Nieprzespane noce? Problemy z zasypianiem maluszka? Z tymi problemami mierzy się wielu rodziców. Jak usypiać niemowlę? Czy istnieją uniwersalne metody usypiania dziecka 3-5-7-letniego? Jakie sposoby na usypianie niemowląt są skuteczne? Czy możliwe jest samodzielne zasypianie niemowląt? Zostań z nami! Przeczytaj artykuł, a poznasz odpowiedzi na powyższe pytania.
Usypianie dziecka – jak robić to szybko i skutecznie?
Dziecko od urodzenia może być śpiochem i nie mieć żadnych problemów z zasypianiem, inne zaś odwrotnie. Jakie są tego przyczyny? Zdarza się, że dzieci boli brzuszek, są głodne, czują dyskomfort w swoim miejscu do spania, pokój jest nieprzewietrzony, jest w nim za gorąco. Warto zaznaczyć, że zasypianie to nowa umiejętność dziecka. Jak usypiać dziecko? Zadbaj o to, aby dziecko było zawsze najedzone. Nie rób jednak tak, aby dziecko zasypiało przy piersi.
Metody, które pozwolą zasnąć Twojemu dziecku
Jak usypiać niemowlaka, jeśli pomimo tego, że jest ono najedzone, dalej nie chce zasnąć? Istnieje wiele sposobów na usypianie dziecka. Jednym ze skuteczniejszych jest zapewnienie podobnych warunków do tych, kiedy dziecko znajdowało się w brzuchu matki. Było tam ciemno, ciasno, słychać było szumy, a podczas chodzenia mamy, odczuwalne było bujanie. Odwzorowanie tych warunków sprawi, że dziecko poczuje się bezpieczne. Metody usypiania dziecka 3-5-7- letniego czy niemowlaka są dosyć podobne. Sposobem na usypianie dziecka jest otulanie. Niemowlę warto jest spowić otulaczem lub pieluszką, tak aby dziecko miało nieruchome rączki. Dzięki temu dynamiczne i niekontrolowane ruchy dziecka nie wybudzą dziecka. Pamiętaj, że jeśli chcesz, aby ta metoda była skuteczna, dziecko musi mieć ciasno.
Jak usypiać dziecko inaczej? Sposobem na usypianie może być także uspokojenie noworodka dźwiękiem. Czasem wystarczy szeptanie, innym razem dźwięki szumu morza z You Tube. Istnieją także specjalne misie wydające dźwięki “szszsz”. Niektórzy rodzice wykorzystują też do tego celu suszarki, odkurzacze lub inne sprzęty AGD, które imitują szum. Jak usypiać niemowlaka? Ważne jest, aby pomieszczenie, w którym chcesz uśpić niemowlaka było ciemne. Zasłoń rolety, wyłącz drażniące światła. Zaciemnienie powoduje zwiększenie produkcji melatoniny, która jest odpowiedzialna za łatwość w zasypianiu.
Dobrą higienę snu zapewnia otulanie i dźwięki szumu. Sprawia ono także, że dziecko nie uczy się niepożądanych nawyków.
Po wyjściu ze szpitala warto jest od razu usypiać dziecko w łóżeczku lub w kołysce. Dzięki temu można uniknąć odkładania śpiącego dziecka i zmniejszyć ryzyko wybudzenia. Większość dzieci nie jest jednak tak bezproblemowa.
Zdarza się, że wynika to z temperamentu dziecka bądź gorszego dnia.
Dobrym sposobem na usypianie dziecka jest podanie smoczka do ssania. Kiedy dziecko jest niespokojne warto jest je rytmicznie poklepać po pleckach lub pupie. Dzieci uwielbiają, kiedy są bujane i kołysane. Możesz to robić na rękach, jednak pamiętaj, że dziecko szybko przyzwyczaja się do wybranej metody, a z czasem będzie mocno przybierać na wadze, co może mocno obciążyć Twój kręgosłup. W celu jego odciążenia, warto jest bujać dziecko siedząc na piłce gimnastycznej. Pomocna może okazać się w tym przypadku chusta lub nosidło. Dobra metoda usypiania dziecka 3-5-7- letniego to stałe rytuały wykonywane przed snem. Może być to zaciemnienie okien, zaśpiewanie kołysanki, przeczytanie ulubionej bajki, przebranie w piżamkę. Przed snem zrezygnuj z oglądania bajek, kolorowych komiksów, mocnych dźwięków, np. w karuzeli, ponieważ takie mocne bodźce wybudzają malucha. Warto jest podarować dziecku przytulankę lub miły w dotyku kocyk.
Ważne jest także ustalenie cyklu dobowego. Dziecko powinno iść spać codziennie o tej samej porze. Jest to bardzo pomocne.
Pamiętaj, że zmuszanie dziecka do snu nie jest dobre. Zachowuj spokój i bądź cierpliwy. Kładzenie dziecka na siłę powoduje większy opór i utrudnia kolejne próby zaśnięcia. Dzieci w takich przypadkach zaczynają reagować płaczem, są rozdrażnione, próbują wstawać. Twoje zachowania przekładają się na maluszka. Trzymaj nerwy na wodzy. Spanie nie może kojarzyć się dziecku ze złymi emocjami i przymusem.
Musisz nauczyć się rozpoznawać, kiedy Twoje dziecko robi się senne. Zazwyczaj tego oznakami jest wtulanie się w rodzica, ziewanie, tarcie oczek, zmniejszona aktywność. Starsze dzieci robią się bardziej marudne i płaczliwe.