Strona głównaPoradyCRP u dziecka - podwyższone, normy, gorączka, objawy

CRP u dziecka – podwyższone, normy, gorączka, objawy

W niektórych przypadkach u dzieci wykonuje się badania, które mają wykluczyć lub potwierdzić istnienie stanu zapalnego w organizmie. Najczęściej wykonuje się badanie CRP, ponieważ daje ono najbardziej wiarygodne wyniki. Badanie to wykonywane jest także u noworodków, jeśli zachodzi podejrzenie wystąpienia zakażenia. Jak wykonuje się badanie CRP u dzieci i jakie są normy? Co oznacza wysokie CRP u dziecka?

Badanie CRP u dziecka

Badanie CRP oznacza oznaczenie stężenia w organizmie białka c-reaktywnego, zwanego także białkiem ostrej fazy. Badanie poziomu CRP jest bardzo wiarygodne, ponieważ stężenie białka C-reaktywnego wzrasta bardzo szybko po wystąpieniu stanu zapalnego. U noworodków badanie jest wykonywane w przypadku możliwego zakażenia okołoporodowego. Badanie to wykonuje się także u wcześniaków. W jaki sposób wykonuje się badanie CRP u dzieci? Poziom tego białka określa się na podstawie badania próbki krwi. U niemowląt krew może być pobrana z palca lub z pięty, ponieważ wystarcza jej mała ilość. Badanie można wykonać bez problemu w każdym laboratorium diagnostycznym, jest ono refundowane. Od jakiegoś czasu dostępne są także szybkie testy, które dają wynik w ciągu kilku minut. Wykonuje się je bezpośrednio w gabinecie lekarskim. Osoba badana nie musi być na czczo, a badanie można przeprowadzić o dowolnej porze dnia. Badanie wykonuje się zwykle, aby określić, czy u dziecka występuje stan zapalny, jak bardzo jest on nasilony, a co za tym idzie jakie leczenie zastosować. Wynik badania nie określa przyczyn i źródła stanów zapalnych w organizmie, stwierdza jedynie jego wystąpienie. Może on być także pomocny w określeniu stanu pacjenta. Dzięki temu badaniu można niejednokrotnie uniknąć leczenia dziecka antybiotykiem, jeśli okaże się, że wynik wskazuje na infekcję wirusową, a nie bakteryjną.

Jaka jest norma CRP u dzieci?

W zależności od tego, jak wysokie CRP u dziecka zostanie stwierdzone, określa się, z jakim rodzajem stanu zapalnego mamy do czynienia. Normy poziomu CRP są różne dla dzieci i dla dorosłych, mogą się one różnić także w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie. U małych dzieci prawidłowy poziom CRP powinien wynosić nie więcej niż 5 mg/l (czyli miligramów na litr krwi). U starszych dzieci za normę uznawana jest wartość poniżej 10 mg/l. U noworodków CRP powinno wynosić mniej niż 10 mg/l. Zdarza się, że u dziecka występuje wysokie CRP i gorączka. W takim przypadku wykonanie tego badania pomaga określić z jakim rodzajem infekcji mamy do czynienia. Wartości w granicach 20-40 mg/l świadczą o infekcji wywołanej wirusami. Wyniki rzędu 40-200 mg/l mogą wskazywać na występowanie infekcji bakteryjnej. Jeżeli CRP wynosi powyżej 200 mg/l, prawdopodobnie mamy do czynienia z ciężką infekcją.

Co oznacza podwyższone CRP u dziecka?

Jeżeli badanie wykaże podwyższone CRP u dziecka, oznacza to, że w organizmie występuje stan zapalny. Jego przyczyny musi określić lekarz na podstawie dodatkowych badań lub oceny zgłaszanych objawów. CRP do 40 mg/l wskazuje na infekcję wirusową, najczęściej związaną z zakażeniem górnych dróg oddechowych. W takim przypadku lekarz może stwierdzić, że leczenie nie wymaga podawania antybiotyków. Wyższe wyniki białka C-reaktywnego mogą świadczyć o stanie zapalnym, występującym na tle zakażenia bakteryjnego. Najczęściej u dziecka występuje wtedy ropna angina, zakażenie dróg moczowych lub inna infekcja bakteryjna. W tym przypadku najczęściej konieczne jest leczenie antybiotykiem. Warto podkreślić, że ostateczną decyzję o sposobie leczenia podejmuje lekarz, po dokładnej analizie ogólnego stanu dziecka oraz występujących objawów. Zdarzają się sytuacje, gdy CRP przekracza 200 mg/l, a nawet 500 mg/l lub 1000 mg/l. Taki wynik świadczy o bardzo silnym stanie zapalnym w organizmie, spowodowanym np. zatruciem, zapaleniem wątroby, chorobami autoimmunologicznymi lub nowotworowymi. W tym przypadku konieczne jest wykonanie badań specjalistycznych, aby jak najszybciej rozpoznać chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE