Strona głównaChorobyIle kanałów ma ząb?

Ile kanałów ma ząb?

Ile kanałów ma ząb? To pytanie zadawane stomatologom przez pacjentów stojących przed rozpoczęciem leczenia kanałowego. Najczęściej na pytanie ile kanałów ma ząb, 5 jest najczęstszą odpowiedzią pacjentów. Zębami, które bardzo często kwalifikują się do zaawansowanego leczenia endodontycznego są dolne siódemki. W związku z tym wielu pacjentów zastanawia się również ile kanałów ma ząb 7 dolny, a ile 5.

Jak zbudowany jest ząb?

Zęby umiejscowione są w jamie ustnej. Posiadane przez nas zęby najpierw są mleczne, a potem stałe. Ilość zębów człowieka dorosłego wynosi 32. Szesnaście z nich mieści się w żuchwie a szesnaście w szczęce. Zęby możemy podzielić na cztery kły, osiem siekaczy, osiem zębów przedtrzonowych i dwanaście siekaczy. Zęby znajdują się w zębodołach wyrostka zębodołowego, które są w szczęce, a także na obszarze zębodołowej żuchwy. Umiejscowione są tam dzięki włóknom ozębnej. Włókna ozębnej to pasma tkanki zbudowane z kolagenu, przyczepione są do zęba, co stanowi połączenie obu struktur.

Budowa zęba

Ząb składa się z korzenia i korony. Korzenie naszych zębów mieszą się w zębodole i przykryte są dziąsłem. W budowę korony zęba wchodzi również komora, która składa się z miękkiej, ukrwionej i unerwionej miazgi. Na budowę zębów składa się również szyjka, która znajduje się na zetknięciu szkliwa korony zęba a cementem korzeniowym.

Ile kanałów mają zęby?

Zęby posiadają od jednego do pięciu kanałów. Jednak to ile kanałów ma ząb często jest cechą indywidualną. O tym ile kanałów mają zęby stanowi również ich umiejscowienie w szczęce. Jeśli chodzi o zęby górne, mają one od jednego do dwóch kanałów. Jeśli zastanawiasz się Ile kanałów ma ząb 5, ma on ich zazwyczaj trzy. 

Leczenie kanałowe 

Jest to rodzaj leczenia z zakresu endodoncji, który zostaje wdrożony w przypadku stwierdzenia zapalenia miazgi zęba. Kuracja rozpoczyna się od pozbycia się próchnicy, która występuje w zębie. Pozwala to na otwarcie dojścia do kanałów korzeniowych. W momencie rozpoczęcia przez stomatologa leczenia z zakresu endodoncji ma on możliwość zobaczyć ile kanałów ma ząb pacjenta. Jeśli leczenie ma obejmować leczenie dolnych zębów to ile kanałów ma 7 dolna uwarunkowane jest indywidualnie, jednak często liczba ta wynosi trzy a czasem cztery kanały. Kanały pacjenta poddane zostają starannej dezynfekcji, następnie wypełnieniu. Końcowy etap polega na dokonaniu dokładnej osłony koronie zęba. Dolne zęby są ciężko dostępne. Ile kanałów ma ząb 7 dolny można również sprawdzić poprzez zdjęcie rentgen wykonane przed zabiegiem.

Przygotowanie do zabiegu

Lekarz stomatologii przed rozpoczęciem zabiegu może zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego całej szczęki. Pozwala mu to na zdobycie wiedzy, na temat ile kanałów mają zęby pacjenta. Bardzo często zęby pacjenta nie są idealnie równe, co komplikuje również wykonanie leczenia kanałowego. Ile kanałów ma 5, ile kanałów ma 6 i ile kanałów ma 7 dolny? Zęby trudno dostępne w szczęce można również zweryfikować przy okazji tego badania.  Na podstawie zdjęcia wykonanego przez pacjenta, stomatolog może sprawdzić, ile kanałów mają zęby pacjenta. 

Genetyka

Ile kanałów ma 5, ile kanałów ma 6 i ile kanałów ma 7 to bardzo często kwestia uwarunkowana genetycznie. Najczęściej jednak są to trzy, niekiedy cztery kanały. Genetyka ma również duże znaczenie w kontekście kondycji naszych zębów. 

Trzonowce

To zęby o numerach 6, 7 i 8. Są najczęściej narażone na działanie próchnicy oraz idące za tym leczenie kanałowe. W momencie rozpoczęcia kuracji, któregoś z nich, lekarz może przekonać się ile kanałów ma np. 7. Im mniejsza ich ilość, tym szybsze i łatwiejsze będzie nasze leczenie. Niekiedy leczenie zębów musi zakończyć się ekstrakcją. Stomatolodzy zapytani o to ile kanałów mają 6 pacjentów odpowiadają zgodnie, że najczęściej cztery. Ten ostatni kanał jest bardzo często bardzo mały i trudny w leczeniu, przy którym pomaga wykonane wcześniej zdjęcie rentgenowskie. 

Na budowę zębów, liczbę kanałów, a także ich kondycję składa się wiele czynników. Do jednych z nich należy genetyka. Odpowiednia pielęgnacja, podstawowa znajomość ich anatomii pozwala jednak na odpowiednią ich profilaktykę leczenia. Informacje dostępne w internecie pozwalają nam dobrze przygotować się do ewentualnych zabiegów, które mogą odbyć się dzięki temu z minimalną ilością stresu.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE