Strona głównaPoradyJak wybrać inhalator? Przewodnik po różnych typach urządzeń

Jak wybrać inhalator? Przewodnik po różnych typach urządzeń

Wybór urządzeń, generujących substancję łatwą do wdychania, jest duży. Istnieją zarówno inhalatory standardowe, jak i te bardziej skomplikowane. Które wybrać?

Czym cechują się inhalatory?

Inhalatory są urządzeniami przeznaczonymi do rozbijania cząsteczek substancji leczniczej do niewielkich rozmiarów. Taka forma leku może przyjmować postać aerozolu. Dzięki ich pracy pacjenci mogą inhalować swój organizm medykamentami, które zostały zalecone przez lekarza w celu zwalczania jednostki chorobowej. Większość powszechnie dostępnych inhalatorów posiada także nebulizator, który posiada specjalny rezerwuar oraz system zmieniający ciecz w łatwy do wdychania aerozol.

Poszczególne rodzaje inhalatorów

Warto zaznaczyć, że sposób działania mechanizmu zależy od wykorzystanej technologii. Uniwersalny typ urządzeń ma charakter pneumatyczny. Dostępne są także inhalatory tłokowe, membranowe, ultradźwiękowe czy proszkowe. Część urządzeń ma dołączony specjalny zestaw określany mianem nebulizatora. Nie należy jednak mylić tych dwóch urządzeń, ponieważ nie każdy inhalator będzie nebulizatorem. Jak widać, już na samym początku można wyodrębnić kilka istotnych kwestii związanych z charakterystyką inhalatorów. Czym się zatem kierować by wybrać odpowiedni?

Przegląd dostępnych typów urządzeń do inhalacji

Poniżej dokonamy podziału poszczególnych rodzajów urządzeń i wskażemy ich najważniejsze cechy:

  • Inhalatory membranowe. Przez specjalną warstwę membranową przepuszcza się roztwór, który rozbija się do postaci aerozolu. Są to najczęściej bardzo małe i ciche inhalatory, które można zabierać ze sobą w podróż.
  • Inhalatory kompresorowe. Sprężone powietrzne zmienia konsystencję leku, dzięki czemu otrzymujemy charakterystyczną mgiełkę.
  • Inhalatory ultradźwiękowe. Wykorzystują falę ultradźwiękową do tworzenia nowej charakterystyki substancji. Mogą być nieco głośniejsze i wymagają regularnego czyszczenia.
  • Inhalatory pneumatyczne. Wykorzystują sprężone powietrze do tworzenia aerozolu. Powietrze pod dużym ciśnieniem przechodzi przez elementy pneumatyczne, co skutkuje otrzymaniem odpowiednich parametrów substancji do wdychania.
  • Inhalatory tłokowe. Działają poprzez ruch tłoka, który wytwarza strumień powietrza. Są wytrzymałe i łatwe w obsłudze, choć można spotkać także duże, stacjonarne egzemplarze. Inhalatory pneumatyczno-tłokowe. Połączenie cech inhalatorów pneumatycznych i tłokowych.
  • Inhalatory proszkowe. Inhalator proszkowy wyposażony jest w dozownik, który umożliwia przyjmowanie leku w formie sproszkowanej. To jeden z najwygodniejszych do użycia inhalatorów, który nie wymaga działania skomplikowanych systemów. Inhalatory proszkowe są najczęściej tańsze.

Jak wybrać inhalator?

Wybierając inhalator pamiętaj, aby używać urządzenia zgodnie z jego przeznaczeniem. To sprzęt, który służy pacjentom w różnego rodzaju terapiach, dlatego powinien być tylko i wyłącznie wykorzystywany po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Jeśli z kolei szukasz inhalatorów o określonej specyfikacji, to zawsze wybieraj te, które pochodzą z zaufanych źródeł.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Artykuł sponsorowany.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE