Strona głównaPoradyCzy masaż twarzy działa? Polecamy sprawdzone techniki

Czy masaż twarzy działa? Polecamy sprawdzone techniki

Masaż twarzy gwarantuje nie tylko wspaniały efekt rozluźnienia, ale prowadzi też do poprawy estetyki skóry tej okolicy ciała. W jaki sposób go wykonać? O czym warto pamiętać podczas tej czynności?

Czy masaż twarzy działa?

Charakterystyka masażu sprawia, że przeprowadzenie tego działania w formie autoterapii jest możliwe wyłącznie w obrębie określonych struktur i części ciała. W przypadku mięśni przykręgosłupowych lub dolnych partii ciała sytuacja ta jest problematyczna z prostej przyczyny – do wykonania skutecznego masażu niezbędna jest obecność osoby trzeciej. Na szczęście problem ten nie występuje w przypadku skóry twarzy, dzięki czemu takie działanie można zastosować zarówno na partnerze oraz członkach rodziny, jak i na własnym ciele. Jednak czy masaż działa?

Korzyści płynące z szeroko rozumianego masażu dotyczą wszystkich układów ciała człowieka. Mięśnie tej okolicy ciała ulegają rozluźnieniu, czego zasługą jest wyrównanie różnic napięciowych w ich strukturze. Tkanki te zostają również lepiej ukrwione dzięki mechanicznemu oddziaływaniu na naczynia krwionośne. Ostatnim kluczowym elementem są wolne zakończenia nerwowe i receptory czuciowe, na które masaż wpływa w bezpośredni sposób. Dostarczenie impulsu w postaci delikatnego rozcierania skutkuje przeniesieniem tej informacji do ośrodkowego układu nerwowego, co pozwala uzyskać efekt odprężenia i uspokojenia.

Sam masaż twarzy – częściowo poprzez poprawę ukrwienia, a częściowo przez mechaniczną manipulację fragmentami skóry – prowadzi do poprawy jej trofiki i elastyczności. Z tego powodu takie działanie znakomicie sprawdza się w wielu przypadkach i stanach chorobowych. Wykonanie masażu podczas ataku napięciowego bólu głowy, ekspozycji na znaczną ilość stresorów, problemów z zasypianiem oraz w celach estetycznych będzie wiązało się z szeregiem korzyści, które są potwierdzone badaniami naukowymi.

Masaż twarzy – jak zrobić?

Kluczowym aspektem jest odpowiedni dobór siły nacisku i szybkości ruchów. Ze względu na znaczącą ilość receptorów czuciowych w tej okolicy ciała należy przyłożyć palce w taki sposób, aby opuszki lekko „zatopiły się” w skórze, nie powodując jednocześnie odczucia bólu. Masaż twarzy najlepiej wykonywać przy użyciu dwóch palców – wskazującego i serdecznego – natomiast ruchy powinny być płynne i stosunkowo wolne. Zabezpieczy to przed przebodźcowaniem, do którego dochodzi w momencie wykorzystania zbyt dużego nakładu sił i niewłaściwej szybkości przesuwania palców po skórze.

Kwestie techniczne poprawnie przeprowadzonego masażu twarzy obejmują również unikanie miejsc szczególnie wrażliwych na dotyk. Zalicza się do nich przede wszystkim gałkę oczną i powieki, a także jamę nosową. Sama styczność palców z tymi miejscami nie prowadzi do negatywnych konsekwencji, jednak w obu przypadkach uczucie to zaliczane jest do grona tych mniej przyjemnych.

Masaż twarzy warto rozpocząć od okolicy czoła. Płynnym poprzecznym ruchem należy przesuwać palce w kierunku prawo-lewo. Podczas tego ruchu może mieć miejsce tworzenie się fałdów skór. Taka sytuacja jest w pełni naturalna, ponieważ sam masaż – poprzez delikatne rozciąganie – umożliwia poprawę elastyczności skóry.

Następnym miejscem, na którym warto się skupić, są skronie. Miejsca te są szczególnie wrażliwe na dotyk, dlatego warto odpowiednio dostosować siłę nacisku do indywidualnych odczuć bólowych. Żaden etap masażu nie powinien bowiem wiązać się z dyskomfortem. Po wgłębieniu się w tkankę skórną w okolicy skroni należy najpierw wykonywać ruchy góra-dół, a następnie krążące, niczym po obwodzie koła. W późniejszym etapie należy przejść do okolicy mięśni żwaczy, gdzie ponownie sprawdzą się ruchy o kierunku pionowym.

Co jeszcze warto wiedzieć o masażu?

Masaż twarzy może być również wykonywany w innych, niewymienionych powyżej lokalizacjach. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na jego stosowanie w okolicy oczodołów oraz otworów słuchowych zewnętrznych. W tych miejscach przebiegają istotne zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne, dlatego zbyt duża siła nacisku palców może skutkować pojawieniem się zawrotów głowy lub nudności.

Znakomite efekty można również uzyskać, poddając terapii okolice mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego, który biegnie skośnie po przedniej stronie szyi. Jego przyczep zlokalizowany jest za uchem, w okolicy wyrostka sutkowatego kości skroniowej, natomiast masaż tej okolicy pozwala na złagodzenie dolegliwości bólowych głowy.

Wygląd skóry i ogólne samopoczucie po każdym poprawnie przeprowadzonym masażu twarzy powinny ulec poprawie, jednak warto kilka razy do roku skorzystać z usługi profesjonalnego masażysty lub fizjoterapeuty. Pozwoli to nie tylko zaznać pełni odprężenia, ale też będzie gwarancją poprawnie przeprowadzonego masażu tej części ciała.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE