Strona głównaPoradyJak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

Wizyta w salonie fryzjerskim i zmiana fryzury jest zawsze ekscytującym przeżyciem. Dotyczy to przeważnie pań, jednak coraz więcej panów decyduje się na nową fryzurę. Włosy dopasowane odpowiednio do kształtu twarzy i typu urody poprawiają samopoczucie i dodają pewności siebie. Jak dobrać odpowiednią fryzurę?

Zmiana fryzury – przemyślana decyzja czy spontan?

Do decyzji o zmianie fryzury przeważnie trzeba „dojrzeć”. Zazwyczaj poprzedzają ją długie przemyślenia oraz analiza „za” i „przeciw”. Bywa też i tak, że jest ona podejmowana spontanicznie, pod wpływem chwili. Nie ma w tym nic złego. Ważny jest efekt końcowy. Większość ludzi udaje się do fryzjera z konkretną wizją fryzury, inspirując się, np. wyglądem gwiazd muzyki czy kina. Inni z kolei idą na żywioł, powierzając swoje włosy specjalistom.

Dobry fryzjer wie, że kształt twarzy ma ogromne znaczenie w wyborze fryzury. Potrafi doradzić i… odradzić w razie potrzeby, pamiętając, że włosy powinny pasować także do osobowości i stylu oraz trybu życia. Obecnie wiele salonów fryzjerskich oferuje możliwość komputerowej wizualizacji, aby wybrać odpowiednią fryzurę do zdjęcia twarzy. Inny design włosów będzie pasował konkretnej, wyrazistej urodzie, a inny tzw. „baby face”. Inaczej w danej fryzurze zaprezentuje się dojrzała kobieta, a inaczej nastolatka. Przy wyborze tej odpowiedniej należy wziąć pod uwagę wiele czynników.

Kształt twarzy a fryzura. Od czego zacząć?

Dobierając odpowiednią fryzurę, warto wiedzieć, jakie są kształty twarzy, a jest ich sześć. Podłużny, kwadratowy, okrągły, diamentowy, w kształcie owalu i w kształcie serca. W Internecie bez trudu można znaleźć własny odpowiednik i dobrać idealną fryzurę. Zasada jest taka, aby przy użyciu fryzjerskich trików zastosować „wizualny kontrast”. Jeśli twarz jest okrągła, dobrze jest ją optycznie wydłużyć włosami. W przypadku twarzy podłużnej sprawdzi się fryzura krótsza i puszysta, natomiast wysokie czoło doskonale ukryje bujna grzywka. Owalny kształt twarzy idealnie skomponuje się z fryzurą na boba albo „kontrolowanym nieładem” w postaci fal, loków, loczków i włosów karbowanych.

Oczywiście, nie jest to regułą, bo jeśli chce się mieć konkretny wygląd włosów i konkretną ich długość, to nic nie stoi na przeszkodzie. Można zastosować wiele innych metod, można spróbować np. optycznie wydłużyć twarz odpowiednim makijażem lub naturalnie ją zaokrąglić. Zastanawiasz się, jaki masz kształt twarzy? Tak naprawdę trudno jest samodzielnie jednoznacznie to określić. Właśnie dlatego, zastanawiając się nad wyglądem nowej fryzury, warto zasięgnąć porady ekspertów.

Przed wizytą w salonie – jak poprawić kondycję włosów?

Mówi się, że długie włosy są oznaką kobiecości, jednak najważniejsze, aby były zdrowe. Długie i gęste włosy to marzenie wielu kobiet, ale nie zawsze jest to możliwe. Dlaczego? Wpływa na to wiele czynników, takich jak wiek, stan zdrowia czy uwarunkowania genetyczne.

Niektóre rodzaje włosów po prostu łamią się i wykruszają, przez co nie rosną do pożądanej długości. W takim przypadku można włosy sztucznie przedłużyć, ale należy pamiętać, że zabieg ten nie pozostaje bez wpływu na ich kondycję. Istnieje wiele metod na poprawę stanu włosów tak, jak i na poprawę stanu twarzy.

Fryzury do kształtu twarzy można dobrać tak, aby podkreślały to co podkreślić należy, i ukryły to, co ukryć wypada. Takie zabiegi poprawiają samopoczucie i podwyższają samoocenę. Włosy można wspomóc odpowiednimi odżywkami, maskami i wcierkami. Pomoże to odbudować ich strukturę, wspomóc wzrost i jakość. Warto zadbać o to w domu, jeszcze przed wizytą u fryzjera. W domu można też pofarbować włosy, rozjaśnić, przyciemnić lub zrobić pasemka. Należy jednak pamiętać, aby najpierw doprowadzić do poprawy kondycji włosów osłabionych.

Absolutna podstawa, czyli dobranie fryzury do kształtu twarzy

Poznanie własnej twarzy to ważna informacja, pomocna między innymi podczas doboru fryzury. Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy? Do podłużnego kształtu twarzy pasują kręcone lub falowane włosy, zwłaszcza przy policzkach. Zalecana jest również grzywka i asymetria w przedziałku. Twarz o kształcie kwadratowym dobrze współgra z fryzurą typu bob lub cieniowaną przy twarzy. Twarz okrągła fantastycznie skomponuje się z bobem cieniowanym i strzępionym, ewentualnie z delikatną grzywką na bok lub „pazurkami”. Przy twarzy diamentowej wybór powinien uwzględnić włosy odkrywające czoło i brodę i nachodzące na policzki. Włosy mogą być karbowane lub falowane, a ich preferowana długość to długość do ramion lub łopatek. Do owalnego kształtu pasuje fryzura na boba, ale też delikatny bałagan na głowie, lekkie fale albo gniecione loki, a nawet tapir. Twarz w kształcie serca idealnie podkreślą postrzępione, cieniowane lub gniecione włosy, o średniej długości. Dobrym rozwiązaniem jest też „lokowany bob”.

Włosy długie czy krótkie – jak dobrać odpowiednią fryzurę?

Według Coco Chanel, kiedy kobieta obcina włosy, to znaczy, że chce zmienić swoje życie. Coś w tym jest! Odważne panie, pragnące radykalnych zmian, często zaczynają swoją przemianę w salonie fryzjerskim. One wiedzą, że długie włosy nie muszą być wyznacznikiem kobiecości, i coraz częściej decydują się na „drastyczne cięcie”.

Krótkie fryzury są ponadczasowe, praktyczne, wygodne i znowu na topie! Tym bardziej, jeśli kształt twarzy na to pozwala. Zarówno długość włosów, jak i kolor powinny podkreślać osobowość i dodawać pewności siebie, bez względu na wiek i płeć.

Kształt twarzy męskiej różni się nieco od kobiecego. Nadal można wyróżnić typ okrągły, podłużny, owalny, kwadratowy i diamentowy, ale dochodzi też trójkąt i odwrócony trójkąt. W przypadku trójkąta sprawdzi się fryzura dłuższa, opadająca na twarz, gęstsza w okolicy czoła. Odwrócony trójkąt z kolei pozwala na luźną grzywkę, nieco uniesioną i opadającą na twarz, zakrywając uszy. Dobrze jest też znać różne triki i dodatki, a także wiedzieć, jak dobierać okulary do kształtu twarzy.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE