Strona głównaDietaCzy można jeść surowe jajka

Czy można jeść surowe jajka

W Internecie przewija się wiele informacji na temat tego, że obróbka cieplna jaj niszczy cenne składniki odżywcze i witaminy, dlatego też rodzą się pytania – czy nie lepiej jeść surowe jaja? Czy można jeść surowe jajka? Czy surowe jajko jest zdrowe? Jak działa na organizm surowe jajko, na co pomaga picie surowych jajek? Czy picie surowego żółtka ma pozytywny wpływ na organizm? Odpowiedzi na poniższe pytania znajdziesz poniżej. Zostań z nami!

Czy jedzenie surowych jajek to dobry pomysł?

Jajka to cenne źródło niezbędnych substancji odżywczych i witamin. Kiedyś rekomendowało się ograniczenie spożycia jaj ze względu na dużą zawartość cholesterolu. Warto jednak podkreślić, że dawniej nie rozróżniano takich pojęć, jak „dobry” i „zły cholesterol”. Całkowity cholesterol składa się bowiem z dwóch frakcji LDL (low density lipoprotein) i HDL (high density lipoprotein). Frakcja LDL to lipoproteiny o małej gęstości, które uważane są za niekorzystne ze względu na to, że odkładają nadmiar cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko i może doprowadzić do miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. HDL to lipoproteiny o dużej gęstości. Pełnią on rolę tego “dobrego cholesterolu”, który ma za zadanie obniżać poziom LDL.

Im więcej produktów spożywczych z frakcją HDL dostarczamy do naszego organizmu, tym więcej frakcji LDL jest usuwane i tym mniejsze jest ryzyko chorób naczyniowo – wieńcowych. Uznaje się, że norma frakcji LDL we krwi to mniej niż 100 mg/dl, (2,6 mmol/l) HDL: co najmniej 40 mg/dl (1 mmol/l). Jajko ma sobie dużą zawartość cholesterolu i dlatego kiedyś uznawano je za potencjalne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Współczesne badania pokazują jednak, że jajka, owszem, zawierają cholesterol, jednak poziom „złego cholesterolu” po spożyciu jaja praktycznie się nie zmienia, może jedynie delikatnie się podnieść. Wzrasta jednak poziom „dobrego cholesterolu”, który, jak już wiecie, jest korzystny dla naszego organizmu. Czy można jeść surowe jajka? Czy surowe jajko jest zdrowe? Co daje picie surowych jajek i na co pomaga? Jedzenie surowych jajek ma sens? Odpowiedzi na te pytania poznasz w dalszej części artykułu. 

Czy surowe jajko jest zdrowe? Jak zdrowotność jajek oceniają eksperci?

Jedzenie surowych jajek to temat budzący wiele kontrowersji. Użytkownicy forów żywieniowych pytają, jak działają surowe na organizm surowe jajka i na co pomaga ich picie, czy można jeść surowe jajka, czy jedzenie surowych jajek może nam zaszkodzić, czy picie surowego żółtka jest bardziej bezpieczne niż spożywanie całego jaja? Warto podkreślić, że jajko to źródło wielu witamin oraz składników mineralnych. Szczególnie dużo witamin w jajach jest z grupy rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A, D, E i K oraz witamin z grupy B. Główne składniki mineralne to fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk i selen. Jak widzisz jajo to skarbnica dobroci, jednak spożywanie surowych jaj może nieść ze sobą pewne ryzyko. Na skorupie jaj oraz w środku mogą znajdować się znaczne ilości bakterii z rodzaju Salmonella, które niebezpieczne dla człowieka. Obróbka cieplna pozwala na zniszczenie chorobotwórczej mikroflory.

Surowe jaja posiadają awidynę, która ogranicza wchłanianie witaminy H (biotyny) istotnej podczas rozwoju młodych organizmów, dla wzrostu włosów, paznokci, dobrego stanu skóry. Jedzenie surowych jajek i picie surowego żółtka ma swoje zalety, jednak pomimo częściowej degradacji witamin podczas obróbki cieplnej, jaja ugotowane są dla nas dużo bezpieczniejsze. Optymalne wydaje się przygotowanie jaj na miękko. Tak przygotowane mogą spożywać zarówno dzieci, jak i osoby w podeszłym wieku. Jajka ugotowane są łatwo przyswajalne i nie powodują rewolucji żołądkowych. Warto pamiętać, że im dłuższe jest działanie wysoką temperaturą na jajo, tym gorzej się trawi i tym więcej składników odżywczych tracą. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE