Nieregularny okres jest bardzo często niemałym zmartwieniem wielu kobiet. Często martwią się, czy z ich organizmem wszystko jest w porządku… W końcu zaburzenia miesiączkowania są dość poważnym problemem i mogą świadczyć o różnorodnych problemach z utrzymaniem wewnętrznej homeostazy organizmu. Bardzo często okres się spóźnia co może prowadzić do ogromnych stresów związanych z potencjalnym zajściem w ciąże. Jednak często zdarza się, że okres przychodzi niespodziewanie za szybko. Dlaczego okres przychodzi wcześniej?
Na początku garść informacji
Wiele kobiet, zwłaszcza tych, które co dopiero zaczynają miesiączkować tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy jak okres powinien wyglądać. Prawidłowy cykl kobiety zwany cyklem menstruacyjnym powinien mieścić się w przedziale od 21 do 35 dni. W przypadku, kiedy kobieta bardzo często dostaje krwawienia w dniach wykraczających poza te ramy może mówić o tym, że jej okres jest nieregularny. Wtedy warto znaleźć przyczynę i unormować swój okres. Jeżeli w dalszym czasie okres nadal jest nieregularny to najlepszym wyjściem jest wizyta u sprawdzonego ginekologa.
Dlaczego okres przychodzi wcześniej? – przyczyny
„Dostałam okres wcześniej niż powinnam”, „Dostałam okres 2 tygodnie za wcześnie”, „Dostałam okres 10 dni przed planowaną miesiączką”… W sieci internetowej aż roi się od takich niepokojących stwierdzeń i pytań. Niestety nie zawsze kobiety uzyskują satysfakcjonująca odpowiedź na swoje pytania. Problem może z jednej strony okazać się dość błahy, a z drugiej poważny. Jednak tak czy tak – nie należy bagatelizować problemów z miesiączką i warto ustalić przyczynę jej odstępstw od normy.
Wcześniejszy okres – przyczyny
Wiele kobiet martwi się o to, że dostało wcześniejszy okres. Przyczynami takiego odstępstwa mogą być różne czynniki, które najczęściej są czynnikami społecznymi. Nie należy od razu panikować! Kiedy dana kobieta dostanie okres wcześniej niż powinna powinna przeanalizować swoje ostatnie zmiany w życiu będące swego rodzaju zmianami od podstawowej rutyny.
Miesiączka za wcześnie – nowa dieta lub podwyższona aktywność fizyczna?
Miesiączka za wcześnie? Może to efekt zmiany diety i aktywności fizycznej. Bardzo częstą przyczyną takiego stanu rzeczy jest przejście na nową dietę bądź rozpoczęcie uprawiania nowej dyscypliny sportu/powrót do sportu po przerwie. Ćwiczenia bądź ujemny bilans kaloryczny są zintegrowane z układem hormonalnym. W takiej sytuacji utrata wagi czy też nabranie na wadze może zmienić regularność cyklu sprawiając, że przyśpieszy ,,na obrotach” i przyjdzie wcześniej.
Wcześniejszy okres – przyczyną może być kortyzol!
Szybszy okres – na przykład, aż o 10 dni przed planowanym terminem bywa niepokojący. Kortyzol jest hormonem, który trzyma pieczę nad wieloma aspektami życia, a między innymi utrzymaniem odpowiedniej homeostazy organizmu. Podwyższony poziom kortyzolu oznacza dużą reakcję stresową. O ile krótkotrwały stres bywa czynnikiem motywującym o tyle długotrwały, przewlekły stres potrafi naprawdę namieszać! Przykładem może być opisywana sytuacja, w której kobieta dostała okres wcześniej niż powinna. Wtedy warto zastanowić się nad czynnikiem stresowym i spróbować go wyeliminować, a wszystko powinno wrócić do normy.
Dostałam okres 2 tygodnie za wcześnie! Może zmiana rutyny?
Dostanie okresu 2 tygodnie za wcześnie czy też 10 dni przed planowaną datą może być przyczyną zmiany codziennej rutyny. Wbrew pozorom organizm człowieka bardzo dobrze przystosowuje się do danego środowiska, w którym mu po prostu dobrze. Przyzwyczaja się do codziennych obowiązków i nastawia się na ich wykonywanie. Często odstępstwa od rutyny na przykład nagła przeprowadzka, wyjazd, wycieczka czy nawet zmiana miejsca pracy może wyrwać organizm z tej rutyny nadając mu nowych wyzwań. Własnie one mogą stać się zaburzeniem w terminowym odbywaniu miesiączki, która może przyjść zbyt szybko.
Okres tydzień wcześniej? – przyczyną może być młody wiek
Wiele kobiet, zwłaszcza w młodym wieku zastanawia się dlaczego dostała okres tydzień wcześniej. Przyczyną może być nieustabilizowanie miesiączkowania ze względu na dość młody wiek. Podczas pierwszych miesięcy, a nawet lat okres może być dość nieregularny. Działo doznaje poważnych zmian i potrzebuje niekiedy sporo czasu na ustabilizowanie swoich hormonów i przyzwyczajenie się do nowych doświadczeń, którym musi stawić czoła.
Okres tydzień wcześniej? Przyczyną może być po prostu rozregulowanie hormonalne
Hormony uważane są za jedne z najbardziej dynamicznych czynników w organizmie człowieka. Cały czas krążą w układzie krwionośnym człowieka w różnych stężeniach. Potrafią zmieniać swoją ilość – wzrastać bądź maleć ze względu na praktycznie każdą sytuację życiową. Dlatego kiedy czasem okres przyjdzie za wcześnie nie ma co zbytnio panikować. Wiele czynników mogło na to wpłynąć i jeśli jest to jednorazowa sytuacja to nie ma czego się obawiać. Jeżeli jednak zdarza się to nagminnie to warto poszukać przyczyny takiego obrotu spraw.