Strona głównaChorobyZrośnięte wargi sromowe u niemowląt

Zrośnięte wargi sromowe u niemowląt

Zrośnięcie warg sromowych u dziecka nie jest często występującą przypadłością. Szacuje się, że dotyka ona ok. 1% dziewczynek, choć w ostatnich latach liczba przypadków nieznacznie wzrosła. Wokół tego problemu narosło wiele niejasności, szczególnie dotyczących przyczyn sklejonych warg sromowych. Jak objawia się zrośnięcie warg sromowych? Czy jest to poważny problem zdrowotny u dziecka? Czy są domowe sposoby leczenia zrośniętych warg?

Czym jest synechia warg sromowych?

Zrośnięcie warg sromowych nazywane jest inaczej synechią lub sklejeniem warg sromowych. Problem ten dotyka dziewczynki, najczęściej w wieku od 1. miesiąca życia do kilku lat. Co ciekawe, może się zdarzyć także u dorosłych kobiet, najczęściej w okresie menopauzy. Przyczyn synechii może być wiele. Jako podstawową przyczynę wymienia się obniżony poziom estrogenów w organizmie, odpowiedzialnych za produkcję wydzieliny zwilżającej okolice intymne. Z tego powodu problem zrośniętych warg sromowych rzadko występuje u niemowląt, ponieważ mają one zwykle wysoki poziom estrogenów, pochodzących z organizmu matki. Częściej pojawia się u dziewczynek w wieku 1-2 lata. Zrośnięcie warg sromowych może być także spowodowane nieprawidłowa higieną. Jeżeli dziecko ma zbyt rzadko wymienianą pieluchę, skóra w okolicach miejsc intymnych jest narażona na długotrwały kontakt z moczem i kałem. Wpływa to szkodliwie na stan warg sromowych. Inne przyczyny, to np. nieprawidłowy sposób używania środków higieny, takich jak chusteczki nawilżające dla niemowląt, pudry, zasypki oraz kremy pielęgnujące. Sklejenie warg srmowych może być wywołane przez podrażnienia, które wywołuje za ciasna i niewygodna bielizna, często wykonana z materiałów syntetycznych. Czasami przyczynami tego schorzenia są częste miejscowe stany zapalne. Jak wyglądają zrośnięte wargi sromowe?

Jak rozpoznać zrośnięte wargi sromowe u niemowląt i małych dzieci?

Czy łatwo rozpoznać zrośnięte wargi sromowe? Dolegliwość ta daje objawy, np. w postaci problemów z oddawaniem moczu. Synechia warg sromowych na zdjęciach w poradnikach lekarskich pomaga rozpoznać schorzenie. Dlatego zdjęcia synechii warg sromowych są istotną pomocą dla rodziców dziewczynek, którzy powinni kontrolować ciało dziecka, aby w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości. Sklejenie warg sromowych może być częściowe lub całkowite. W tym drugim przypadku pozostaje jedynie mały otwór, przez który wypływa mocz. Dlatego podstawowe objawy związane są z nieprawidłowym oddawaniem moczu. Często wydaje się, że dziecko się moczy, ponieważ po wstaniu z nocnika, za chwilę mocz zaczyna znowu przeciekać przez zrosty. Po zrośnięciu warg sromowych u dziecka mogą powstawać zachyłki, w których zalega mocz i wydzielina. Może to powodować podrażnienia oraz stan zapalny okolic intymnych. Dziecko odczuwa dyskomfort, ból oraz pieczenie. Zrośnięte wargi sromowe należy leczyć. Problem należy zgłosić do pediatry, który następnie oceni skalę problemu i zaleci dalsze postępowanie. Być może skieruje także dziecko do ginekologa dziecięcego, który zajmie się dalszym leczeniem.

Sposoby leczenia sklejonych warg sromowych

Jakie są sposoby leczenia synechii? Jak już wiadomo, może zajść konieczność wizyty u ginekologa dziecięcego. Zdarza się, że dolegliwość ustępuje samoistnie. Należy odpowiednio pielęgnować skórę oraz obserwować, czy problem ustępuje. Nie ma innych domowych sposobów na pozbycie się tej choroby. Zaleca się jedynie bardzo dokładną higienę, osuszanie warg sromowych po myciu oraz delikatne rozchylanie warg rękoma. Najczęściej zrośnięcie warg sromowych leczy się za pomocą maści z estrogenami lub maści sterydowych. Maści estrogenowe stosuje się przez kilka tygodni. W tym czasie należy sprawdzać, czy nie występują u dziecka skutki uboczne, takie jak miejscowe podrażnienia skóry, czy powiększone i bolesne piersi. W bardzo rzadkich sytuacjach konieczny jest zabieg operacyjny, za pomocą którego rozdziela się wargi sromowe. Zabieg ten jest jednak ostatecznością. Wykonuje się go w szpitalu, najczęściej w znieczuleniu ogólnym.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE