Strona głównaChorobyBabcine sposoby na zapalenie krtani, czyli domowe sposoby

Babcine sposoby na zapalenie krtani, czyli domowe sposoby

Przedłużająca się chrypka, utrata głosu czy ból przy przełykaniu często mylone są z pierwszymi objawami przeziębienia. Błędna diagnoza znacznie utrudnia dobranie odpowiedniego leczenia, co w przypadku zapalenia krtani powodować może nawroty choroby w przyszłości czy znacznie przedłużyć okres rekonwalescencji. Zapalenie krtani nie musi od razu wiązać się z koniecznością przyjmowania antybiotyku, a metody, które z pokolenia na pokolenie przekazywane są przez nasze babcie, bardzo często okazują się być skutecznym antidotum. 

W dzisiejszym artykule wyjaśnimy:

  • Czy czosnek na zapalenie krtani jest skuteczny?
  • Jakie są domowe sposoby na zapalenie krtani u dziecka?
  • Czy obrzęk krtani wyleczyć można domowymi sposobami?

Babcine sposoby na zapalenie krtani 

Cierpiąc na zapalenie krtani, warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, co pozwoli uniknąć bolesnego w skutkach podrażnienia gardła. Jednak samo picie płynów nie wystarczy. Kiedy do czynienia mamy ze stanem zapalnym, należy dotrzeć do problemu i go wyleczyć. Zdarza się, że przyczyna nawracających infekcji prowadzących do zapalenia krtani jest stała i wystarczy wdrożyć odpowiednie działania, by pozbyć się bolesnego schorzenia. Jeśli mimo to, zdarzyło się nam zachorować, warto sięgnąć do sprawdzonych, babcinych sposobów na zapalenie krtani. Są one przede wszystkim sprawdzone, bezpieczne i skuteczne, a stosowanie ich nie ma negatywnych skutków nawet w przypadku przyjmowania innych leków.

Czosnek na zapalenie krtani? 

Nie od dziś wiadomo, że czosnek jest naturalnym antybiotykiem, a jego działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne świetnie uzupełnia leczenie niejednego schorzenia. Czy czosnek pomaga na zapalenie krtani i jak go stosować? Chyba każdy z nas zna smak i zapach czosnku z dzieciństwa. Nie należał on do najprzyjemniejszych, jednak mamy i babcie usilnie podawały go, kiedy byliśmy chorzy. W przypadku zapalenia krtani czosnek jest jednym z domowych sposobów leczenia, bezpiecznym zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Najskuteczniejszą metodą leczenia zapalenia krtani jest ssanie obranego ząbka czosnku. Nie da się ukryć, że spotkania towarzyskie po zastosowaniu tego sposobu lepiej odłożyć na późniejszy termin, jednak efekty zauważalne są już nawet po kilku godzinach. 

Zapalenie krtani – domowe sposoby 

Aby wyleczyć zapalenie krtani domowymi sposobami, wcale nie musimy wykorzystywać czosnku. Zdarza się, że niektórzy nie tolerują jego zapachu czy smaku, albo też zwyczajnie są na niego uczuleni. Nie oznacza to jednak, że nie mogą oni jednak skorzystać z babcinych sposobów na zapalenie krtani. Wysoką skuteczność wykazują także płukanki wykonane z sody oczyszczonej czy soli, a także inhalacje z soli fizjologicznej. Nieco starszym sposobem są inhalacje nad miską naparu z szałwii, olejku miętowego czy rumianku. Bardzo ważnym aspektem jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie, zarówno bezpośrednio strun głosowych, poprzez przyjmowanie większej ilości płynów, jak i powietrza, stosując specjalne nawilżacze. 

Obrzęk krtani – domowe sposoby

Obrzęk krtani bardzo często towarzyszy jej zapaleniu. To właśnie on jest odpowiedzialny za trudności w przełykaniu czy mówieniu. Jednak przy regularności stosowania domowych sposobów, obrzęk krtani możemy znacznie złagodzić. Tu również świetnie sprawdzą się wszelkie sposoby nawilżenia krtani, zaczynając od zwiększonego nawodnienia organizmu, kończąc na różnego rodzaju inhalacjach. W obrzęku krtani sprawdzą się także herbaty z miodem i cytryną, które nie tylko dostarczają witaminy C, ale także koją podrażnione gardło. Oprócz wykorzystania szałwii czy rumianku do domowych inhalacji warto zrobić z nich także napar do picia. Pomoże on nie tylko zwiększyć przyjmowanie płynów, ale także ukoi obrzęk spowodowany zapaleniem krtani.

Zapalenie krtani leczenie domowe, nie zawsze skuteczne

Leczenie domowe zapalenia krtani nie zawsze jest skuteczną metodą. Wszystko uzależnione jest od stopnia intensywności stanu zapalnego w naszym organizmie. Warto jednak pamiętać, że zanim sięgniemy po jeden z farmaceutyków, wypróbować można skuteczne domowe sposoby na zapalenie krtani. Jeśli jednak po kilku dniach nie zauważymy żadnej poprawy, niezbędna okaże się wizyta u lekarza i rozpoczęcie leczenia zgodnie z wydanymi zaleceniami. Mimo iż leczenie domowe zapalenia krtani nie zawsze okazuje się skuteczne, zdecydowana większość pacjentów, która zdecydowała wdrożyć się babcine metody kuracji, zauważa poprawę.

Sprawdź też:

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE