Strona głównaPoradyŚmierdzący mocz - przyczyny, objawy. Szparagi, alkohol, ciąża

Śmierdzący mocz – przyczyny, objawy. Szparagi, alkohol, ciąża

Czasem zdarza się, że z niewiadomych nam przyczyn podczas wizyty w toalecie doznajemy dyskomfortu, kiedy okazuje się, że oddawany mocz ma zupełnie inny zapach, niż zawsze. Śmierdzący mocz na forach internetowych to jedna z częściej wyszukiwanych fraz. Warto więc dowiedzieć się, jakie śmierdzący mocz przyczyny i objawy daje oraz jak można sobie z nim poradzić, również w domowych warunkach. W takim razie: co oznacza śmierdzący mocz i co z tą kwestią zrobić dalej?

Co oznacza śmierdzący mocz?

Bardzo śmierdzący mocz tylko niektórych, określonych przypadkach powinien nas bardzo niepokoić i zachęcić do wizyty u specjalisty. Trzeba też pamiętać, że co innego będzie znaczyć śmierdzący mocz u dziecka, a zupełnie czym innym będzie na przykład śmierdzący mocz po alkoholu czy śmierdzący mocz po szparagach.

O ile nie zjadło się czegoś, co wywołuje samoczynnie dziwny, zwykle intensywny i nieprzyjemny zapach oddawanego moczu, trzeba przyjrzeć się dokładniej tej sprawie. W takim razie rozbijmy na atomy, co oznacza śmierdzący mocz?

Śmierdzący mocz – przyczyny i objawy

Tak naprawdę śmierdzący mocz przyczyn i objawów może mieć naprawdę wiele. O śmierdzącym moczu na forum można przeczytać naprawdę wiele. Dopiero wtedy okazuje się, że ma on niejedną odsłonę i nieprzyjemny zapach w toalecie można podzielić na kilka rodzajów. Również ze względu na zapach można określić, jaki śmierdzący mocz przyczyny i objawy będzie dawać. Co oznacza śmierdzący mocz, jeśli jego zapach przypomina zapach ryby? A co oznacza śmierdzący mocz, gdy czuć od niego amoniakiem lub co oznacza śmierdzący mocz, jeśli jego zapach jednoznacznie kojarzy się z zepsutym mięsem? To właśnie takich wpisów o bardzo śmierdzącym moczu na medycznych forach internetowych i grupach dyskusyjnych jest dzisiaj bardzo dużo.

Śmierdzący mocz u dziecka

Nie tylko dorośli doświadczają tego zjawiska – śmierdzący mocz u dziecka także może pojawić się w określonych sytuacjach. Jeśli śmierdzący mocz u dziecka kojarzy się z zapachem amoniaku, najpewniej oznacza to niedobór witaminy lub – zwykle bakteryjne – zakażenie układu moczowego.

Śmierdzący mocz – przyczyny z forum

O tym, co oznacza śmierdzący mocz, forumowicze różnych grup dyskusyjnych rozpisują się naprawdę namiętnie. Najczęściej podawane przyczyny, dotyczące śmierdzącego moczu, na forum opisywane dość skrupulatnie, tłumaczone są różnego rodzaju infekcjami bakteryjnymi. Takie zaś najczęściej wymagają podania odpowiednich farmaceutyków. Czasem jednak wpływ na zmianę zapachu moczu mieć na przykład odwodnienie organizmu lub zjedzony posiłek, składający się z bardzo specyficznych produktów, jak na przykład… szparagi.

Śmierdzący mocz po szparagach

To naprawdę możliwe – śmierdzący mocz po szparagach zdarza się w zasadzie każdemu, ponieważ właśnie w ten sposób przetwarzane są w ludzkim ciele substancje, których w nich jest naprawdę wiele. Chodzi o S-metylmetionunę oraz asparaginę – to aminokwasy, przekształcające się podczas rozpadu na związki zawierające w składzie duża ilość siarki. To ona powoduje śmierdzący mocz po szparagach. Bardzo śmierdzący mocz w tym wypadku można zawdzięczać metanotiolowi.

Śmierdzący mocz po alkoholu

Zazwyczaj nawet po spożyciu dużej ilości alkoholu, wydalany z organizmu związek nie powinien wpływać na zapach moczu. Jeśli myślisz, że powodem odchylenia jest śmierdzący mocz po alkoholu, konieczne będzie wykonanie badań. Zwykle bowiem śmierdzący mocz po alkoholu kojarzy się z zakrapianą imprezą, prawda jest taka, że wyczuwalna woń sfermentowanych jabłek czy amoniaku w moczu może być związana nie z alkoholem, ale z cukrzycą.

Śmierdzący mocz na początku ciąży

Śmierdzący mocz na początku ciąży czy też taki, w którym wyczuwalna jest nuta rybiego zapachu, może być niebezpieczna dla dziecka i oznaczać przerwanie pęcherza płodowego. Jeśli wyczuwalny jest śmierdzący mocz na początku ciąży, konieczne jest szybkie przeprowadzenie szeregu badań. Zapach moczu w ciąży jest intensywniejszy ze względu na jego zagęszczenie, jednak śmierdzący mocz na początku ciąży może oznaczać niebezpieczną infekcję intymną.

Zobacz też:

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE