Strona głównaPoradyCzy gwiazda betlejemska jest trująca

Czy gwiazda betlejemska jest trująca

Gwiazda Betlejemska to kwiat, który przeważnie pojawia się w domach w okresie bożonarodzeniowym. Nie bez przyczyny ma taką, a nie inną nazwę. Można też spotkać ją w sklepach pod nazwą poisencja lub wilczomlecz. Kwiat ten pochodzi z rejonów Meksyku i Gwatemali. Kształt liści i kwiatostanu jest identyczny i przypomina gwiazdę. Liście mają barwę ciemnozieloną, a kwiatostan czerwoną. Czy gwiazda betlejemska jest trująca dla ludzi i kotów? Odpowiedź na to pytanie poznasz poniżej.

Kwiat Gwiazda Betlejemska – czy może zaszkodzić człowiekowi?

Poinsecję można kupić już za parę złotych w popularnych supermarketach w okresie przedświątecznym, dlatego znajduje się ona w wielu domach. Czy kwiat gwiazda betlejemska jest trująca? Niektóre rośliny zawierają toksyczne dla ludzi substancje, które mogą przyczynić się do utraty zdrowia, a nawet życia. Czerwony kolor kwiatu gwiazdy betlejemskiej w naturze ma odstraszać szkodniki przed uszkodzeniem rośliny. W domu może on jednak przykuwać uwagę dzieci, co może okazać się szczególnie niebezpieczne.

Czy gwiazda betlejemska jest trująca? Tak! Zarówno w liściach, łodydze i korzeniu znajduje się mleczko zawierające szkodliwe związki chemiczne. W kontakcie ze skórą może wywołać reakcje alergiczne. W przypadku dostania się mleczka do oczu może wystąpić łzawienie i ból. W takiej sytuacji należy intensywnie przemywać skórę i oczy bieżącą wodą. Bardziej niebezpieczne może okazać się zjedzenie gwiazdy betlejemskiej. W kontakcie z przewodem pokarmowym następuje zatrucie, które wymaga interwencji lekarza. Warto jednak podkreślić, że dorosły człowiek musiałby zjeść aż ok. 600 liści, aby sobie zaszkodzić. W przypadku dzieci ta liczba jest dużo mniejsza. Wynika to oczywiście z niedojrzałości tkanek ze względu na wiek organizmu. W przypadku spożycia przez dziecko liści gwiazdy betlejemskiej należy jak najszybciej wywołać wymioty, wypłukać resztki w jamie ustnej wodą. Dla całkowitego bezpieczeństwa najlepiej udać się do lekarza. Dotykanie liści gwiazdy betlejemskiej jest całkowicie bezpieczne, dlatego nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby mogła ona zdobić stół wigilijny. 

Czy gwiazda betlejemska może zaszkodzić kotu?

Koty to niezwykle ciekawskie zwierzęta. Szczególną uwagę należy zwrócić na koty niewychodzące z domu. Ich miejscem do zaspokojenia dzikiego instynktu jest mieszkanie, dlatego też należy zwracać uwagę na to, czy dana roślina jest trująca dla zwierząt. Inaczej bywa w przypadku kotów mieszkających na wsi. Wracają do domu po łowach, po obcowaniu z naturą i niezbyt ciekawią je przedmioty, czy rośliny w domowym zaciszu.Czy gwiazda betlejemska jest trująca dla kotów? Samo wąchanie, czy ocieranie się o gwiazdę betlejemską nie powinno wywołać żadnych niepożądanych reakcji. Inaczej może być w przypadku zjedzenia liści. Koty często gryzą rośliny, kiedy brakuje im niektórych składników mineralnych lub mają problem z jelitami.

Czy gwiazda betlejemska może zaszkodzić kotu? Kiedy dojdzie do spożycia tej rośliny przez kota dochodzi do zatrucia pokarmowego. Jeśli posiadasz zwierzęta i małe dzieci lepiej zrezygnuj z zakupu tej rośliny i nie ryzykuj ich zdrowia. Każda część gwiazdy betlejemskiej jest tak samo toksyczna. W czerwonej części przeważającą część substancji toksycznych stanowi cyanido – 3 – glukozyd, natomiast w soku estry diterpenowe. Są one przyczyną reakcji alergicznych. Zatrucie gwiazdą betlejemską u kota objawia się utratą apetytu, mrużeniem oczu, nadmiernym ślinieniem się, ogólną apatią, silnym osłabieniem organizmu, wymiotami, biegunką, zaburzeniami równowagi. Jeśli zauważysz tego typu objawy u swojego kota, należy udać się do weterynarza. Czy gwiazda betlejemska jest trująca dla zwierząt? Niestety, w medycynie weterynaryjnej nie poznano leku na toksyczne substancje wilczomlecza, dlatego też zwalcza się jedynie objawy. Polega to na dostarczaniu płynów lub wywoływania wymiotów, które ograniczają wchłanianie szkodliwych toksyn.

Przed zakupem nowej rośliny do swojego domowego zacisza warto jest upewnić się, czy jest ona bezpieczna dla Twojego pupila. Kwiaty, które mogą zaszkodzić kotu to np. skrzydłokwiat, anturium, kalia etiopska, sansewieria gwinejska, begonia, monstera, szeflera. dracena, difenbachia, zamiokulkas zamiolistny.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE