Sen to regeneracja naszego ciała i psychiki. To podstawowa biologiczna potrzeba, kluczowa do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego jego zaburzenia w istotny sposób wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie w ciągu dnia. Jakość snu ma wpływ na naszą koncentrację, a konsekwencje niewyspania się mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Niestety z problemem ze snem boryka się coraz więcej osób. Dlatego jak skutecznie leczyć popularne zaburzenia snu? Odpowiedź w artykule!
Rodzaje zaburzeń snu
Najbardziej znane zaburzenia snu to:
- chrapanie i bezdech senny
- bezsenność
- somnambulizm
Czym jest chrapanie i bezdech senny
Chrapanie to zaburzenie oddychania. Polega ono na wydawaniu charakterystycznego dźwięku podczas snu. Miękkie tkanki podniebienia i gardła rozluźniają się, blokując tym samym swobodny przepływ powietrza w górnych drogach oddechowych.
Nieleczone chrapanie może spowodować rozwój choroby, jaką jest obturacyjny bezdech senny. Charakteryzuje się on kilku lub nawet kilkunastu sekundowymi zatrzymaniami oddechu. Towarzyszy temu spadek saturacji o 2-4 procent, co może doprowadzić nawet do niedotlenienia organizmu.
Więcej szczegółów znajdziesz: https://zdrowysen.info/chrapanie-przyczyny-objawy-skutki-leczenie
Przyczyny chrapania i bezdechu sennego
Chrapanie i bezdech senny mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Do najczęstszych należą:
-przerost migdałków podniebiennych
-przerost małżowin nosowych
-krzywa przegroda nosowa
-polipy nosa
-mała i cofnięta kość żuchwy
-choroby hormonalne
-nadwaga
-alkohol, papierosy, środki nasenne
Leczenie chrapania i bezdechu sennego
To, w jaki sposób odbędzie się leczenie chrapania i bezdechu sennego zależy od przyczyn. Jeśli po teoretycznie przespanej nocy czujemy się niewyspani, mamy problemy z koncentracją, a przy tym towarzyszy nam ból głowy warto udać się do lekarza. Przeprowadzi on szczegółowy wywiad i za pomocą endoskopu sprawdzi budowę górnych dróg oddechowych. Lekarz laryngolog może również skierować pacjenta na badanie polisomnograficzne. Badany podpięty do aparatury musi spędzić całą noc w szpitalu. Czujniki rejestrują mikro przebudzenia, które są typowe dla bezdechu oraz rejestrują głośność chrapania, przepływ powietrza przez nos i usta, zawartość tlenu we krwi, fale mózgowe czy napięcie mięśni. Może zlecić również Tomografię 3D, która pokaże, jak wygląda anatomia tkanek. Kolejnym badaniem jest badanie fiberoskopowe, dzięki któremu można ustalić dokładną przyczynę chrapania. Fiberoskop wraz z kamerą pokaże niedrożności w okolicy nosa, nosogardła, gardła i krtani.
Skuteczną metodą leczenia chrapania, jak również łagodnej formy obturacyjnego bezdechu sennego jest plastyka podniebienia miękkiego, języczka oraz małżowin nosowych. Polega ona na usztywnieniu podniebienia miękkiego oraz obkurczeniu małżowin za pomocą elektrod.
Popularną metodą leczenia obturacyjnego bezdechu sennego jest zastosowanie aparatu CPAP. Aparat ten zapobiega zapadaniu się tkanek miękkich gardła w czasie snu. Wtłaczane dodatnie ciśnienie w drogi oddechowe pacjenta utrzymuje gardło i język we właściwym położeniu. Zanikają epizody bezdechów sennych oraz chrapanie, a organizm jest lepiej dotleniony. Zastosowanie aparatu CPAP znacząco zmniejsza ryzyko zaburzenia rytmu serca, choroby wieńcowej czy udaru mózgu, które mają związek z obturacyjnym bezdechem sennym.
Terapia CPAP jest najskuteczniejszą metodą leczenie chrapania i bezdechu sennego!
Domowe sposoby na chrapanie
- Zmiana pozycji snu z pozycji na wznak na pozycję boczną
- Zrezygnowanie z używek
- Zmniejszenie masy ciała
- Odpowiednia poduszka
- Wyleczenie infekcji
- Nawilżenie powietrza za pomocą nawilżacza
Chrapanie u dzieci
Chrapanie dziecka zawsze budzi niepokój. Dlatego należy sprawdzić, czy ma ono charakter przemijający, czy ciągły. Charakter przemijający występuje, gdy chrapanie pojawia się wraz z infekcją górnych dróg oddechowych, natomiast ciągły charakter spowodowany jest:
- przerostem migdałka gardłowego
- przerostem migdałków podniebiennych
- wiotkością krtani
- wrodzonymi wadami twarzoczaszki
- otyłością
Nie należy bagatelizować chrapania u dzieci. Warto wybrać się do lekarza laryngologa, który zbada stan migdałka gardłowego i migdałków podniebiennych, przegrodę nosa, jak również upewni się, że nie ma wydzieliny w przewodach nosowych.
Bezsenność
Bezsenność, którą inaczej nazywamy insomnią to zaburzenie prawidłowego rytmu snu, polegające na trudności w zasypianiu, częstym budzeniem się w nocy lub zbyt krótkim snem. Sen jest płytki i niespokojny, niedający uczucia pełnego wypoczynku.
Do tych najważniejszych przyczyn bezsenności należą:
- oddziaływanie takich czynników jak, upał czy hałas
- depresja, lęki czy urojenia
- stres, konflikt, silny stan emocjonalny
- alkohol, leki, kofeina
- uszkodzenie układu nerwowego
Leczenie bezsenności opiera się na terapii poznawczo behawioralnej. Polega ona na kilku czynnikach, do których należą:
- Higiena snu polegająca na powstrzymaniu się picia kofeiny na około 6 godzin przed pójściem do spania, unikaniu picia alkoholu i palenia papierosów przed spaniem, lekkie posiłki, unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, przestrzeganie stałego rytmu snu.
- Wywietrzenie pomieszczenia przed udaniem się na spoczynek.
- Kontrolowanie godzin spania poprzez unikanie drzemek w ciągu dnia.
- Leczenie farmakologiczne polegające na przyjmowaniu środków nasennych i preparatów uspokajających czy przeciwdepresyjnych, leków roślinnych, ziół.
Somnambulizm
Somnambulizm, czyli potocznie lunatykowanie to zaburzenie snu polegające na pojawieniu się w trakcie snu aktywności ruchowej. Osoba lunatykująca siada na łóżku, mówi, robi sobie jedzenie, a w skrajnych przypadkach nawet podejmuje próbę prowadzenie samochodu.
Leczenie
Lunatykowanie często występuje wraz z zaburzeniami oddychania podczas snu np. obturacyjnym bezdechem sennym czy skrzywienie przegrody nosowej. W celu wyeliminowania tych dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem laryngologiem. W leczeniu lunatykowania podaje się leki z grupy benzodiazepin, czyli diazepam, oksazepam. Oprócz leczenia farmakologicznego stosuje się różnego rodzaju techniki relaksacyjne, opierające się na zmniejszeniu głębokości snu.
Podsumowanie
Zaburzenia snu dotyczą coraz większej populacji ludzi. Nieprawidłowy czas snu, jak również niepożądane zachowania w trakcie jego trwania odbiją się na codziennym funkcjonowaniu chorego, dlatego warto poznać przyczyny oraz sposoby leczenia tych zaburzeń.
Artykuł sponsorowany