Strona głównaPoradyCzy spacery odchudzają?

Czy spacery odchudzają?

Wiele osób zastanawia się czy spacery na odchudzanie mogą pomóc. Są to osoby, które z reguły odznaczają się dużą zawartością tkanki tłuszczowej w swoim ciele, którą chcą spalić. Spacer, a odchudzanie zdecydowanie mogą być skorelowane. Bardzo często nadwagę posiadają osoby bardzo mało aktywne fizycznie, które posiadają siedzącą pracę i nie uprawiają sportu. Można tutaj na pierwszy rzut oka wysnuć wniosek, że spacery, a odchudzanie są ze sobą powiązane. 

Czy spacerując można schudnąć? 

Czy spacery odchudzają? Przecież to bardzo błaha czynność – wiele osób twierdzi, że aby schudnąć trzeba wypocić litry potu na treningu przeprowadzonym na profesjonalnych maszynach. Jednak nie jest to prawdą – spacer a odchudzanie również są ze sobą powiązane. Nie od dziś mówi się, że niezwykle ważne jest chodzenie. Wiele osób kupuje sobie specjalne opaski z krokomierzami mierząc swoją codzienną aktywność fizyczną. 

Spacery na odchudzanie są bardzo dobrym rozwiązaniem – jednak należy być bardzo systematycznym i spacerować codziennie na przykład wybierając się na godzinne spacery. Efekty można zauważyć po kilku tygodniach. 

Godzinny spacer – efekty 

Jedną z bardzo często uprawianych aktywności fizycznych (zwłaszcza przez osoby starsze) jest regularny, godzinny spacer. Efekty jakie można dostrzec w czasie są piorunujące! Czy takie spacery na odchudzanie mogą pomóc? 

Zdecydowanie tak! Efektami jakie wywołuje godzinny spacer są spalone kalorie, podkręcenie metabolizmu, poprawa kondycji fizycznej i sprawności, a także uwaga – lepszy humor! Podczas spaceru i tak naprawdę każdej innej aktywności fizycznej uwalniają się hormony szczęścia poprawiające humor i nastrój. Dodatkowo spacery potrafią regulować ciśnienie krwi więc są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób z nadciśnieniem tętniczym. 

Czy spacerując można schudnąć? 

W sieci internetowej znajduje się wiele pytań pod tytułem – Czy spacerując można schudnąć? Odpowiedź jest prostsza niż się wydaje i brzmi – tak. Jednak niestety same spacery nie wystarczą. Czy spacer odchudza sam w sobie? – nie. 

Chodzi tutaj o nic innego jak wprowadzenie do organizmu deficytu kalorycznego. To on decyduje o tym czy chodzenie odchudzi organizm. Wszystko powinno rozpoczynać się od ustalenia swojego zapotrzebowania energetycznego zależnego od aktywności fizycznej, masy ciała i wieku. Przykładowo jeżeli ilość dostarczanych kalorii, która nie spowoduje nabierania masy, ale również jej redukcji wynosi 2800 kcal to wystarczy odjąć od nich około 500 kcal i wchodząc na tak zwaną „redukcję”. Dlatego główny etap zrzucania zbędnych kilogramów dzieje się w kuchni. W jaki sposób i czy chodzenie odchudza? 

Czy chodzenie odchudza – odpowiadamy 

Chodzenie będzie odchudzać tylko i wyłącznie wtedy, kiedy dana osoba będzie znajdowała się na granicy chociaż lekkiej redukcji swoich kalorii. Wtedy podkręcenie metabolizmu spacerem i dodatkowa utrata kilkuset kalorii może naprawdę pomóc! Dlatego istnieje korelacja pomiędzy chodzeniem a odchudzaniem. Efekty w takiej sytuacji (połączenia deficytu kalorycznego i aktywności fizycznej) mogą być bardzo spektakularne! 

Chodzenie a odchudzanie – efekt spalania kalorii 

Podczas chodzenia na długie spacery można dostrzec bardzo duży wpływ pomiędzy chodzeniem a odchudzaniem. Efekt końcowy tkwi w spalaniu kalorii podczas przeprowadzania tej aktywności fizycznej. Jak przekonują badania – najbardziej na spacerach korzystają osoby charakteryzujące się znaczną nadwagą.

W przypadku osoby ważącej 60, a osoby ważącej 100 kg różnica podczas przeprowadzania identycznego rodzaju spaceru takim samym tempem jest praktycznie dwukrotna! Osoba pierwsza spali około 150 kcal, a osoba druga aż 300 kcal. Tempo jest tutaj znaczące i w tym przypadku jest to wolny spacer z średnią prędkością około 3 km/h. Jednak podczas przyspieszania można zauważyć, że kalorie będą spalane o wiele intensywniej! Szybki spacer przy tempie ponad 6 km/h potrafi spalić dla osoby pierwszej prawie 300 kcal, a osoby drugiej nawet 550 kcal! Takie wartości już mogą robić poważną różnicę codziennym bilansie kalorycznym i sprawiać, że redukcja masy z pewnością przebiegnie o wiele intensywniej. 

Ile km dziennie chodzić, żeby schudnąć? 

Wiele osób zastanawia się ile km dziennie chodzić, żeby schudnąć. Jest to bardzo indywidualne pytanie uzależnione od wielu czynników jak obecna forma, waga czy przede wszystkim tempo spaceru. Jednak badania jednoznacznie mówią, że lepsze są regularne, spokojne spacery po około 30 minut dziennie, niż spacery rzadsze, a dłuższe. 

Chodzi tutaj przede wszystkim o codzienne spalanie kalorii i bycie na ujemnym bilansie kalorycznym, ale również podkręcenie metabolizmu. 

Jednak ile km dziennie chodzić, żeby schudnąć? Mniej więcej tyle ile zajmuje danej osobie 30-minutowy spacer. Dla jednego mogą to być 2, a dla drugiego nawet 3 kilometry – w zależności od stopnia jego zaawansowania. Dla sprawienia, że spacer będzie jeszcze lepszą formą aktywności dzięki, której można schudnąć warto jest zastosować technikę interwałów – podczas spaceru na moment przyspieszamy, a potem wracamy do swojego podstawowego tempa. I tak w kółko…

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE