Strona głównaDietaRozpisana dieta przed kolonoskopią

Rozpisana dieta przed kolonoskopią

Stan zdrowia układu pokarmowego trzeba regularnie kontrolować. Zwłaszcza wtedy, gdy wcześniej pojawiały się z jego strony jakieś dolegliwości. W celu sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku przeprowadza się badanie kolonoskopijne. Rozpisana dieta przed kolonoskopią jest bardzo istotna, musi być przede wszystkim lekkostrawna. Zmiany należy wprowadzić już na około tydzień przed zabiegiem.

Dlaczego rozpisana dieta przed kolonoskopią jest ważna?

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu endoskopu do odbytnicy. Urządzenie jest wyposażone w kamerkę i emituje własne światło, dlatego na monitorze widoczny jest stan jelita grubego. Aby maksymalnie ułatwić dobrą widoczność tego obszaru, wskazana jest rozpisana dieta przed kolonoskopią. Niewskazane jest spożywanie produktów, które mogą wywołać niestrawność.

Co jeść przed kolonoskopią?

Zasadne wydaje się zatem pytanie, co jeść przed kolonoskopią? Sprawdzą się przede wszystkim posiłki gotowane w tradycyjny sposób lub na parze, na przykład warzywa. Dobrym rozwiązaniem są różne zupy, kremy, na rzecz rezygnacji z produktów bogatych w błonnik. Co jeść przed kolonoskopią oprócz tego? Należy sięgać przede wszystkim po lekkostrawne produkty, które są szybko wydalane przez organizm.

Przykładowy jadłospis przed kolonoskopią

Przykładowy jadłospis przed kolonoskopią zależy od tego, jaki czas pozostał do zabiegu. Na 7-5 dni przed nim można przygotować na przykład warzywa na parze, surowe owoce i warzywa – wyłącznie z drobnymi pestkami. Deserem może być na przykład galaretka, czy kisiel. Przykładowy jadłospis przed kolonoskopią powinien być bardziej restrykcyjny, im bliżej terminu badania. Najlepsza jest dieta półpłynna.

Dieta na kolonoskopii

Dieta lekkostrawna przed badaniem

Kolonoskopia nie należy do przyjemnych badań, odczuwalny jest duży dyskomfort. Z uwagi na konieczność uzyskania dobrej widoczności jelita grubego niezbędne jest wdrożenie diety lekkostrawnej przed badaniem. Można jeść na przykład gotowane mięso, ryż, kleiki, ryby. W diecie lekkostrawnej przed badaniem może znaleźć się również chleb i makaron.

Klarowne zupy przed kolonoskopią

Jak najbardziej wskazane są klarowne zupy przed kolonoskopią, doskonałym przykładem jest choćby zupa dyniowa, przypominająca krem. Jest nie tylko smaczna, ale również pożywna. Mając na myśli klarowne zupy przed kolonoskopią nie można zapomnieć o klasycznym rosole. Nie powinien być nadmiernie tłusty, tak naprawdę w żadnej postaci nie zaszkodzi.

Banany przed kolonoskopią

Nazwa diety bezresztkowej w najbardziej dobitny sposób pokazuje, jak ważne jest oczyszczenie jelita grubego przed zaplanowaną kolonoskopią. W organie nie mogą gromadzić się żadne resztki pokarmów, dlatego ryzyko trzeba zminimalizować. Banany przed kolonoskopią mogą być spożywane, ale do maksymalnie trzech dni przed zabiegiem. W dzień poprzedzający kolonoskopię można zjeść lekkie śniadanie i do końca dnia wypić około 4 litry roztworu glikolu polietylenowego. Banany przed kolonoskopią, gdy pozostało do niej mało czasu są więc niewskazane.

Kawa przed kolonoskopią

Co z kawą przed kolonoskopią? Można ją pić, czy lepiej unikać? Zasadniczo nie powinna ona zaszkodzić, jednak lepiej ograniczać jej picie. Na dobę przed jest to całkowicie wykluczone. Jednak wcześniej kawa przed kolonoskopią może być pita. Wskazane jest jednak przygotowanie jej w delikatniejszej wersji, tak na wszelki wypadek.

Jogurt naturalny przed kolonoskopią

Z uwagi na konieczność przejścia na lekkostrawną dietę, jogurt naturalny przed kolonoskopią może być jedzony. Produkt ten charakteryzuje łatwość wchłaniania, zatem nie zaszkodzi pacjentowi. Ważne jest, aby nie wrzucać do niego żadnych ziaren, najlepiej zjeść go w podstawowej postaci. Jogurt naturalny przed kolonoskopią jest często jedzonym produktem.

Czy można pić kawę po kolonoskopii?

Zarówno przed, jak i po kolonoskopii wskazane jest utrzymywanie lekkostrawnej diety. Często pojawia się pytanie, czy można pić kawę po kolonoskopii? Otóż na pewno niewskazana jest mocna kawa i herbata. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej tego unikać. To, czy można pić kawę po kolonoskopii jest dla wielu ludzi ważną kwestią. Ponieważ daje ona energię na cały dzień.

Jak się przygotować do kolonoskopii i gastroskopii?

Wśród badań mających na celu sprawdzenie stanu jelit znajdują się kolonoskopia i gastroskopia. Osoby mające na nie skierowane zastanawiają się jak się przygotować do kolonoskopii i gastroskopii? Najważniejsze jest wprowadzenie lekkostrawnej diety, aby jelita były dobrze widoczne, wówczas nic nie zakłóca ich pracy. Jak się przygotować do kolonoskopii i gastroskopii? Ważne jest pozytywne nastawienie psychiczne. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE