Strona głównaDzieckoUzależnienie dziecka od komputera

Uzależnienie dziecka od komputera

Dzisiejsze życie jest bardzo skomputeryzowane. Niestety negatywnie wpływa to na dzieci. W internecie czyha na dzieci wiele potencjalnych zagrożeń. Warto jest rozmawiać z dziećmi, aby korzystanie z internetu nie stało się uzależnieniem bądź byciem ofiarą przestępstwa. Uzależnienie od Minecrafta – jak sprostać temu problemowi? Jak poradzić sobie z nastolatkiem uzależnionym od komputera? Jak leczyć uzależnienie od komputera u dzieci? Jakie są objawy uzależnienia od komputera u dzieci? Jak walczyć z uzależnieniem od komputera? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższej treści artykułu. Zostań z nami!

Objawy uzależnienia od internetu u dzieci i młodzieży

Co powinno Cię zaniepokoić, jako rodzica? Jakie są objawy uzależnienia od komputera u dzieci? Objawy to np. przeżywanie aktywności popełnionych w internecie, nieodróżnianie świata realnego od wirtualnego, planowanie kolejnego działania online, ciągłe zwiększanie czasu przeznaczonego na korzystanie z komputera, pokazywanie satysfakcji z ciągłego przebywania przed komputerem, brak respektowania nakazów rodziców co do ograniczenia korzystania z internetu, zmiany nastroju spowodowane nieudaną akcją w grze, nerwowość, agresja, pobudzenie, szybka irytacja, utrata znajomości, zaniedbywanie obowiązków, pozbywanie się innych zainteresowań na rzecz komputera, okłamywanie rodziców w celu ukrycia swoich zamiarów związanych z używaniem internetu, traktowanie komputera jako jedyne źródło dobrego nastroju, ucieczki przed codziennością. 

Te objawy uzależnienia od komputera u dzieci są bardzo niepokojące. Nie pozostawiają one wyboru. Uzależnienie wymaga leczenia terapeutycznego. Dziecko prowadzące taki tryb życia bardzo sobie szkodzi. Dochodzi do podporządkowania życia pod komputer. Codziennie nadużywanie komputera ogranicza rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny. Pierwszym krokiem ze strony rodzica powinny być rozmowy z dzieckiem, a także udanie się chociażby do psychologa szkolnego. Nie można bagatelizować problemu. Im wcześniej podejmie się próby leczenia uzależnienia od Minecrafta, czy innej gry, tym lepiej. Często dzieci uciekają w świat wirtualny, kiedy posiadają problemy w rzeczywistości, o których rodzice nie mają nawet pojęcia. Powrót do równowagi jest możliwy i konieczny, jednak wymaga to sporo cierpliwości pracy. 

Szczególnie narażone na uzależnienie od Minecrafta, innych gier, czy działania w internecie są dzieci, które nie potrafią radzić sobie ze stresem, mają zaburzenia lękowe, są impulsywne, kompulsywne, mają problemy z byciem obowiązkowym i sumiennym. Wpływ ma także sytuacja rodzinna – bycie dzieckiem w rozbitej rodzinie, trwający rozwód rodziców, toksyczni rodzice, konflikty w rodzinie, brak wsparcia, ciągłe karanie, kontrolowanie. 

Skutki uzależnienia od internetu

Zanim przejdziemy do zagadnień mówiących o tym, jak poradzić sobie z nastolatkiem uzależnionym od komputera, jak leczyć uzależnienie od komputera u dzieci, jak walczyć z uzależnieniem od komputera, warto poznać skutki nieleczonego uzależnienia od internetu. Są to m. in. zaburzenia lękowe, depresja, fobia, ataki paniki, niepokój, osłabienie układu odpornościowego, problemy ze snem, nadpobudliwość, chroniczne przeciążenie przez brak aktywności fizycznej. padaczka ekranowa. Oprócz fizycznych objawów powstają także objawy psychiczne, jak unikanie realnych kontaktów, które prowadzi do samoizolacji, osamotnienie, porzucanie obowiązków i pasji.

Leczenie uzależnienia od komputera

Jak poradzić sobie z nastolatkiem uzależnionym od komputera? Jak leczyć uzależnienie od komputera u dzieci? Jak walczyć z uzależnieniem od komputera? Takie pytania zadają rodzice. Nie jest to łatwy problem i często same zakazy i rozmowa nie są wystarczające. Należy podjąć się terapii dla dzieci uzależnionych. Może ona być psychoterapią indywidualną bądź rodzinną. Zaleca się podejmowania psychoterapii poznawczo – behawioralnej (CBT) oraz dialogu motywującego. Taki rodzaj pomoże osobie uzależnionej na zrozumieniu swoich emocji, problemu. Dziecko, podczas takiej terapii, zacznie zdawać sobie sprawę ze swojego zachowania, podejmie próbę zmiany swoich przekonań. Konieczne będzie wprowadzenie do leczenia treningu zarządzania czasem oraz kompetencji psychospołecznych. Dziecko początkowo może nie być chętne do brania udziału w terapii, jednak w większości przypadków, z czasem opór jest mniejszy.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE