Strona głównaChorobyChoroba dwubiegunowa - test. Czy jesteś bipolarny?

Choroba dwubiegunowa – test. Czy jesteś bipolarny?

TikTok wypełniony jest filmami związanymi z zaburzeniami czy chorobami psychicznymi. Z jednej strony jest to naprawdę super trend, bo nareszcie w Polsce zaczynamy normalizować to, że ludzie poza chorobami fizycznymi, cierpią również na te psychiczne. Jednak druga strona medalu tego trendu to samo diagnozowanie się, które nie jest dobre. Diagnozę chorób i zaburzeń psychicznych zawsze stawia lekarz psychiatra. Jednak jeśli masz wątpliwości i szukasz informacji w sieci o testach na chorobę dwubiegunową to dobrze, że wykazałeś/aś zainteresowanie swoim zdrowiem psychicznym! Nie oszukujmy się – wszyscy szukamy w Internecie informacji o tym, jak sprawdzić, czy nasze podejrzenia związane z jakimiś objawami są zasadne. W tym artykule skupiam się na testach na chorobę dwubiegunową – czy są takie? Zapraszam do lektury.

Zanim przejdziemy do tekstów na chorobę dwubiegunową, rozwiejemy najpierw wątpliwości i nagromadzone mity o tym schorzeniu. Choroba afektywna dwubiegunowa (w skrócie ChAD), nazywana jest również przez wiele osób psychozą maniakalno – depresyjną, czy chorobą bipolarną (nawiązanie do posiadania dwóch biegunów). Występują w niej okresy manii oraz depresji które (mimo że są od siebie bardzo różne) sprawiają choremu tyle samo cierpienia i są równie niebezpieczne. 

Jako społeczeństwo stajemy się coraz bardziej otwarci – do głosu zaczyna dochodzić najmłodsza generacja, czyli pokolenie Z, dla którego temat zdrowia psychicznego nie jest tabu. Słyszymy od wielu starszych osób, że kiedyś ludzie byli zdrowi i nie było takich wymysłów, jednak to nie wymysły są przyczyną coraz częstszego diagnozowania choroby afektywnej dwubiegunowej, a większa świadomość ludzi. Poszerza ją m.in. duża liczba psychiatrów/psychoterapeutów, którzy tworzą treści psychoedukacyjne w social mediach.

Choroba dwubiegunowa – test online. Odpowiedz na te pytania

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane ze swoim stanem, to nie zastanawiaj się – idź do psychiatry, który najlepiej zna się na chorobie dwubiegunowej. Testy online nie są najlepszym rozwiązaniem – mogą Cię one jednak jeszcze bardziej zmotywować do pójścia do specjalisty, który jako jedyny postawi Ci pewną diagnozę. Jakie na chorobę afektywną dwubiegunową testy online znajdziesz w Internecie? Różne – jest ich naprawdę sporo. Jakie pytania, które mają pomóc zdiagnozować chorobę afektywną dwubiegunową w testach, pojawiają się najczęściej? Oto kilka z nich (mają one formę stwierdzeń, na które trzeba odpowiadać tak lub nie):

  • Potrzebuję mniej snu: TAK/NIE
  • Jestem aktywniejszy fizycznie: TAK/NIE
  • Wydaję więcej/zbyt dużo pieniędzy: TAK/NIE
  • Częściej się kłócę: TAK/NIE
  • Szybciej myślę: TAK/NIE

Jak widzisz, powyższe stwierdzenia w testach czy jesteś bipolarny, odnoszą się do okresu manii która, aby zdiagnozować chorobę afektywną dwubiegunową, musi występować. Oczywiście są to tylko niektóre z pytań pomagających stwierdzić chorobę dwubiegunową – testy online nie są wystarczające. Niezbędny jest także wywiad i testy przeprowadzone przez lekarza psychiatrę. Wiele stronek uwzględnia również w testach „Czy jesteś bipolarny?” pytania pomagające w diagnozowaniu depresji, która jest tym drugim biegunem w ChAD.

bipolar u dziewczyny

Czy jesteś bipolarny? Test na chorobę dwubiegunową ciąg dalszy  

Coraz częściej zaczynamy zastanawiać się nad sobą – czy jest nam dobrze, czy jesteśmy szczęśliwi, co nas drażni w naszych zachowaniach itd. Samoobserwacja, spojrzenie w głąb siebie może skłonić Cię do dalszego zanurkowania w problematyczne kwestie. Wiadomo, praca nad sobą jest trudna: pierwsza wizyta u psychiatry, psychoterateuty, farmakologia – to ciężkie tematy, które są stresujące. Jednak na pewno pomagają ruszyć z miejsca i przynoszą ulgę. 

Ludzie, którzy zaczynają zauważać, że nie czują się najlepiej, wyszukują w Internecie wątków na forach: Bipolarność test – jest taki?, Choroba afektywną dwubiegunowa test, Depresja dwubiegunowa – test,  Choroba dwubiegunowa – test. Uwierz, nie jesteś jedyny/a – bardzo dużo ludzi mierzy się z problemami, które mogą świadczyć o jakimś schorzeniu czy zaburzeniu psychicznym. Jednak nie ma czegoś takiego jak depresja dwubiegunowa – testy w Internecie, które nazywają się „Czy masz depresję dwubiegunową? Test w 3 minuty!” nie są zapewne wiarygodne. Jeśli chodzi o depresję, to najczęściej stosuje się skalę Becka, która może pomóc w diagnozie i kontrolowaniu kwestii farmakoterapii. Jakie stwierdzenia w tym teście znajdziesz? Głównie te, które odnoszą się do obniżonego nastroju, braku siły, byciu rozproszonym, zmęczonym itp. Choroba dwubiegunowa – tekstów na to schorzenie jest bardzo dużo, bo dotyczą zarówno okresów manii/hipomanii, jak i depresji. Psychiatrzy wykorzystują również: 

  • YMRS – Young Mania Rating Scale
  • HCL-32 – Hypomania Check List
  • MDQ – Mood Disorder Questionnaire
  • Skalę depresji Hamiltona

Czy test online na dwubiegunówkę może być w 100% skuteczny? 

Jak widzisz – na chorobę afektywną dwubiegunową testów jest naprawdę sporo, bo jest ona trudna do rozpoznania. Wiele osób wyszukuje w sieci Bipolarność – test. Czy znacie jakiś wiarygodny? czy Bipolarność – test online. Oczywiście mogą one być przydatnym narzędziem, dzięki któremu zapali Ci się czerwona lampka, przez którą zgłosisz się do lekarza. Jednak wiele osób pozostaje tylko na zrobieniu sobie na chorobę dwubiegunową testu w Internecie – dlaczego jest to złe? Bo testy online nigdy nie dadzą Ci 100% pewności, czy masz daną chorobę, czy nie. Może Cię to tylko niepotrzebnie zdołować. Na chorobę dwubiegunową testy powinien robić tylko i wyłącznie ktoś po wieloletnich studiach, bo ludzka psychika jest naprawdę skomplikowana – trzeba mieć ogromną wiedzę, aby móc diagnozować choroby psychiczne. 

Jednak super, że szukasz o tym informacji, bo jest to krok do przodu! Ze zdrowiem psychicznym nie ma żartów i musimy się sprawdzać i badać, jeśli cokolwiek powoduje, że mamy wątpliwości związane z naszym stanem – to żaden wstyd, a może uchronić nas to od masy cierpienia, złości i frustracji. Jeśli głowa nie pracuje dobrze, to nie ważne ile będziesz zarabiać, jak dobrze będziesz się uczyć, jak bardzo nie będziesz zakochany/a – wszystko będzie pod znakiem zapytania, bo cierpiąc psychicznie, odbieramy sobie radość z życia, bez względu na to, w jak dobrej sytuacji (materialnej, szkolnej, związkowej, rodzinnej itd.) jesteśmy.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE