Strona głównaPoradyTesty psychologiczne do straży pożarnej - jak wyglądają?

Testy psychologiczne do straży pożarnej – jak wyglądają?

Zasady naboru do Państwowej Służby Pożarnej reguluje ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej oraz rozporządzeniu MSWiA z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego o przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej. Rekrutacja składa się z rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzającej znajomość przepisów i testów sprawnościowych. Każdy przyszły strażak musi zrobić także badania psychologiczne do straży pożarnej. Dziś piszemy, jak wyglądają przykładowe testy psychologiczne do straży pożarnej oraz jak się do nich przygotować. 

Zobacz: Testy psychologiczne do służby więziennej – jak zdać?

Dlaczego przeprowadza się testy psychologiczne do straży pożarnej?   

Każdy, kto chce pełnić zawodowo służbę w policji, służbie celnej, czy straży pożarnej, musi przejść przez badania psychologiczne. Ich celem jest sprawdzenie, czy kandydat poza umiejętnościami fizycznymi i wiedzą na temat pożarnictwa, jest psychicznie zdolny do służby. 

Testy psychologiczne straż pożarna organizuje po to, by wybrać tych, którzy będą w stanie działać w warunkach stresu i podwyższonego ryzyka. Strażak to osoba, która musi zachowywać się racjonalnie i odpowiedzialnie. W czasie akcji pożarniczej nie ma miejsca na błędy. Jeśli do służby trafi osoba, która będzie je popełniać, bo jej zdolności psychicznie nie są odpowiednie, może doprowadzić do utraty zdrowia lub życia siebie oraz innych strażaków. 

Tych, którzy zdają testy psychologiczne straż pożarna ocenia pod kątem umiejętności społecznych i interpersonalnych. Jeśli chcesz przystąpić do służby, pamiętaj, że te testy to sposób na to, by w służbie nie pojawiły się nieodpowiednie osoby. 

Jak wyglądają testy psychologiczne do straży pożarnej?

Na forum dla strażaków jest kilka opinii na temat tego, jak wyglądają badania psychologiczne do straży pożarnej, choć, ci którzy mają je za sobą, niechętnie dzielą się wiedzą. Badania psychologiczne do straży pożarnej obejmują:

 • test osobowości,
 • test na inteligencję i spostrzegawczość (matryca Ravena),
 • rozmowę z psychologiem. 

 Wszyscy kandydaci najpierw przystępują do testu pisemnego. W zależności od tego, do jakiej jednostki/szkoły pożarniczej chcą się dostać, zestaw pytań może być inny. My przykładowe testy psychologiczne do straży pożarnej prezentujemy nieco dalej. 

Po teście kandydat ma rozmowę z psychologiem. Specjalista nawiązuje do odpowiedzi, które pojawiały się na teście i zadaje także inne pytania, które pozwalają mu lepiej poznać osobowość kandydata do służby. 

Źródło: pixabay.com

Przykładowe testy psychologiczne do straży pożarnej – część pisemna

Kandydaci wybierają na skali od 1 do 5, jak bardzo pasuje do nich dane stwierdzenie:

 • Nigdy się nie spóźniam.
 • Bywam zapominalski. 
 • Jestem roztargniony, gdy się nie wyśpię. 
 • Muszę spać minimum 7 godzin w ciągu doby.
 • Potrafię wypić dużo alkoholu i zachować trzeźwy umysł. 
 • Mam sporo zainteresowań, którym poświęcam wolny czas. 

Zobacz: Testy psychologiczne na broń – jak wyglądają?

 Testy psychologiczne straż pożarna – rozmowa z psychologiem

W czasie rozmowy psycholog może poprosić o rozwinięcie odpowiedzi na niektóre pytania. Może też zadać je drugi raz, żeby sprawdzić, czy kandydat powiedział prawdę. W testach psychologicznych do służb mundurowych pojawia się jedna prawidłowość – kandydat przyłapany przez psychologa na kłamstwie niemal zawsze jest skreślany i nie przechodzi dalej. 

Psycholog pyta czasem także o sprawy prywatne, plany zawodowe – zadaje pytania, które zwykle pojawiają się w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli masz doświadczenie zawodowe, będzie pytać o przebieg karieru lub powody, dla których chcesz zmienić pracę. Jeden z kandydatów opisywał, że u niego pojawiło się pytanie o zapachy. Najpierw było ogólne, czy odgrywają ważną rolę w jego życiu. Odpowiedział, że nie. Następnie na pytanie, czy wyczuwa charakterystyczny zapach, wchodząc gdzieś po raz pierwszy i potwierdził, że tak. Takie odpowiedzi mogą być potraktowane przez psychologa jak sprzeczność, ale kandydat może je uzasadniać, co pozwala wyjść z tak patowej sytuacji. 

Ile trwają testy psychologiczne do PSP? 

Każdy kandydat może pisać testy psychologiczne do straży pożarnej tak długo, jak potrzebuje. Nie ma limitu czasu. W praktyce większość oddaje swoje testy po około dwóch godzinach. 

Rozmowa z psychologiem trwa kilkanaście minut, choć zdarzały się dłuższe spotkania. 

Czy trzeba specjalnie się przygotowywać do testów PSP? 

Nie i nawet nie wolno tego robić. Każdy, kto przystępuje do testu, powinien mieć świadomość tego, że ten test także jemu pokaże, czy nadaje się do służby. W czasie testów mają odpaść ci kandydaci, którzy nie nadają się do pracy strażaka: nie potrafią współpracować w grupie, źle oceniają zagrożenie i ryzyko, zbyt pochopnie podejmują decyzje, nie umieją przyjąć na siebie odpowiedzialności za innych.

Ci, którzy zdawali testy podkreślają, że Państwowa Straż Pożarna celowo nie udostępnia zestawu pytań. Bardzo trudno znaleźć autoryzowane przykładowe testy psychologiczne do straży pożarnej. Pojawiają się jedynie pojedyncze wątki na forach internetowych, które mówią o tym, jak wyglądają badania psychologiczne do straży pożarnej. Każdy, kto zdawał testy psychologiczne do straży pożarnej radzi innym kandydatom, by w czasie testu i rozmowy z psychologiem:

 • nie robili z siebie bohatera,
 • nie idealizowali siebie i swoich osiągnięć, 
 • pokazali się jako osoby zdecydowane i twardo stąpające po ziemi. 

Przejrzyj zatem jeszcze raz nasze przykładowe testy psychologiczne do straży pożarnej i nastaw się, że będziesz odpowiadał na tego typu pytania. W rozmowie z psychologiem również bądź szczery i konkretny. To też ma wpływ na finalny wynik całego badania. 

Zobacz: Testy psychologiczne do służby celnej – co trzeba wiedzieć?

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE