Profilaktyczne badania krwi powinno się robić minimum raz w roku. Każdy ma prawo prosić o skierowanie na takie badania swojego lekarza rodzinnego. Dziś czasem nawet nie trzeba umawiać się na wizytę. W wielu przychodniach zapotrzebowanie można zgłosić u personelu w rejestracji, a nawet e-mailowo. To znaczne ułatwienie, tym bardziej warto się badać. Przeczytaj, ile jest ważne skierowanie do laboratorium i jak wyglądają badania. My sprawdziliśmy, ile jest ważne skierowanie na badanie krwi.
Jak długo jest ważne skierowanie na badanie krwi??
Zasadniczo badania krwi i moczu, które wykonuje się w laboratorium nie mają daty ważności. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, dokument uprawniający do wykonania badań bezpłatnie jest ważny tak długo, jak długo istnieją przesłanki, które uprawniają do badań. Wynika z tego zatem, że skierowanie na bezpłatne badanie krwi i moczu w ramach opieki NFZ jest bezterminowe. A jak to wygląda faktycznie? Sprawdziliśmy, ile jest ważne skierowanie na badanie krwi!
W praktyce w wielu laboratoriach nie można wykonać badania, gdy skierowanie jest starsze niż 30 dni. Oznacza to, że najlepiej udać się na badanie krwi od razu po wystawieniu skierowania. To wygodne nie tylko z formalnych względów. Badania warto wykonywać profilaktycznie od razu, ponieważ pozwalają wykryć wiele groźnych schorzeń na wczesnym etapie. To umożliwia wczesne wdrożenie odpowiedniej terapii i całkowity powrót do zdrowia. Nie zastanawiaj się więc, ile jest ważne skierowanie na badanie krwi na NFZ, tylko zrób badania!
„Morbum evitare quam curare facilius est”, czyli „Lepiej zapobiegać niż leczyć” to przypisywane Hipokratesowi słowa, które najlepiej oddają sens profilaktycznego wykonywania badań. Sprawdź, jak jest w twoim laboratorium. Dowiedz się, ile jest ważne skierowanie na badanie krwi NFZ i wykonaj bezpłatnie swoje badanie.
Wiedząc, ile są ważne badania krwi i moczu, możesz lepie zaplanować badania i się do nich przygotować. Pamiętaj, że aby wykonać badania musisz być na czczo. Jeśli to konieczne, możesz napić się wody. W wielu laboratoriach badania na NFZ można wykonać od wczesnych godzin porannych, nawet od godziny 6, więc można spokojnie zaplanować to tuż po przebudzeniu i przed pierwszym posiłkiem.
Poniżej przeczytasz więcej, ile jest ważne skierowanie do laboratorium.
Ile jest ważne skierowanie na badanie krwi na NFZ?
Przepisy nie określają jasno, ile jest ważne skierowanie do laboratorium, które wystawił dla ciebie lekarz rodzinny. Najlepiej wykonać takie badania w ciągu 30 dni od wystawienia skierowania. Przed badaniem warto się do niego przygotować. Dzień wcześniej nie powinieneś:
- pić alkoholu
- intensywnie ćwiczyć lub pracować fizycznie – duży wysiłek może zaburzyć niektóre z parametrów, które odczytywane są z próbki krwi.
Na 10-12 godzin przed badaniem zrezygnuj z posiłków i picia kawy oraz mocnej herbaty. To również może wpłynąć na to, jakie będą twoje wyniki badań.
W trakcie konsultacji u lekarza po badaniach, poinformuj go o ewentualnych okolicznościach, które mogły mieć wpływ na wyniki.
Jeśli zażywasz na stałe jakieś leki, dowiedz się przed badaniem, czy mogą mieć wpływ na uzyskane wyniki. Możliwe, że na kilkanaście godzin będziesz musiał je odstawić. Jeśli zapomnisz dowiedzieć się tego u lekarza lub pielęgniarki, spytaj w laboratorium. Pracownicy, którzy pobierają materiał do badania także będą w stanie udzielić ci informacji na ten temat.
A ile są ważne badania krwi i moczu w sensie wyników? To zależy od poszczególnych parametrów. Niegroźne infekcje układu moczowego zanikają samoistnie, więc już po 2-3 tygodniach od wykonania badań wynik wskazujący na bakterie w układzie moczowym może być już nieważny. Z kolei niektóre z parametrów krwi, np. ilość białych i czerwonych krwinek to parametr, który z tygodnia na tydzień może ulec znacznemu pogorszeniu. Zwłaszcza w przebiegu chorób układu odpornościowego. Jeśli więc pokażesz swoje wyniki lekarzowi zbyt późno, możliwe jest, że badania będziesz musiał zrobić jeszcze raz, by były aktualne.
Pamiętaj, by nie interpretować swoich wyników badań samodzielnie. Twoją rolą jest uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego, dowiedzieć się, ile jest ważne skierowanie na badanie krwi NFZ, a potem wykonać badanie. Z wynikami zgłoś się do lekarza.
Obecnie lekarz może zinterpretować twoje wyniki w ramach teleporady. Nie ma konieczności umawiania osobistej wizyty w przychodni. Jeśli okaże się, że wyniki będą nieprawidłowe, lekarz może poprosić cię o ponownie zrobienie badań i wystawić nowe skierowanie albo przepisać leki. Po zakończeniu terapii musisz zrobić badania jeszcze raz. Nadal przysługuje ci prawo wykonania ich w ramach opieki NFZ.
Sprawdź też: