Strona głównaChorobyCzy gradówka jest niebezpieczna?

Czy gradówka jest niebezpieczna?

Przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego, czyli gruczołu Meibona nosi potoczną nazwę gradówka. Gruczoł ten jest niezbędny do zapewnienia szczelności powiek, gdy są zamknięte, co zapobiega przed wysuszeniem oka i naruszeniem filmu łzowego. Gradówka ma postać guzka wypełnionego ropą i krwią, który może wystąpić zarówno na górnej, jak i dolnej powiece. Nie zawsze objawia się bólem, jednak wprawia w duży dyskomfort. Kiedy gradówka przyjmuje duże rozmiary może doprowadzić do pojawienia się astygmatyzmu bądź przerodzić się w jęczmień wewnętrzny. Czy gradówka jest niebezpieczna? Czy można się nią zarazić? Czy jest zakaźna? Czy może pęknąć? Czy mogą występować powikłania po usunięciu gradówki? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższej treści artykułu.

Jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą gradówka?

Gradówka występuje wtedy, kiedy dochodzi do zamknięcia gruczołu Meibona i uniemożliwione zostaje odprowadzanie wydzieliny. Czy gradówka jest niebezpieczna? Taka sytuacja prowadzi do stanu zapalnego. Ryzyko wystąpienia gradówki jest dużo większe w przypadku osób cierpiących na łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty, anemię, i cukrzycę. Istnieją wtedy idealne warunki do rozwoju patogennych mikroorganizmów. Inną przyczyną może być także niehigieniczne zakładanie i ściąganie soczewek kontaktowych. Przed aplikacją do oka, należy dokładnie umyć ręce. Soczewki powinno trzymać się w specjalnym pojemniku przeznaczonym do ich przechowywania i umieszczać w płynie do soczewek, który usuwa bakterie i oczyszcza powierzchnię soczewek. 

Pękniecie gradówki – czy to możliwe?

W głowie pacjentów pojawia się wiele pytań. Czy gradówka może pęknąć? Czy mogą wystąpić powikłania po usunięciu gradówki? Czy gradówka jest niebezpieczna? Gradówka teoretycznie nie należy do groźnych chorób. Należy udać się do okulisty, który zaleci antybiotyk w maści. W przypadku nieustąpienia objawów lekarz przepisuje antybiotyk doustny. Jeśli grozi pęknięcie gradówki z powodu jej dużych rozmiarów, lekarz kieruje wtedy na zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwa się gradówkę. Duże zmiany mogą powodować ogromny dyskomfort, dlatego konieczna jest interwencja chirurga okulisty. 

Po zabiegu najczęściej powstaje krwiak, który widoczny jest przez kilka dni. Zabieg jest ostatecznością i jest stosowany tylko w ciężkich przypadkach. W większości sytuacji gradówka ustępuje po podaniu leków. Jeśli problem nawraca należy umówić się na wizytę do okulisty. Czy niezaawansowana gradówka może pęknąć? Tak, jest to możliwe i nie powinno niepokoić. W taki sposób guzek oczyści się z krwi i ropy. Czy mogą wystąpić powikłania po usunięciu gradówki? Tak, zdarza się, że po zabiegu następują przebarwienia skóry lub miejscowy zanik tłuszczu. Istnieje także ryzyko uszkodzenia zdrowych tkanek, dlatego zabieg traktuje się jako ostateczność.

Czy gradówka to zaraźliwa choroba?

Czy gradówka jest zakaźna? Czy gradówką można się zarazić? Gradówka to choroba wywołana bakterią gronkowca, dlatego też gradówka jest zakaźna. Stąd też warto pamiętać o odpowiedniej higienie, unikaniu bliskiego kontaktu z bliskimi, nieprzecierania oczu palcami, używaniu ręcznika przeznaczonego tylko do twarzy. W przypadku wystąpienia gradówki możesz ulżyć sobie domowymi sposobami. Warto wykonać delikatny masaż w kierunku ujścia gruczołu tarczkowego. Odpowiednio wykonany ucisk może doprowadzić do ujścia niechcianej wydzieliny, co bezpośrednio zmniejszy dolegliwości bólowe. Można wykonywać także ciepłe kompresy na oczy cztery razy dziennie na około 5 minut. Ciepło rozrzedza wydzielinę, dzięki czemu łatwiej będzie jej wypłynąć. W przypadku, kiedy gradówka często nawraca, należy szczególnie dbać o higienę oczu. Konieczne jest ich przemywanie wacikiem higienicznym nasączonym ciepłą wodą i przeprowadzać dokładny demakijaż. Zalegające resztki makijażu mogą doprowadzić do namnażania się szkodliwej mikroflory, a w konsekwencji ponownego zakażenia gradówką.

Należy pamiętać, że samodzielne nacinanie i próby wyciskania są niedozwolone, ponieważ występuje duże ryzyko powikłań. Mogą pogorszyć stan oka, wydłużyć leczenie. Często powstają także blizny.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE