Strona głównaPoradyWprowadź codzienną rutynę pielęgnacyjną, by skutecznie walczyć z zaskórnikami zamkniętymi

Wprowadź codzienną rutynę pielęgnacyjną, by skutecznie walczyć z zaskórnikami zamkniętymi

Zatkanie ujścia mieszków włosowych i nagromadzony tam tłuszcz powoduje powstanie zaskórnika. Często poza białawą podskórną grudką pojawia się też stan zapalny. Codzienna odpowiednia rutyna pielęgnacyjna może pomóc w walce o czystą cerę. Co zatem należy robić?

Co wybrać na zaskórniki zamknięte i dlaczego wyciskanie nie jest dobrym rozwiązaniem? 

Pojawienie się zaskórnika zamkniętego bywa prawdziwą zmorą. W końcu nie powinno się go pokrywać dodatkową grubą warstwą tłustego fluidu, bo wtedy problem może się zaostrzyć. Zaskórników zamkniętych nie można także wyciskać, bo wtedy rozprowadza się bakterie na zdrowe fragmenty skóry. Dlatego, choć kusi pozbycie się zaskórnika w radykalny sposób nie warto tego robić. Nawet w gabinetach kosmetycznych odchodzi się już od metody nakłuwania cyst, choć na pewno zabieg wykonany przez profesjonalistę będzie bezpieczniejszy. Co zatem stosować na zaskórniki zamknięte? Na pewno ważne jest dobre i gruntowne oczyszczanie skóry. Warto sięgnąć po pianki albo żele do mycia twarzy. W przypadku cery tłustej można również wykonać oczyszczanie dwuetapowe, czyli najpierw użyć olejku czy też mleczka do demakijażu, a później żelu do mycia twarzy. W przypadku skóry z takim problemem ważne jest regularne usuwanie martwego naskórka, który zatyka pory skóry i przyczynia się do problemu zaskórników. Jednak w przypadku widocznych zmian zapalnych nie trzeba używać agresywnego peelingu i można zdecydować się na delikatniejszą odmianę, czyli peeling enzymatyczny. Ważne jest stosowanie lekkich kremów nawilżających na dzień. Kremy z filtrem UV są absolutnie niezbędne. Twarz najlepiej wycierać jednorazowym ręcznikiem albo często wymieniać ten bawełniany.       

Kosmetyki na zaskórniki zamknięte – jakie mają działanie? 

Warto sięgnąć po kosmetyki, które w swoim składzie posiadają kwas salicylowy. Ma on działanie złuszczające. Ważna jest też obecność składników nawilżających i łagodzących takich jak kwas hialuronowy oraz niacynamid. Do demakijażu skóry wrażliwej z problemem zaskórników sprawdzi się płyn micelarny właśnie z pochodną witaminy B3 (niacynamidem) oraz kwasem hialuronowym. W przypadku zaskórników warto stosować kremy do twarzy, które zapobiegają utracie wody. Stosowane dedykowanych skórze problematycznej kosmetyków bez wątpienia pomoże poradzić sobie z problemem zaskórników. Nie można jednak popełniać prostych błędów takich jak chociażby pójście spać w makijażu. W ten sposób skóra nie może oddychać pory są zatkanie i to niejako zaproszenie dla zamkniętych zaskórników. Bez wątpienia można obudzić się z przykrą niespodzianką na twarzy.   

A może warto skorzystać z domowych sposobów? 

Niektórzy próbują także domowych sposobów na zaskórniki. Można stosować je wspomagająco, ale na pewno nie zastąpią działania dedykowanych kosmetyków. Jednym ze sposobów jest wykonanie parówki, czyli rozszerzenie porów skóry nad miską parującej wody, a następnie nałożenie na nią kolistymi ruchami olejku. Trzeba jednak pamiętać, że musi być on odpowiednio dopasowany do cery, bo stosując taką metodę można doprowadzić do zaostrzenia problemu. Jeżeli jesteś pod opieką lekarza dermatologa, skonsultuj stosowanie tzw. domowych sposobów właśnie z nim. Doradzi Ci czy stosowanie ich od czasu do czasu ma sens i przede wszystkim czy nie zaszkodzi to Twojej skórze.         

Artykuł sponsorowany

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE