ono sztucznych barwników ani innych substancji drażniących. Jeśli nie udało Ci się sprać plamy to w żadnych wypadku nie prasuj ubranka. Takie działanie sprawi, że plama może być już nie do usunięcia. Jeśli plama nie zeszła po pierwszym praniu, spróbuj jeszcze raz. 

Jak poradzić sobie z różnego pochodzenia plamami na ubrankach niemowlęcych?

Plama z marchewki? Jak usunąć stare plamy z dziecięcych ubranek? Jeśli plama jest świeża to jak najszybciej zamocz ubranko w chłodnej wodzie i zapierz szarym mydłem. Pozostaw pianę na ok. 30 min. i ponownie zapierz. Jeśli widzisz, że nie pozbyłaś się całkowicie plamy to włóż ubranko do pralki. W przypadku starej plamy problem może być nieco trudniejszy. Będziesz musiała użyć wody utlenionej. Polej obficie plamę, a następnie włóż ciuszek do zimnej wody i zapierz szarym mydłem. Pozostaw pianę. Po 30 minutach zapierz. Następnie włóż ubranko do pralki wraz z niewielką ilością (łyżeczką) proszku do pieczenia. Wywieś pranie na słońcu. Są to najbardziej skuteczne sposoby na plamy z marchewki i sprawdzają się w większości przypadków.

W przypadku świeżej plamy z kupki włóż ubranko do chłodnej wody i zapierz plamę szarym mydłem. Dalsze etapy postępowania są identyczne, jak w przypadku plamy z marchewki. Jeśli plama jest stara to umieść ubranko w garnku (przeznacz do takich celów jeden garnek, który nie będzie już służył Ci do przyrządzania posiłków) i nasyp miarkę proszku do prania, zalej wodą i gotuj na wolnym ogniu przez ok. 30 minut. Po tym czasie wyłącz i pozostaw poplamione ubranko w wodzie na kilka godzin. Następnie wrzuć do prania.

Plam z ciemnych owoców, jak np. jagody ciężko jest się pozbyć. Jak usunąć stare plamy z dziecięcych ubranek? Całe ubranko namocz w zimnej wodzie, następnie wyciśnij na plamę sok z cytryny i zapierz. Pozostaw ubranko około godzinę. Później polej plamę kwaśnym mlekiem i zostaw na ok. godzinę. Wypłucz w wodzie po określonym czasie, a następnie włóż do prania wraz z resztą ciuchów.

Owoce są jednymi z trudniejszych plam do usunięcia, zwłaszcza plamy po mango afrykańskim. Innego postępowania niż w przypadku plam z ubrankach niemowlęcych z jagód wymagają plamy z wiśni, czereśni, truskawek i porzeczek. Jeśli plama jest świeża to nasyp na nią sól i trzyj do momentu aż sól nie przyjmie koloru owocu. Następnie wytrzep ubranko i powtórz proces kilkukrotnie do momentu aż sól będzie całkiem biała. Ostatnim krokiem jest pranie w pralce.

W przypadku starej plamy z owoców, należy zamoczyć ubranko w chłodnej wodzie i wsypać do niej kwasek cytrynowy z sodą oczyszczoną. Następnie potrzyj i włóż ubranko do prania.

Usuwanie zielonych i żółtych plam na ubrankach niemowlęcych nie należy do najłatwiejszych. Te z trawy są szczególnie trudne do usunięcia. Świeżą plamę zalej spirytusem i potrzyj. Później włóż ubranko do prania. W przypadku starej pierwszy etap jest taki sam, ale następnie będzie trzeba włożyć ubranka do garnka i wygotować z proszkiem do prania.

Mamy nadzieję, że nasze rady dobrze się sprawdzą, a plamy będą już tylko wspomnieniem!

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE