Wakacje to czas wyjazdów nad jeziora, baseny, rzeki. Latem niestety bardzo dużo owadów jest szczególnie aktywnych. Jednymi z bardziej uciążliwych są końskie muchy. Jak wygląda ugryzienie muchy końskiej? Rumień, opuchlizna – jak sobie radzić?
Końska mucha ugryzienie – jak wygląda?
Końska mucha ugryzienie – jak wygląda? Ugryzieniu muchy końskiej towarzyszy zaczerwienienie, czyli rumień, ból i swędzenie. Objawy te są o wiele bardziej nasilone niż w przypadku ugryzienia komara. Samo ugryzienie jest też bardziej bolesne – na pewno poczułeś moment wkłucia się muchy.
Jak wygląda ugryzienie muchy końskiej dokładnie? W miejscu ugryzienia jest ślad, a wokół niego jest przeważnie opuchlizna. Często zdarza się, że spuchnięty jest znacznie większy obszar ciała niż tylko ten w pobliżu miejsca, w którym ugryzła Cię mucha końska. W ślinie muchy końskiej są substancje, które są odpowiedzialne za tego typu objawy – czasem powoduje ona również to, że temperatura ciała w miejscu zaczerwienienia jest wyższa.
Mucha końska ugryzienie – ślad, rumień, opuchlizna?
Już wiesz jak wygląda ugryzienie muchy końskiej. Opuchlizna, ślad i rumień pojawiają się niemal zawsze. Jak sobie z nimi radzić? Na pewno nie wolno drapać śladu po ugryzieniu muchy końskiej – narażasz się tym na złapanie jakiejś infekcji. Drapanie potęguje również rumień i opuchliznę. Jednak wiem, że czasem ciężko jest bez niego wytrzymać – jak sobie radzić ze swędzeniem po ugryzieniu muchy końskiej? Możesz kupić plastry na ukąszenia – łagodzą swędzenie i ból oraz uniemożliwiają rozdrapywanie śladu po ugryzieniu. W aptekach jest również wiele maści na ugryzienia owadów, które łagodzą opuchliznę – na przykład znany wszystkim Altacet. Możesz również spróbować z zimnymi okładami z lodu – na pewno uśmierzą ból. Innym domowym sposobem na ugryzienie końskiej muchy jest przyłożenie w miejsce śladu i rumienia plastra cebuli – wiele osób uważa, że jest to bardzo skuteczny zabieg.
Wszystkie te objawy mogą utrzymywać się stosunkowo długo. Jeśli jednak cokolwiek Cię w Twoim samopoczuciu niepokoi lub ślad, rumień i opuchlizna po ugryzieniu muchy końskiej stale narastają (mimo upływu czasu), to lepiej skonsultuj się z lekarzem. Możliwe, że doszło do zakażenia od drapania lub do reakcji alergicznej na jad końskiej muchy. Oba przypadki są poważne, dlatego nie lekceważ nasilających się objawów. Wstrząs anafilaktyczny, który jest wynikiem silnego uczulenia na jad muchy końskiej, zagraża Twojemu życiu – aby go zatrzymać, potrzeba specjalistycznych leków.
Końska mucha – jak odstraszyć?
Ugryzienia końskich much są najczęstsze nad wodą – to tam są ich największe skupiska. Jednak nie zrezygnujemy przecież z urlopu nad jeziorem przez to, że one tam są. Jak odstraszyć końskie muchy? Zwykłe preparaty odstraszające owady nie działają na końskie muchy. W ostatnim czasie bardzo dużo ludzi chwali stosowanie kocimiętki – jej odstraszające działanie zostało udowodnione naukowo i jest wiele maści i olejków na końskie muchy z kocimiętką w składzie. Podobno działa ona rewelacyjnie.
Końskie muchy przyciąga ciemny kolor, dlatego jeśli planujesz wypoczynek na dworze, w miejscach, gdzie można je spotkać, to lepiej postaw na jasny outfit. Może i nie da Ci on pewności, że końska mucha Cię nie ugryzie, ale na pewno może pomóc w jej unikaniu. Przyciąga je również ruch, ciepło, świecące powierzchnie.
Przed muchami końskimi czasem nie da się uciec. Czasem nawet nie wiemy, czy to na pewno ona jest sprawcą naszego bąbla. Jeśli w jego okolicy jest opuchlizna, rumień, a ślad wywołuje ból i swędzenie, to najprawdopodobniej to właśnie końska mucha Cię ugryzła. Sposobów walki z nieprzyjemnymi objawami jest sporo – z tych domowych najlepsze jest niedrapanie śladu, przykładanie kostek lodu oraz plastra cebuli w miejscu ugryzienia. Jeśli chodzi o środki z apteki, to spróbuj z plastrami i maściami. Gdyby objawy stale się pogarszały, to natychmiast udaj się do lekarza – możliwe, że masz uczulenie na jad końskiej muchy.
Zobacz też: