Strona głównaPoradyJaki inhalator dla dziecka wybrać?

Jaki inhalator dla dziecka wybrać?

Dzieci bardzo często posiadają infekcje układu oddechowego. Wszystko przez to, że ich odporność nie jest jeszcze na tyle odporna, aby poradzić sobie z czynnikami zewnętrznymi, powodującymi, m.in. katar, ból gardła i kaszel. W takich przypadkach najczęściej pomaga inhalator. Jaki inhalator wybrać dla niemowlaka? Który jest lepszy – tłokowy czy kompresorowy? Jakie posiadają opinie? Jakie są polecane? Czy nebulizator dla dziecka faktycznie się sprawdza? Jakie parametry powinien mieć dobry inhalator dla dzieci? Odpowiedzi znajdziesz w poniższej treści artykułu.

Czym kierować się przy wyborze inhalatora dla dzieci?

Niestety inhalator dla dorosłych nie jest uniwersalny, przez co nie nadaje się do stosowania przez dzieci. Inhalator nazywany jest zamiennie nebulizatorem dla dziecka. Jaki inhalator kupić dla niemowlaka? Powinien być on łatwy w obsłudze oraz mieć odpowiednie parametry i rozmiar. Nowoczesne dobre inhalatory dla dzieci posiadają możliwość podawania środków leczniczych, oczyszczania i nawilżania dróg oddechowych, tym samym zapobiegając suchości błony śluzowej. 

Jaki inhalator wybrać dla dziecka? Powinien mieć on w zestawie wszelkie niezbędne akcesoria, dzięki którym możliwe będzie wykonanie inhalacji. Należy do nich maseczka i ustnik. Niektóre inhalatory posiadają w zestawie kilka różnych rozmiarów maseczek, dzięki czemu korzystanie z inhalatora jest możliwe przez dzieci młodsze, jak i starsze. Często z inhalatora dla dzieci korzystają także rodzice. Jak powinna wyglądać maseczka? Do jej boków powinna być przymocowana maseczka, dzięki której możliwe jest jej dobre przyleganie do twarzy. Nebulizator dla dziecka w wieku niemowlęcym posiada smoczek. Większość dobrych inhalatorów dla dzieci posiada komorę na leki oraz filtr powietrza, którego zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń z powietrza.

Jaki inhalator jest lepszy – tłokowy czy kompresorowy?

Jak wynika z opinii, zarówno inhalatory tłokowe, jak i kompresorowe posiadają swoich zwolenników. Jaki inhalator wybrać dla niemowlaka? Podczas zakupu warto jest kierować się poleceniami w porównywarce inhalatorów. Uwzględnia ona różnice w parametrach i przystosowaniu. Jeśli stoisz przed wyborem – inhalator tłokowy czy kompresorowy, to warto mieć na względzie, że tłokowy jest głośniejszy. Kompresorowy posiada w swoich funkcjach podawanie leków oraz substancji leczniczych, jednak nie należy inhalować nim niemowląt. Inhalator tłokowy nadaje się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wg opinii zarówno jeden, jak i drugi są świetne w działaniu, jednak wybór powinien być oparty o potrzeby. Przed zakupem warto jest zasięgnąć opinii innych rodziców, którzy korzystają z inhalatorów, zapytać “jaki polecacie”. Sprzęt powinien posiadać wszelkie certyfikaty. Warto także zwrócić uwagę, czy dany producent posiada części zamienne i możliwość zakupu akcesoriów.

Jak pracuje dobry inhalator dla dzieci?

Dobry inhalator dla dzieci powinien być zdolny do pracy przez 20 minut. Po tym czasie nebulizator dla dziecka musi być bezczynny przez 40 minut, aby możliwa była dalsza praca. Warto zwrócić na to uwagę w przypadku posiadania więcej niż jednego dziecka. Opinie często wskazują, dobry inhalator dla dzieci powinien móc pracować bez przerwy. 

Warto także zwrócić uwagę na głośność pracy inhalatora. Najlepiej jeśli dźwięk będzie na poziomie maksymalnie 40 dB. Powyżej tej wartości, hałas może być nieznośny, przez co dziecko może się zniechęcić do inhalacji. Dźwięk nie powinien być uciążliwy. Szczególnie w przypadku niemowląt, które najzwyczajniej mogą się nim przestraszyć.

Nebulizator dla dziecka powinien posiadać uśredniony rozmiar cząsteczek aerozolu MMAD (mniej niż 5μm). Im mniejsza jest cząsteczka, tym dalej jest w stanie dotrzeć. Najlepszy rozmiar to taki około 2-3μm. Informację o rozmiarze cząsteczek znajdziesz jedynie w przypadku nebulizatorów siateczkowych. Należy zwrócić także uwagę na frakcję respirabilną FPF%, która określa, jaki procent cząsteczek substancji produkowanych przez nebulizator ma właściwy rozmiar. Najlepiej jeśli będzie wynosić więcej niż 65%. Im mniej martwej objętości (ilości płynu, który pozostaje w komorze nebulizatora), tym lepiej, ponieważ nie może ona zostać wykorzystana w trakcie inhalacji. Kiedy jedni rodzice odpowiadają drugim, na pytanie – “jaki polecacie”, rodzice uwzględniają także możliwość ciągłego trybu pracy. Przydaje się ono zarówno w przypadku posiadaniu kilkorga dzieci, a także w przypadku potrzeby częstej inhalacji. Należy zwrócić także uwagę na akcesoria, które dołączone są do zestawu.

Niestety wybór nie jest taki prosty. Poradzić możesz się także lekarza. Na pewno zna sprawdzone i dobre rodzaje nebulizatorów dla dzieci.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE