Strona głównaPoradyNie umiem rozmawiać z ludźmi - jak rozwiązać problem?

Nie umiem rozmawiać z ludźmi – jak rozwiązać problem?

Wiele ludzi czuje, że nie umie rozmawiać z ludźmi. Powodów może być naprawdę wiele. Czujesz się przygnieciony, zbyt obciążony, kiedy sytuacja wymaga od Ciebie tego, że musisz rozmawiać? Czy takie rozmowy wysycają Cię energetycznie? Jeśli takie masz odczucia to treść tego artykułu jest właśnie dla Ciebie.

„Nie potrafię rozmawiać z ludźmi” – co robić? Jak z tym żyć?

Często określenie tego, ze nie umiesz rozmawiać z ludźmi, czy w przypadku mężczyzn to, że nie umie rozmawiać z dziewczynami jest tylko wyobrażeniem. Nie zawsze to, że masz poczucie, że nie umiesz rozmawiać z ludźmi jest przyczyną jakiejś choroby, czy poważnego problemu. Może to wynikać z Twoich indywidualnych cech osobowości. Możesz po prostu mieć trudność w nawiązywaniu nowych kontaktów, z byciem otwartym, możesz też nie czuć się dobrze w towarzystwie nowo poznanych osób, czy w dużych grupach ludzi. To całkiem normalne. Zdarza się jednak, że niechęć do konwersacji i uczucie tego, że nie potrafisz rozmawiać z ludźmi, może być jednym z objawów depresji, czy stanów lękowych. Może to być przejaw tego, czego doświadczyłeś będąc dzieckiem. Najczęstszym powodem braku chęci rozmowy z drugą osobą jest to, że jesteś po prostu introwertykiem.

Jest to posiadanie tendencji do życia w swoim wewnętrznym świecie. Takie osoby nie lubią się uzewnętrzniać, dużo o sobie mówić, muszą mieć dużo przestrzeni i prywatności, dlatego też tak ciężko przychodzi im rozmowa. Baterie osób introwertycznych są bardzo szybko wyczerpywane, ponieważ rozmowa kosztuje ich wiele energii. Dla introwertyków bardziej liczy się działanie bez zbędnych słów, refleksja i analiza podejmowanych zagadnień, czy wyzwań. To, że wydaje Ci się, że nie potrafisz rozmawiać może wynikać z Twojej osobowości i wytworzenia przez nią mechanizmu obronnego, który zapobiega wyczerpaniu psychicznemu i emocjonalnemu. Czasem możesz też mieć takie odczucie, że nie potrafisz z nimi rozmawiać, bo po prostu nie trafiłeś na podobnego rozmówcę. Pamiętaj, że to jak toczy się rozmowa nie zależy tylko od Ciebie, ale także od drugiej strony. Możesz także mieć gorszy dzień, odczuwać negatywne emocje, które nie pozwalają Ci swobodnie konwersować. Warto jest unikać osób, które stale obarczają Cię swoimi problemami i wprowadzają jedynie negatywne emocje do Twojego życia. Zamiast czuć się wysłuchanym, będziesz czuł jedynie przygnębienie, które będzie skutkowało niechęcią do rozmów z innymi. 

Jak zaradzić poczuciu nieumiejętności rozmowy z drugim człowiekiem?

“Nie umiem rozmawiać z dziewczynami!”. Może po prostu nie trafiłeś na osobę, która potrafiłaby rozmawiać z Tobą. Świetnym rozwiązaniem takiego problemu jest staranne dobieranie odpowiedniego towarzystwa, w którym po prostu będziesz czuł się swobodnie. Warto dbać o swój komfort psychiczny, co nie oznacza, że masz nie wychodzić poza jego strefy. Wychodzenie naprzeciw swoim słabościom je niszczy i umacnia. Oznaką odczucia, że nie umiesz rozmawiać z dziewczyną może być także fakt, że po prostu bardzo Ci się podoba, co może onieśmielać. Mówi się, że traci się głowę, kiedy widzi się swoją sympatię. Tak może być i w Twoim przypadku. W emocjach język może się mocno plątać i pleść różne rzeczy, których w normalnej sytuacji by się nie powiedziało. Nie ma tutaj innej rady, jak częsta rozmowa. Z czasem emocje się ustabilizują i rozmowa będzie dużo przyjemniejsza. Pamiętaj, że to, że plącze Ci się język w rozmowie z obiektem Twoich westchnień to żaden powód do wstydu. Dziewczyna na pewno Cię zrozumie, a już na pewno odczyta to, że zależy Ci na tej znajomości. 

Podsumowując, nie zawsze jest tak, że to, że wydaje Ci się, że nie umiesz rozmawiać wynika tylko z Twojej osobowości. Znaczenie ma także to jak porozumiewa się z Tobą Twój rozmówca, jakie ma emocje, czy „nadaje na takich samych falach”, czy za bardzo nie obciąża Cię swoimi problemami. Nie możesz wyeliminować rozmowy ze swojego życia. Człowiek musi konwersować, chociażby po to, żeby normalnie funkcjonować w świecie, załatwiać podstawowe bieżące sprawy.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE