Strona głównaPoradyPrawidłowe TSH w wieku 60 lat - normy dla kobiet i mężczyzn

Prawidłowe TSH w wieku 60 lat – normy dla kobiet i mężczyzn

Problemy z tarczycą, to trochę znak i choroba naszych czasów. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie ma w gronie swoich najbliższych kogoś, kto nie cierpi na niedoczynność lub nadczynność tarczycy, lub jej zaburzenie, noszące nazwę Hashimoto. I jak, przynajmniej jedna osoba, prawda? Problemy z tym gruczołem, można skontrolować, badając sobie krew, a ściślej mówiąc, enigmatycznie brzmiący jej parametr TSH.  

Sprawdziliśmy, jakie jest prawidłowe TSH w wieku 60 lat oraz które objawy powinny wydawać nam się podejrzane i zmotywować nas do wykonania odpowiednich badań. Jeśli jesteś ciekaw, zapraszamy do lektury.

Prawidłowe TSH w wieku 60 lat 

60 urodziny, to odpowiedni pretekst, aby zafundować sobie (lub komuś z naszych najbliższych, obchodzących ten okrągły jubileusz) pakiet odpowiednich badań krwi, zwłaszcza jeśli podejrzewają u siebie problemy z tarczycą, które mogą naprawdę mocno uprzykrzać życie i znacznie obniżać jego jakość. No bo czy nie jest to denerwujące, gdy w połowie jakiejś czynności, nachodzi Cię ochota na to, by rzucić to wszystko… daleko za siebie i iść spać? 

Jakie objawy zatem powinny wydać nam się podejrzane? Oto kilka z nich:

  • gwałtowny przyrost masy ciała (przy zachowaniu cały czas jednakowej diety i aktywności fizycznej) lub jej utrata
  • problemy z czynnością pracy serca oraz ciśnieniem tętniczym
  • pogorszona kondycja skóry
  • problemy z wypróżnianiem się
  • depresja
  • problemy z koncentracją i pamięcią
  • częste odczuwanie zimna
  • wrażenie permanentnego zmęczenia i senności

Jest to zaledwie część z symptomów, które powinny wzbudzić naszą czujność i zmotywować do wykonania odpowiednich badań. Jakie jest prawidłowe TSH w wieku 60 lat? Najniższa wartość w normie wynosi 0,4 mj/l zaś najwyższa wartość w normie to 5,0 mj/l.

TSH normy dla 60 latka

Jakie informacje możemy znaleźć, poszukując danych na temat TSH normy dla 60 latka? Z wielu dostępnych na ten temat publikacji, można dowiedzieć się, że wraz z wiekiem, hormon TSH (tyreotropowy) wzrasta. Jeśli więc martwisz się wynikami swojego taty lub wujka, bez obaw! Wystarczy tylko, że sprawdzisz, jakie są TSH normy dla 60 latka. Nie wolno jednak bagatelizować żadnych podejrzanych nam objawów oraz niepokojących wyników. Jeśli spędzają Ci sen z powiek, powinieneś udać się do specjalisty (w tym przypadku endokrynologa), który pomoże Ci w odpowiednim ich zinterpretowaniu. Pamiętaj, że w porę wyłapana choroba lub schorzenie, zwiększa szanse na dobranie odpowiedniej farmakoterapii, prowadzącej do łagodniejszego jej przebiegu lub całkowitego zakończenia. 

TSH norma dla 60 latki 

Jaka jest norma TSH dla kobiety po 60? Tak jak w przypadku mężczyzn różni się od norm, ustalonych dla młodszych osób. Co zatem powinno wzbudzić nasz niepokój? Nim wpadniemy w panikę, warto wiedzieć, że TSH norma dla 60 latki wynosi pomiędzy 0,4  a 5,0 mj/l. 

Co może powodować zaburzenia pracy tarczycy? Często wskazuje się jako powód np. jej usunięcie lub przewlekły i nieleczony przez wiele lat jej stan zapalny. Szacuje się, że częściej problemy z tym gruczołem spotykają kobiety. Jaka jest norma TSH dla kobiety po 60, już powiedzieliśmy. 

W dobie powszechnego dostępu do internetu, wiele problemów codzienności rozwiązuje się w magiczny i szybki sposób. Można na przykład przy jego użyciu sprawdzić, jaka jest norma TSH dla kobiety po 60, co daje możliwość powstrzymania niepotrzebnej paniki wywołanej otrzymanymi przez nas lub naszych bliskich, wynikami krwi. Warto również pamiętać, że istnieje wiele chorób cywilizacyjnych naszych czasów, do których należą między innymi wspomniane w tym artykule, problemy z tarczycą. Jeśli więc po jego przeczytaniu wydaje Ci się, że ktoś z naszej rodziny lub grona najbliższych osób może zmagać się z konsekwencjami jej zaburzonej pracy, warto wysłać go na badania krwi. Wiemy już przecież, jaka TSH norma dla 60 latki jest odpowiednia. Bogatsi o tę wiedzę, możemy służyć radą w momencie odbioru wyników. Pamiętajmy jednak, aby mając jakiekolwiek wątpliwości nie bawić się w lekarza, tylko udać się lub zarekomendować wizytę u odpowiedniego specjalisty. Niech żyje zdrowie!

Sprawdź też:

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE