Strona głównaChorobyWizyta u proktologa - jak się przygotować?

Wizyta u proktologa – jak się przygotować?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaki lekarz wykonuje badanie odbytu, lub czym się zajmuje proktolog? Jest to specjalista, do którego możesz się wybrać w przypadku chorób m.in. odbytu. Z artykułu dowiesz się, jak wygląda wizyta u proktologa oraz jak się przygotować do wizyty u proktologa. Proktolog – czym się zajmuje? Proktolog jest specjalistą, który zajmuje się chorobami końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Są to choroby odbytu, odbytnicy oraz kanału odbytu.

Jeśli więc zastanawiasz się, jaki lekarz robi badanie odbytu – jest to właśnie proktolog. Diagnozuje i leczy on schorzenia, takie jak:

  • szczelina odbytu, 
  • nowotwór odbytu, 
  • nowotwór jelita grubego, 
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego, 
  • ropień okołoodbytniczy. 

Pierwszy raz u proktologa wcale nie musi wiązać się ze stresem i lękiem. Do tego lekarza zgłoś się, gdy doskwierają Ci objawy w postaci bólu, pieczenia i swędzenia. Niepokój powinny wzbudzić również długotrwałe zaparcia, biegunki, ropne wycieki, nietrzymanie stolca, krwawienie, czy uczucie niepełnego wypróżnienia. Zwlekanie z pierwszym razem u proktologa w niczym nie pomoże, a jedynie doprowadzi do rozwoju choroby. 

Jeśli dotyczą Cię wymienione sygnały, jak najszybciej wybierz się do specjalisty. Pamiętaj, że choroby odbytu są normalnymi dolegliwościami i mogą ustąpić stosunkowo szybki, gdy tylko odpowiednio się zareaguje. Zaniedbane dolegliwości mogą przerodzić się w poważniejsze schorzenia, nawet te zagrażające życiu.

Jak się ubrać do proktologa? Jak przygotować się do wizyty u proktologa? Odpowiedzi znajdziesz niżej. 

Jak wygląda wizyta u proktologa? Jak się ubrać do proktologa?

Zastanawiasz się, jak wygląda wizyta u proktologa? Zarówno pierwszy raz u proktologa, jak i każdy kolejny – rozpoczyna się od wywiadu. Omawiane są kwestie związane ze sposobem odżywiania się, aktywnością fizyczną, wszelkimi chorobami, na które cierpi pacjent, a także lekami, które przyjmuje. 

Najczęściej po przeprowadzonym wywiadzie, lekarz wykonuje badania odbytu i odbytnicy. Badanie per rectum polega na włożeniu palca do odbytnicy, co ma na celu przejrzenie wnętrza kanału. W zależności od doskwierających dolegliwości, proktolog może zlecić wykonanie kolejnych badań, w tym:

  • rektoskopii, 
  • anoskopii,
  • USG, 
  • wlewu doodbytniczego,
  • prześwietlenia RTG, 
  • kolanoskopii, 
  • badania na krew utajoną. 

Jak przygotować się do wizyty u proktologa? Pierwsza wizyta nie musi być stresująca

Wiesz już, jak wygląda wizyta u proktologa i czym się zajmuje proktolog, zatem przejdźmy do kwestii związanej z tym, jak przygotować się do wizyty u proktologa. Przed wizytą warto przede wszystkim zadbać o wypróżnienie się, a także o umycie okolic odbytu. 

Dopytując, jak przygotować się do wizyty u proktologa, możesz również spotkać się z zaleceniami dot. picia. Na dzień przed wizytą należy pić dużo wody, a także unikać ciężkostrawnych zdań. Postaw na lekkie posiłki, w miarę możliwości o płynnej konsystencji. 

Z kolei jak się ubrać do proktologa? Tak naprawdę nie ma tutaj żadnych szczególnych zaleceń. Do proktologa należy ubrać się wygodnie, a to ze względu na konieczność rozebrania się od pasa w dół w celu wykonania badania. Jeśli więc nie wiesz, jak się ubrać do proktologa, postaw na komfortowy, luźny strój, który bez problemu ściągniesz i ubierzesz. 

Szukając informacji na temat tego, jak się przygotować do wizyty u proktologa, można natrafić na informację, by kobiety unikały wizyt w trakcie miesiączki. W tym czasie nie zaleca się wykonywać wszelkich badań endoskopowych dolnego odcinka przewodu pokarmowego, nie pobiera się również moczu. Już na etapie ustalania wizyty – weź to pod uwagę. 

W przypadku badań z większą inwazyjnością, niezbędne jest wcześniejsze wykonanie lewatywy. Mowa tu np. o anoskopii, czy rektoskopii. Przygotowanie do kolanoskopii z kolei rozpoczyna się już na kilka dni przed zabiegiem. Pacjent musi przejść na dietę płynną, a na 24 godziny przed badaniem musi przyjąć preparat przeczyszczający, który został przepisany przez lekarza. Istotne jest w tym czasie spożywanie dużej ilości płynów – najlepiej niegazowanej wody. Pozwoli to uniknąć odwodnienia organizmu. 

Mamy nadzieję, że wiesz już, jaki lekarz wykonuje badanie odbytu oraz jak się przygotować do wizyty u proktologa! 

Zobacz też:

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE